Results 1 to 2 of 2

Thread: Cresterea GH cu solutii ieftine

  1. #1
    Member grumpy's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    171
    Post (Dis)Likes

    Cresterea GH cu solutii ieftine

    Va salut

    Am o apa cu un KH de 6 si GH de 8 la robinet. In acvariu KHul scade pe la 3. Cresc vivipari si au nevoie de apa dura. Caut sa cresc GH-ul in special si am inceput sa adaug CaCO3 (foarte ieftin la farmacie). Cateva ore dupa ce il pun in apa, acvariul arata oribil, parca e plin cu lapte, dar apoi se limpezeste apa. Am impresia ca nu e asa de solubil carbonatul de calciu, cand se clarifica apa vad depuneri albe pe frunze, nu stiu daca o sa se dizolve si praful ala in timp. Oricum o lingurita la 200 litri imi asigura o crestere de 0.5 pe zi, cat sa nu le zapacesc echilibrul osmotic. Ati incercat cresteri mai mari fara efecte daunatoare asupra sanatatii pestilor? 0,5 pe zi am incercat eu si este OK. Nimeni nu spune care este cresterea maxima fara efecte negative.

    Vreau sa spun ca dupa ce le-am pus prima cantitate de CaCO3 au inceput orgiile, atatea curtari si acuplari n-am mai vazut de mult... chiar si femelele care de regula sunt cam reci cu baietii le cedau la vraji foarte repede. Cred ca durizarea apei coincide cu vreun proces din natura care incurajeaza imperecherile. Stateam langa acvariu si radeam singur de nebun la cat de horny erau.

    Problema: stiu ca GHul cuprinde si Magneziu. Vad ca lumea vorbeste de cresterea GHului foarte lejer, bagi niste spartura de coral sau CaCO3 si gata. Bun, dar raportul natural contine si Magneziu (ceva mai putin decat Calciu, 1 la 4).

    As lua JBL Aqua Dur Plus http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...l-aquadur-plus . Dar este cam scump pentru o solutie pe termen lung. O fi macar mai solubil decat CaCo3-ul sa nu mai albeasca toata apa? Prospectul spune asa pentru procente % :
    - Calciu 45
    - Magneziu 10
    - Sodiu 31
    - Potasiu 13

    Am gasit si sare epsom dar n-am folosit inca (sulfat de Magneziu). As putea folosi si asta langa carbonatul de calciu, respectand procentele de la Dur Plus dar nu stiu ce efecte are sulfatul ala pe acolo. Ce ziceti?

    Voi cum cresteti duritatea? Sau e vreo roca ceva care da in apa atat magneziu cat si calciu?

    Inca o chestie: de ce imi scade KH-ul in acvariu de la 6 la 3? Nu am aditie de Co2, plantele sunt multicele, iluminare medie, cam multi melci si aerare destul de puternica la suprafata apei. Cumva fac plantele calcificare biogena (sau asa ceva) prin care extrag carbon din apa precipitand calciul pe frunze in lipsa de CO2 (am f. putini pesti in 200 litri)? Elodeea avea acele depozite albe pe frunze ca niste cristale si am eliminat-o.

  2. #2
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Melcii consuma in principal calciul, carbonatul de calciu nu-l mai pune in acvariu ci in apa de schimb, in acvariu pui apa dupa limpezire. Carbonatul e solubil in apa mai acida, dar mai solubile ar fi clorurile de calciu, magneziu, potasiu, care ajung in final carbonati.
    Daca totusi nu vei fi multumit, am eu JBL Aqua Dur si Price Mineral Discus, am osmozor dar totusi nu le folosesc la discusi, asa ca ma pot lipsi de ele.
    Contact pe PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •