Results 1 to 6 of 6

Thread: Cum ridic PH-ul intr-un acvariu?

  1. #1
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes

    Cum ridic PH-ul intr-un acvariu?

    Nu dispun de bani pentru un controller de ph

  2. #2
    Member grumpy's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    171
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu se poate cel putin impiedica scaderea lui (care e tendinta normala) prin adaugarea de spartura de coral, cochilii, etc. sau roci care au carbonat de calciu, deci marind duritatea, capacitatea de buffer a apei. Am inteles ca merge sa pui si os de sepie (de care se vand pentru pasarile de colivie) dar vezi ca face mizerie in apa, probabil bagat intr-un ciorap de dama e ok. Dar mai studiaza, nu stiu sigur, chiar pentru asta ma documentez si eu zilele astea.

    Am inteles ca eventual PHul va creste, cu fiecare mana de spartura pusa in plus mai creste putin capacitatea de buffer a apei. Cand tinde sa devina acida carbonatul se mai dizolva putin si tot asa. Mi se pare o metoda meserie si ieftina dar inca nu mi-e foarte clara. Daca gasesti sau experimentezi niste chestii concrete te rog sa scrii aici. Caut sa inteleg daca punand acest carbonat (indiferent de sursa) doar impiedica scaderea PHului(adica ramai cu ce pui de la robinet) sau chiar il creste in functie de cat pui.

    Ah si mai e ceva, schimbarile apar dupa saptamani de la tratarea apei in acest fel, se dizolva foarte greu... dar schimbarile lente sunt exact ce ne trebuie.

  3. #3
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Daca nu-s indiscret, care ar fi datele problemei?
    E putin cam periculos sa te joci cu pH-ul. Depinde ce kH ai. Eu iti recomand mai intai sa amortizezi cu bicarbonat de sodiu alimentar (1/2-1 lingurita la 100L de apa). Altfel vei avea oscilatii mari de pH.
    Trebuie sa maresti aerarea ca sa elimini CO2. A doua zi fa un test de pH si vezi rezultatul.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  4. #4
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Pai daca elimin co2 cum vor mai creste plantele? Am mai citit cu bicarbonatul de sodiu undeva si asta cred ca voi incerca. Vreau sa il ridic undeva pe la un 7-7.5 ph-ul.

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    De ce vrei sa ridici ph-ul? In Crangasi stau si eu, iar la robinet ph=7.2.

  6. #6
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Man, cat co2 bagi tu, daca de la un kh 6-8 si ph 7,2-7,4 reusesti sa scazi ph-ul atat cat sa te ingrijoreze?
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •