Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Biotop Carasi

  1. #1
    Member Danezu45's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti / Buzau
    Posts
    160
    Post (Dis)Likes

    Biotop Carasi

    Mi'am dat seama dupa ce am citit mai multe ca asa cum telul unora este sa aiba u acvariu plantat ca la carte, desprins parca din alta lume daca pot spune asa, telul meu este sa imi transform acvariile in biotopuri. Este un drum greu si costisitor, dar am de gand sa-l urmez oricat de greu va fi.

    Principala tema este : care este biotopul carasilor? cum arata mediul lor natural mai exact ?
    Stiu ca acestia sunt intalniti in principal in iazuri, alturi de pestii Koi, dar ce informatii suplimentare detineti despre mediul lor natural.


    Ca informatii suplimentare referitor strict la situatia mea sunt: doua acvarii, unul de 60L (2 scalari, 2 gourami,2 corydoras leopard, 1 ancistrus) si unul de 150L (2goldfish tineri, 3corydoras leopard, 1 ancistrus), ambele bine plantate, cu diferit specii pe care nu este cazul sa le enumar. Ma gandeam sa transform prima data acvariul de 150L intr un biotop pentru goldfish...

    Primul pas cred ca ar fi sa imi indrept atentia catre biotopurile asiatice...

  2. #2
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Eu de multe ori i-am vazut in Biotopuri asiatice. Acum nu stiu cat e de adevarat asta. Sa asteptam sa vedem ce zic si ceilalti.

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    cum poate fi un acvariu cu carasi...bine plantat?
    si 60 de litri este putin pt 2 scalari si 2 gourami.. in fine..
    pt carasi nu exista biotop.. cum nu exista mediu natural pt ei.. nu o sa vezi carasii care sunt prin acvariii in "wild"
    un acvariu biotop.. presupune.. inainte de toate.. multa documentare..

    iar razvan ca de obicei, paralel... nu iti cer multe linkuri (ca doar i-ai vazut de multe ori..) ci doar o poza cu biotop de carasi....
    iar continui sa minti lumea, in cautare de atentie?
    Last edited by merlin21; 25-05-2010 at 21:14.

  4. #4
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Last edited by mihaim; 26-05-2010 at 09:43.
    I lol on u ...

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    249
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Danezu45 View Post
    Principala tema este : care este biotopul carasilor? cum arata mediul lor natural mai exact ?
    Pai... daca ai chef, mai la vara cand se poate face baie, sa te arunci in herastrau, IOR sau alte balti (eventual poti cauta balti salbatice de langa bucuresti), si acolo o sa vezi caraselu' gri (wild ) ce si cum face el, si ce decoratiuni "de balta" are.

  6. #6
    Member Danezu45's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti / Buzau
    Posts
    160
    Post (Dis)Likes
    Merlin te invit daca nu ma crezi sa imi vezi acvariul cu cei doi carasi care chiar este bine plantat cum am precizat si mai sus. Nu sunt singurul care contrazice aceasta regula prosteasca, cum ca nu se poate sa ai un acvariu cu carasi bine plantat. Stiu ca acvariul de 60L este pre mic pentru ce specii am acolo. O sa renunt intai la cei doi gourami si mai tarziu la cei doi scalari ( de ultimii doi am nevoie pentru biotopul sud american care va fi incercat in acvariul mai mic, peste 3 saptamani) Dar nu acesta este subiectul discutiei. Inca ceva, un alt lucru cu care nu sunt deloc de acord este faptul ca afirmi ca nu exista mediu natural pentru carasi... Au fost crescuti de la inceputul timpurilor in acvarii si iazulri de catre oameni sau... au disparut mediile lor naturale si carasii care cresc in salbaticie ?

    O greseala din partea mea a fost ca nu am precizat faptul ca atunci cand am zis ca vreau sa imit mediul lor natural m'am referit la carasii salbatici, intrucat nu cred ca voi gasi BlackMoor prin baltile din salbaticia Chinei... sau cine stie.

    Oricum atentia va cadea pe baltile din partea de E si S-E a Asiei. Ramane sa adaug o sinteza a documentatiei gasite in curand.
    Last edited by Danezu45; 26-05-2010 at 16:21.

  7. #7
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Cum zice si Dan. Ei au aparut direct in acvariu sau cum ?!
    Un exemplu de biotop de Helesteu dar se poate face si in acvariu
    Pietris de Rau, Cateva lemne dar NU foarte mari, Niste BOLOVANEI pusi pe langa lemne. Ai griJa sa NU pui multe decoratiuni pentru ca nu o sa mai aiba loc pestii.
    SUCCES !!!

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    mama ce sfaturi ai razvane.. te ia durerea de cap.. mai urmeaza sa zici un biotop de pond.. dar in fine, nu stau sa ma cert cu tine, tu esti un caz irecuperabil.(tot astept poza, te-am facut mincinos ce naiba, nu vrei sa imi arati ca nu este asa?, atentie vreau acvariu biotop asiatic cu carasi)

    eu am zis asa "nu o sa vezi carasii care sunt prin acvariii in "wild"" deci ma refeream exact la speciile care apar in linkul pus de clonitza..
    daca tu ziceai la inceput ca vrei de carasul salbatic.. era altceva.. oricum si acolo te-as fi descurajat.. este un motiv pentru care carasul salbatic nu prea apare prin acvarii.. si acela este ca ar fi peste de pond si nu de acvariu.
    daca tu vrei sa faci un biotop de asa ceva.. ala ar fi un iaz.. in nici un caz un acvariu de 150l.. si un iaz este un iaz.. cam toate pentru carasi si crapi sunt la fel.. deci un biotop de caras in pond este cam redundant..
    daca tot vrei biotopuri.. vezi ca sunt n specii pe care le poti incerca.. si mai ales ca esti la inceput.. incearca ceva care deja s-a facut.. o sa iti fie mai usor.
    o intrebare. pt carasi ai chiller nu? ori vrei sa ti carasi in apa de 28 de grade cat ajunge vara?
    pt linistea mea.. daca poti.. te rog pune o poza sa ma lamuresc si eu ce inseamna "acvariu plantat cu carasi"..

    L.E. sunt multe tipuri de pesti care sunt "aparuti" in captivitate si pt care nu exista wild, natural.. bineinteles, ei se trag din ceva, dar nu este acelasi lucru cu pestele tau..
    inchipuieti un biotop de betta cu halfmoon... ala nu mai este biotop..

    Pune aici poza.. sau lunkul.. sa il vada toata lumea.. ai voie, doar este ontopic..
    Last edited by merlin21; 26-05-2010 at 18:50.

  9. #9
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Biotopuri se fac doar la speciile de pesti care se gasesc si in natura nu poti sa faci Biotop la un peste Papagal. Si daca vrei un biotop cu betta nu o sa faci cu betta CrownTail ca in natura nu gasesti faci unul cu Wild Betta.

    P.s. Merlin am sa caut acel link si ti-l trimit pe PM, ERA SA UIT POTI SA ZICI CE VREI CA NU PUN LA SUFLET VORBELE OAMENILOR CA TINE DECI DEAIA NU MA RAZBOIESC :P Ce poza ai mai zis ca vrei ?

    Nu mai gasesc poza aia. Am gasito cand cautam poze cu biotop amazonian. In fine... Era ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=1QnxZ...eature=related Cu vreo 5 Carasi Comet.
    Last edited by razvan7722; 26-05-2010 at 18:57.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    Pai nu pui la suflet ca sti ca este adevarat.. un forum intreg stie ca esti un mincinos si dupa cum te misti si pe aici iar nu mai este mult pana o sa te vada lumea..
    mai devreme ziceai ca nu se poate un biotop la ceva care nu este in natura..
    Quote Originally Posted by Razvan Cool View Post
    Biotopuri se fac doar la speciile de pesti care se gasesc si in natura nu poti sa faci Biotop la un peste Papagal. Si daca vrei un biotop cu betta nu o sa faci cu betta CrownTail ca in natura nu gasesti faci unul cu Wild Bett..
    dar acum vi si imi spui ca
    ...Cu vreo 5 Carasi Comet.
    te contrazici singur, asa ca idee ce fel de om esti..

    ca sa nu mai spun ca ai zis ca ai vazut de multe ori iar acum nu gasesti macar o poza.. si bineinteles ca link-ul nu merge..

    danezu45.. daca tot vrei sa faci ceva de genu.. iti recomand sa cauti aici pe foruim.. la galerie parca.. era un acvariu.. biotop de delta dunarii cu cativa crapi si stiuci tin eu minte.. poza era demult.. dar daca ai gasi-o chiar merita ca idee..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •