Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 49 of 49

Thread: Proiect pond

  1. #41
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    pai la mine din 9 koi (dor 4 peste 25cm...reproducatori zic eu) si o pereche de subunkin,sa am atatia din astia aurii? am vazut si ce rapid cresc...
    am si koi frumosi colorati destul de multi...si cred ca am cam 4 sau 5 generatii pana acum.
    sincer o sa las imperecherea pe cale naturala pt ca nu am spatiu,echipamente si bani pt imperechere "asistata" si bazin de puiet si nu vreau deocamdata sa comercializez koi.

    sturionii erau la 15-20cm si costau cam 70 sau 80 de ron
    aveau insa grass carp frumosi la 2.7roni,cca 5-6cm si erau galbeni,pe net cica asta ar fi cteno de fapt

    si inca ceva pentru ionut: incearca sa folosesti pentru filtrare cat mai multa vata de perlon,doar asa vei avea o apa limpede,opreste orice impuritate,e ieftina rau si o schimbi cu totul.
    Last edited by goodmans; 21-07-2010 at 22:16.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #42
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru info, momentan nu o sa mai bag pesti, mai dureaza ceva pana ce o sa pot face/achizitiona un filtru.
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

  3. #43
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Salut nu vreau sa te critic dar pestii de acvariu ai putea sa ii donezi cuiva care are spatiul necesar ,in toamna nu acum pana atunci poti sa ii tii fara probleme vor creste frumos dar nu ii condamna la moarte sigura , iar in al doilea rand nu da banii pe koi pentru ca in 1500 litri cu carasi si alte specii nu prea le va merge bine + filtrarea si restu (iti trebuie resurse) ... eu din 7 bucati cumparate (pond quality cum s-ar zice) nu mai am nici unul la prima ploaie mi-au murit jumate iar la urmatoarea restu si mi-a trecut obsesia asta cu crapu' oricum nu as avea ce face cu ei sunt prea mari iar despre sturioni nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cu ei pe caldurile astea din cate vad pond-ul tau nu e prea umbrit
    P.S. Carasii mei au crescut in pond de la maxim 5cm la aprox 10 cm in cateva luni deci poti avea carasi destul de mari fara prea multe batai de cap si foarte frumosi deasemenea

  4. #44
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Smash koii tai au fost de import si nu erau aclimatizati,sint pesti foarte rezistenti si nu-i omoara o simpla ploaie.
    probabil apa de ploaie a antrenat ceva substante din vecinatatea iazului dupa care a ajuns in iaz.
    Oricum cu iaz mic e greu,sint schimbari bruste de temperatura si asta ii termina,plus multi alti factori
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #45
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu ce sa zic daca au fost sau nu aclimatizati nici nu prea mai conteaza dar ideia de baza ramane daca nu ai resurse nu merge ... in primul rand un iaz mare apoi filtrare hrana etc

  6. #46
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    @goodmans Bine ca ai colorati,eu n-am vazut la mine decat aurii.Cam la ce dimensiuni s-au colorat?Cum ai scos 4-5 generatii din 4 reproducatori?Cred ca depun si cei mici.Ai mei au sub 18cm.

    @yonutzzz_92 Fa-ti un filtru mai bine,pentru 1500l nu gasesti asa mic.Cauta pe net tutoriale,poti face dintr-o galeta de vopsea cu capac sau gasesti ceva cutie la Praktiker.Material filtrant se gaseste usor.Sau dai 40 euro pe un aquael maxi pentru 5000l.

  7. #47
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Profetu,
    am multi de 2-3cm care deja au 2-3 culori si multi care sint aurii.
    yonutz vezi ca sint in magazine filtre tip butoi de la sera,tetra sau ubink cu preturi pe la 250-270ron
    merita sa ai unul altfel in maxim 2 saptamani apa va avea culoarea verdelui de paris.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #48
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Apa e verde de cateva zile ...
    Legat de filtru, am cautat pe net si am gasit Tetra la 180lei, dar prefer sa-l fac eu, dar peste 2 saptamani ca marti sau miercuri plec din Bucuresti.
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

  9. #49
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Goodmans din ce am citit pe net puietul tau poate sa fie o incrucisare gen crap+caras=F1 (F1 il numesc occidentalii) creste la dimensiuni mai mari decat al carasului dar din nefericire este steril (nu poate fi inmultit)
    Apropo ai masculi de crap poate din cauza asta nu ai puiet ... poate sunt toate 4 femele

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •