Page 2 of 84 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 11 to 20 of 837

Thread: Ferma

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Ploiesti/Romania
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    Poti folosi polistiren extrudat (cel dur si dens), dar la fel de bine poti lua din HB un pad ca al meu, e 9 lei, teoretic are 100x40, practic se vede ca e mai mic, dar e bun si pentru faptul ca nu permite acvariului sa alunece deloc.

  2. #12
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Am priceput.
    Scump nu e, dar sa vad daca reusesc sa-i explic persoanei care-mi cumpara acvariul din HB, sa-mi cumpere si pad.
    Ca eu urmatoarele 2 saptamani n-am masina, asa ca nu ma pot duce personal sa-l iau singur.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    249
    Post (Dis)Likes
    La casa noua merge un comentariu, adica: Kin este din punctul meu de vedere cel mai intelegator, si totodata simpatic, coleg acvarist.ro, iar la acvariu nou, rugamintea mea ar fi: fara viermushi verzi sau maro pe background , si pe cat posibil "pesti mici de marime dar mari ca valoare", si melcu'.... melcu' sa zbarnaie la tine in acvariu
    PS: Respect Kin
    LE: Cel mai tare pad de acvariu al tuturor timpurilor este presuletul de baie gumat

  4. #14
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Ooo, multumesc mult de urare domnule Tambaqui, tot respectul meu.
    Fara viermalai promit, chiar azi m-am intalnit cu un coleg super de treaba din Valcea, care mi-a daruit autocolant negru de care nu mai avea nevoie. Ma inarmez cu un fas-fas din ala de geamuri, cu apa in el, si imediat cand vine acvariul, il lipesc.

    Cat despre pesti, nimic altceva in afara de cardinali, n-o sa incep sa bag cate 2 din fiecare natie
    Apistogramele-mi mai plac rau, dar daca au cea mai mica problema cu RCS, le dau uitarii.

    Ah, da, pulverizator se numeste
    Respect.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  5. #15
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca am inteles bine.. bomba de 6 litri?? cum vine asta?

  6. #16
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    Kin, pulverizatorul ca pulvetizatorul ... nu uita de cardul de credit care e sfant pentru ce vrei tu!

    @merlin21 - Kin are "bomba" de CO2 facuta de el, dar in loc de clasica sticla de Coca-Cola sau mai stiu eu ce alta bautura carbogazoasa a pus o "miculuta" sticla de 6l, bineinteles cu cantitatile aferente de drojdie/gelatina/zahar

    Bafta maxima! Ia-o "chitinel", pas cu pas ... si judeca de data asta de 3 ori si investeste o data!
    RKA 102

  7. #17
    Very high member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Ploiesti/Romania
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    Din proprie experienta iti spun ca apistogramele combinate cu scalarii au dat gata in 2 zile o populatie de 150+ creveti. Asa ca le poti da uitarii

  8. #18
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Neoanele 830 sunt infinit mai bune decat 827.
    In legatura cu fosfati am avut aceeasi problema ca si tine. De multe ori valoarea fosfatilor sarea de 2ppm. Solutia a fost sa cer o sticla de ,,pps" ,daca se mai poate numi asa, care nu avea deloc fosfati.
    La mine problema era generata de tufa de HZ care imi consuma cantitati impresionante de nitrati (2-4 ppm pe zi) si de cantitatea mare de mancare neconsumata de rummynose tetras.

  9. #19
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Cu cat sticla de co2 are diametrul mai mare cu atat se va produce mai mult co2 pe o unitate de timp (suprafata de contact mare intre drojdie si zahar).
    Ca o bomba sa dureze cat mai mult, se recomanda o sticla cat mai inalta cu un diametrul unei sticle de Cola 2L spre exemplu.
    Scalarii papa creveti intr-adevar.
    Poate daca ii vei creste de mici, se vor obisnui cu ei.
    Poti cere lui Cristi sa iti puna doar KNO3 in sticla iar restul sa ti le dea prafuri si sa le dizolvi tu in apa deionizata in recipiente diferite.

    Suna promitator.

    Asteptam evolutia.

  10. #20
    Very high member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Ploiesti/Romania
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    De mici am luat si eu scalarii, a durat vreo 10 zile pana au prins gustul de crevete.

Page 2 of 84 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •