Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42

Thread: Cristi's Rio 180.

  1. #21
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Beneficiile incalzitorului de substrat le observi mai greu, ele fiind ingropate in substrat. Cum foarte corect zicea si Mihai, e foarte important un controler pentru incalzitorul de substrat altfel dai in alte belele.

    unde-s plantele mestere? ca nu le vad....
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  2. #22
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Salut,


    2. Octombrie:

    In luna Octombrie aveam la suprafata apei o sumedenie de frunzulite:


    http://tinypic.com/m/e7fbsi/4

    Pistia binenteles, arata bine aici numai ca eu am capac la acvariu ... pana la urma am scos o afara.


    Acvariu arata cam la fel in Octombrie, Ludwigia Repens Red a invadat tot.


    Perechea de ancistrusi:



    Copii lor in urmatorul post.

    @Bobi, vin si pozec cu plantele noi numai sa termin cu vechiul set up.

    Numai bine.
    Ape limpezi

  3. #23
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    Nu am mai postat demult si m-am gandit sa inchei totusi jurnalul tinand cont ca ieri am desfiintat setup ul si am inceput unul nou pe care sper sa il documentez mai bine. Revin deseara cu poze.
    Ape limpezi

  4. #24
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Ceva poze de final, dinaintea desfiintarii?
    Succes cu noul setup, ne asteptam la foarte multe poze

  5. #25
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum am promis, vin cu o scurta concluzie si cu ultimele poze:

    Ultimul mare capitol din viata acvariului a fost conturat de filtrul de substrat.

    Anul trecut in toamna m-am ambitionat sa imi instalez si eu un filtru de substrat dupa cum am vazut ca era la moda pe forum. Mi am achizitionat ceva chinezarie (Resun parca); un filtru de substrat foarte ieftin care e modular (sunt niste 'dale' de plastic goale pe dinauntru care se imbina ca un puzzle). Peste filtrul de plastic am pus o plasa de tantari taiata la dimensiuni exacte (plasa tot din plastic). Am improvizat pe urma outflow ul de la filtrul extern sa scoata o parte din apa in bazin si o parte sa o bage in filtrul de substrat. Cum am facut mai exact: am instalat un cot dupa primul segment de la sprinkler si prin urmare, in bazin intra acum apa doar de la unul din cele trei segmente si restul de apa o lua in jos spre filtrul de substrat. Se poate vedea in prima poza, in partea stanga; furtunul care ducea in 'subteran'. Substratul folosit a fost Volcanit.



    Totul a decurs foarte bine, plantele au mers excelent o perioada de pana la 5-6 luni. Fertilizes doar cu PPS Pro facut de mine si TraceMix facut de mine. Butelie de CO2 care merge non stop la un debit scazut, fara ph controller. Lumina o tin la [4h on, 3h off, 5h on]. Ph ul il aveam undeva la 6.5 -> 6.3 (a inceput sa scada la un moment dat deoarece mi a scazut destul de mult duritatea apei... am incercat sa compensez cu o bucata mica de os de sepie pus in bazin si extra magneziu (pe langa magneziu din PPS)). Pozele pe care le atasez sunt din perioada in care au inceput sa apara cateva probleme. Cea mai mare problema am avut-o la Didiplis. I se topeau radacinile. Blyxa la fel dar intr un ritm mult mai lent. Pe de alta parte, gazonul de Parvula a mers super pana in ultima zi (ciudat, nu stiu de ce; sa aiba Parvula altfel de rezistenta/necesitati, altfel de radacini?).



    In acest weekend m-am decis sa renunt la filtrul de substrat. Am golit bazinul si scos tot Volcanitul. Surpriza nu a fost mare (ma asteptam) dar totusi nu ma gandeam ca poate fi atat de grav. Tot Volcanitul era plid de detritus, sau cum se numeste 'mizeria' care de obicei se aduna in filtru. Deci am spalat la Volcanit de m-am saturat si aveam impresia ca spal materialul filtrant in loc de substrat. Era tragic cat s-a colmatat substratul. Nu e de mirare ca mi s-au topit radacinile unor plante.



    Si acuma va intreb si pe voi: cum reusiti cei care aveti inca filtru de substrat sa preveniti ce mi s-a intamplat mie? Eu nu mi am dat seama cum poate fi o solutie pe termen lung filtrul de substrat si de aceea m-am decis sa ma despart de el.

    Ultima poza facuta:


    Am inceput un nou setup pentru care o sa incep un nou jurnal cat de curand. Am ceva echipament nou si o abordare mai clasica de data asta.

    Numai bine,
    Cristi.
    Ape limpezi

  6. #26
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Frumos setup ai avut.
    Intrebare:

    in partea stanga-spate observ pogostemon stelatus, daca nu ma insel.
    in stanga-spate ce ai? vad niste palustris, in spate e didiplis?

  7. #27
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Off topic: Sunt ceva diferente intre plantele crescute intr-un acvariu cu substrat fertil si in unul fara.
    Oricat ar da-o la intors sustinatorii folosirii numai a substratului inert, nu ma pot convinge ca pot renunta linistit la substratul fertil (fie el: ADA, JBL, Dennerle, Tropica, Dupla, Tetra, Prodac, Sera etc. ). Nu, nu! Niciodata!

  8. #28
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    Filtrul de substrat pe care l-ai folosit nu este bun. Are tendinta sa traga doar din zona inbinarii, in rest nu mai ajunge. Cele din teava sunt mai bune, dar trebuie sa ai grija la gauri (diametru si distanta intre ele) astfel incat sa ai un debit constant.

  9. #29
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    @dan.pavelescu: Nu am pogostemon stelatus, acolo e doar limnofila aromatica, ludwigia repens rubin si staurogyne repens. Poate ca poza nu e tocmai cea mai reusita. In partea dreapta este si perseponica palustris... pe care am pierdut-o de tot.. intre timp :(

    @bitanu: In primul rand: felicitari pentru "One". Iti urmaresc topicul cu interes. Cat despre substratul fertil, trebuie sa spun ca sunt de acord cu ce spui si ca dovada, m-am intors si eu in weekend ul asta catre o solutie cu substrat fertil: 2 * Tropica Plant Growth Substrate 2.5 L + ~28 L Volcanit peste. Dar asta va face subiectul urmatorului jurnal

    @romica: Sper sa gasesc cateva poze cu filtrul de substrat pe care l am folost. In primul rand eu il foloseam ca sa 'injectez' apa in 'subteran' (deci functiona pe outflow ul de la filtru). Mie mi s-a parut ca a functionat brici jumatate de an. Intradevar s-a colmatat tot volcanitul la un moment dat si nu am mai stiut ce sa fac. Ok, nu am precizat: desi Volcanitul a fost colmatat cu detritus, filtrul tot functiona. Se vedea clar cum circula apa prin furtunul care ducea in jos (se vedeau cum 'flutura' cateva alge mici care s-au localizat pe interiorul furtunului). Plus ca debitul de la filtru nu mi s-a parut sa se fi schimbat. Iar acum in weekend cand l am spalat... mi s-a parut ca e la fel de plin de 'mizerie' substratul in toate colturile iar sub plasticul respectiv era un strat relativ uniform de depunere asa ca o argila de 2-3 mm. Deci nu m-a dus cu gandul ca a functionat doar pe o suprafata in apropierea furtunului si mai departe nu. Daca as fi folosit tevi de ppr de exemplu care ar fi fost diferenta?
    Last edited by cristi.bujor; 17-09-2013 at 17:35.
    Ape limpezi

  10. #30
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Cristi, Romica se referea la constructia filtrului in sine.
    Ca impingea apa sau o tragea, fenomenul se petrecea fix langa teava.

    Un PPR "serpuit" pe lungimea acvariului, acoperit cu o placa perforata + plasa de tantari cred ca ar fi mai eficient.
    Gaurile in PPR sa fie cat mai distantate la capatul unde vine pompa/filtrul si mai apropiate in capatul opus.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •