Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 42

Thread: Cristi's Rio 180.

  1. #11
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Tot ma tin de pe la inceputul postarilor tale sa te intreb: Windelov-ul e plantat in substrat, sau mi se pare mie?

  2. #12
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes

    Azi va urma un update

    Salutare,

    @kyoshoy: Da, si nu ar trebui (m-am gandit sa incerc sa vad ce iese, ar trebui legat de buturuga). S-a innmultit de cand l-am adus, dar totusi radacinile nu sunt sanatoase. Probabil ca o sa il scot din substrat.

    @merlin21: Am inceput ciclarea cu 6 corry, dar am fost nevoit sa adaug si betta-ul din acvariul mic. Asta deoarece dupa ce am inceput ciclarea la acvariul mare, betta-ul a incercat sa imi omoare noii ramirezi in acvariul mic (o sa adaug si videoclipul cu atacul).

    @Kin: r.i.p i-am zis si eu :( .

    In alta ordine de idei, am mai luat ceva plante, o Cabomba si una care cred ca e Myriophyllum Aquaticum. O sa pun azi poze probabil.

    Deocamdata tot citesc despre heating cable (totusi au trecut ~4 luni de cand am adaugat primele plante), se pare ca incalzitorul de substrat pe care il am eu (JBL TempBasis 250) trebuie tinut in priza tot timpul! Eu am programat sa mearga de 8 ori cate juma de ora (m-am gandit la un minim necesar cand am programat priza). Se pare ca va trebui sa il pun sa mearga non stop, sau vara sa faca pauze de jumate de ora la intervale regulate.

    Am mai facut ieri si cateva teste de apa:
    (de amoniu eram curios pentru ca am citit ca ar favoriza algele brune pe care le am eu)

    NH3/4=0
    Fe=0.1
    PO4=0.8
    NO3=10

    Hai sa va intreb si despre iluminare, eu am 2* T5 45W cu reflectoare (un daylight si un nature). Le-am programat sa mearga 5h on, 1h off, 5h on. Din cauza ca am o gramada de alge brune nu imi dau seama daca e de ajuns, sau prea mult, voi ce ziceti?

    Respecte.

  3. #13
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Cu chimia stai destul de bine.
    Nu stiu despre algele brune, dar pauza ar trebui marita la 2 ore.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  4. #14
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    colegu cristi, ti-am raspuns care e problema. sau nu ma crezi?

    nu inteleg, de ce nu poti opri incalzitorul de substat?
    alga maro dispare singura dupa ce se stabilizeaza bazinul.

  5. #15
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kin
    Cu chimia stai destul de bine.
    Nu stiu despre algele brune, dar pauza ar trebui marita la 2 ore.
    De ce? Se poate si fara pauza

  6. #16
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Eu asa mi-am insusit-o de pe la Articole, asa o spun si eu mai departe.
    5 ore ON, 2 ore OFF, 5 ore ON.
    Ca or fi si alte variante, nu contest
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. #17
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    eu am asa:
    3 ore on(aditie micro), 4 ore off, 7 ore on(aditie macro)

  8. #18
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Nu am mai scris de mult in jurnalul acesta... dat fiind faptului ca nu am mai scris din aprilie anul trecut, pot chiar sa spun ca am cam uitat de el. Dar acum ma indrept spre urmatorul nivel si vreau macar sa ramana ca amintire pozele cu primul meu acvariu plantat in cativa pasi mai importanti. Deci, dupa pasul 0 cu care denumim setup up ul si primele incercari de a pune ceva plantute acolo:

    1. Septembrie 2010:

    Dupa alte 5 luni... vara nu prea am avut timp de el dar asa o galeata de apa la una doua saptamani tot mai schimbam.

    Fertilizare Macro: PPS Classic, solutie SS 5ml pe saptamana dupa schimbul de apa. Aici s-a intamplat sa nu fie de ajuns, se termina NO3 ul foarte repede, am observat din teste ca oricat NO3 puneam, dupa o saptamana era aproape de 0! Am ajuns sa pun si cate 10 ml solutie PF pe lange cei 5 ml SS. Pana la urma am donat echinodorusul desi imi placea foarte mult, dar era deja exagerat de flamand

    Fertilizare Micro: JBL Ferropol si dupa ce am terminat un recipient, am folosit Sera Florena: 5 ml pe saptamana. Niciodata testul de Fe nu mi-a aratat nimic :( Am mai facut teste de Ca si Mg, si am pus putin os de sepie pentru calciu si din cand in cand putina solutie Mg.

    CO2: Butelie cu reductor, ~1-2 bule pe secunda, difuzor:JBL Taifun la care pana la urma i-am luat si extensia. Problema la difuzorul acesta am observat eu este ca se depun alge verzi pe si in el!



    Observati cat a crescut echinodorusul, in pozele din Octombrie 2010 o sa vedem si cum a inflorit.



    Algele maro m-au bantuit foarte mult timp, nici acuma nu pot sa spun ca am scapat 100% de ele.



    Tentativa mea de gazon nu a avut succes, e clar ca am nevoie sa imi bricolez si eu un capac cu 4 T5 uri. Momentan am 2 T5 45w 4000K cu reflectoare. Algere maro mi-au dovedit si gazonul binenteles.



    Melcii nu au dus-o foarte bine de cand am adus butelia de CO2, li s-a dizolvat cochilia. Desi am pus ceva os de sepie in apa sa duc Kh pana la 4-5 (de la 2), tot au murit (ii aveam deja de 2 ani, erau din acvariul meu mic).

    Din ramirezi mi-a mai ramas doar unul pe care l-am mutat in acvariul mic, am avut ceva probleme cu acvariul mare si ei dupa un timp mi s-au imbolnavit, boala gaurilor in cap, plus am observat ca faceau fecale fir de ata transparent. Eu citisem ca au nevoie de turba in acvariu si le-am pus in filtru ceva turba de la Sera (granule). Iarasi stiam ca e bine pentru ei sa tin NO3 la niveluri scazute (de fapt nu reuseam sa il cresc). Stiam ca au nevoie de apa acida, pe atunci nu am reusit sa cobor ph ul decat dupa ce am adus butelia CO2 dar a fost cam tarziu. Acum daca stau si ma gandesc, cred ca m-am aventurat foarte tare cu ramirezi in acvariu la inceput... din greseli invata omul.

    Am crescut in schimb doi SAE de toata frumusetea, dar i-am donat lui cara_man cand au crescut foarte mari deoarece ii suspectam ca imi ciupesc crevetii (asta va urma sa descriu).



    Daca imi amintesc bine, prin luna Mai parca am avut parte si de o cianobacterie verde de toata frumusetea in partea din fata a acvariului, in partea de jos la substrat. Am tratat cu eritromicina si 3 zile blackout + schimb masiv de apa si spre surprinderea mea nu am deciclat acvariul Nu stiam ca cianobacteria induce un miros de balta apei din acvariu... cand deschideam capacul se simtea destul de bine. Bine ca am scapat de ea si bine ca nu a recidivat. Nici in ziua de azi nu stiu ce a provocat o.

    In alta ordine de idei, prin Septembrie 2010 inca mai aveam valuri la suprafata apei. Nu va recomand, acum stau si rad de ce aveam in acvariu, dar am invatat ca suprafata apei trebie sa fie foarte putin agitata.

    Bine ca nu mai folosesc pompa de aer

    Incalizitorul de substrat nu l-am mai folosit, si am gasit pareri cum ca nu ar fi foarte util... in fine m-am decis sa il las oprit si cred ca bine am facut, la set up ul meu nu cred ca isi are rostul.

    Daca cineva care citeste pe aici stie cum se numeste planta mea verde din partea stanga a acvariului va rog sa ma luminati si pe mine ca nu am reusit sa o identific. Multumesc anticipat.

    Va urma 2.Octombrie
    Last edited by cristi.bujor; 01-02-2011 at 02:34.
    Ape limpezi

  9. #19
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Ai controller la incalzitorul de substrat?
    Degaba mai pui 2 tuburi, o sa se inlocuiasca algele maro cu gda si cam atat, eu as merge pe mai multa circulatie de apa in zona unde ai probleme (probabil repozitionat spraybar-ul daca ai montat asa ceva), oricum din pacate gazonul va fi tot timpul un triunghi doar in zona unde nu e umbrit de celalalte plante.

    Lobelia cardinalis (planta din stanga http://www.aquaticplantcentral.com/f...ils.php?id=152) o poti tunde si replanta varfurile ca s-a cam labartat.

    In final vreau sa te felicit pentru acvariu

  10. #20
    Member cristi.bujor's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Salut Mihai.

    In primul rand iti multumesc pentru ca mi ai identificat planta verde.

    Multumesc pentru felicitari, nu consider ca le merit prea mult, sunt departe de acvaristii avansati de pe forum. Consider acest acvariu un exercitiu, dar am planuri mai serioase cu urmatorul set up, desi vreau sa fie tot cu intretinere redusa ca si acesta.

    Nu am controller la incalzitorul de substrat, dar am citit ca JBL Pro Temp Basis 250L (20w) trebuie tinut tot timpul in priza. EU momentan nu il folosesc, nu i-am vazut nici un beneficiu. "Planta verde" care acuma stiu ca se numeste Lobelia cardinalis are niste radacini incredibile infipte in Manado. Echinodorusul avea radacini care atingeau toti peretii acvariului (echinodorusul l-am taiat cumva, nu i-am scos radacinile, ca sa nu deranjez substratul).

    Respecte.
    Ape limpezi

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •