Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Melci asasini

  1. #11
    Member Sebi.S's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    199
    Post (Dis)Likes
    Daca ai norocul sa nimeresti exact mascul si femela iar conditiile din acvariu sa fie pe gustul lor... atunci o sa te umpli si de asasini.

    Eu am cumparat 2 asasini tocmai pentru a tine sub control populatia de melci pentru ca erau cu sutele... la un momant dat erau zeci, pe fiecare fir de planta sa frunza.
    Pentru ca nu vroiam sa mai cumpar alti pesti pentru a domolii avantul melcilor de substrat, am cumparat 2 asasini, care in aproximativ 2 luni au eradicat cam 99% din melcii de substrat. A supravietuit doar un pomaceea care il mai aveam. Apoi au inceput sa se inmulteasca... cred ca au mai trecut 2-3 luni pana sa vad primul pui de asasin, iar apoi cred ca am numarat cel putin 20 misunand prin acvariu.
    Pararea mea este ca si asasinii se inmultesc destul de mult, daca, cum am spus si mai sus se indeplinesc cateva conditii, dar pe mine nu m-au deranjat pentru ca sunt incredibil de frumosi asa mici...

  2. #12
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    unde gasesc de cumparat?

  3. #13
    Member Sebi.S's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    199
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by max
    unde gasesc de cumparat?
    Incearca aici. Sau la colegii de pe forum de la sectiunea de vanzari permanente.

  4. #14
    Member wassupady's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    147
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu mai deschid alt topic, vin aici cu 2 intrebari:

    1. A avut cineva experiente cu melci asasini si neritine in acelasi acvariu? Au supravietuit nertinele in preajma assasinilor? sau sunt inofensivi nertinilor?
    2. Ce hrana se recomanda acestor 2 tipuri de melci? (in cazul in care nu mai au melci de substrat de papat, respectiv nertinele alge gsa, etc..)

    Multumesc!
    Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Rm. Valcea
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Cred ca adultii de asasini pot ucide o neritina mai ales daca nu au ce manca. In cazul meu , colectionez melcii care vor sa ii arunce alti acvaristi pentru a nu imi muri asasinii de foame.
    Asa am inceput si eu cu vreo 3 asasini din disperarea ca nu puteam scapa de comunitari, acum am vreo 20 care papa in scurt timp toti melcii adusi in acvariu

  6. #16
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Eu am asasini cu neritine, nu este nici o problema. Neritinele stau bine in cochilie .... nu scot nasul de acolo ca sa le dea motive asasinilor ....
    In acvariu am ramas cu melci de substrat, daca le e foame asasinilor ... au ce manca. Mai mananca si ce cade pe jos din mancarea pestilor.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  7. #17
    Member wassupady's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    147
    Post (Dis)Likes
    Deocamdata detin si eu in acvariu 3 melci asasini si 2 neritine. Pana acum toate bune si frumoase in privinta lor, chiar i-am vazut trecand unul pe langa altul. Ambele specii imi sunt dragi, ar fi pacat sa renunt la vreunul dintre ei. Va tin la curent cu evolutia si sper sa nu intampin probleme cu ei. Melcii asasini, fac mai mult foamete, deoarece nu am mai vazut de ceva timp vreun melc comunitar in acvariu de cand ii am si astfel nu mai au ce manca.
    Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

  8. #18
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Pentru cei care doresc sa inmulteasca Anentome Helena recomand o familie de minim 20 exemplare si o duritate a apei peste 20 alaturi de hrana vie din abundenta .... melcii asasini nu ataca alti melci de talie mare cum ar fi Neritina Natalensis, Pomaceea sau Hornsnail. Eu detin o matca de 40 exemplare care imi asigura cca 50-70 pui pe luna dar acestia au o crestere greoaie chiar daca suplimentez cu praf de calciu periodic si inima de vita la discretie. La mine in acvarii ajung la maturitate in aproximativ un an si jumatate.
    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  9. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    131
    Post (Dis)Likes
    Buna, intrebarea mea este: In cat timp ies melci din icre? deci timpul de eclozare ma intereseaza, ca am gasit pe filtru cateva icre de melci asasini. Mersi!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •