Results 1 to 5 of 5

Thread: Cum sa aflu problema din acvariul meu? !!!

  1. #1
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes

    Cum sa aflu problema din acvariul meu? !!!

    Am vazut ca marea majoritate a userilor care deschid topicuri la sectiunea asta (Boli) incep cu o intrebare gen "De ce mor pestii mei??? / De ce se comporta ciudat??? / etc" iar abia dupa ce sunt intrebati dau si detalii despre acvariu.

    Fara a sti ce contine si cum e "mentinut" acvariul nimeni nu va putea pune un diagnostic si nu va putea da un sfat util. Pentru a sari peste etapa in care cineva cere detalii despre acvariu ROG pe toti cei care deschid topicuri la aceasta sectiune (Boli) sa includa in topic mini formularul urmator:

    Volum acvariu: cati litri are acvariul net, deci cata apa e in el si dimensiunile lui
    Pesti: specie1 x numar, specie2 x numar, ...
    Plante: la fel ca la Pesti
    Filtrare + Oxigenare: intern/extern, debit, + orice alta informatie relevanta
    Iluminare: numar neoane x model
    Decor: substrat, roci, buturugi, background, etc
    Substante folosite: tratamente pt apa + medicamente deja folosite (daca e cazul)
    Parametrii apei: temperatura, pH, duritate, etc (tot ce ai masurat)
    Ciclare: da/nu, cat timp
    Problema: semne, comportament, cand si de unde au fost cumparati, etc - cat mai multe detalii - Poze cu manifestari clinice ale unor boli <- pentru identificarea bolilor

    Trebuie sa intelegeti ca includerea acestor detalii este in folosul vostru: primiti raspuns mai repede si mai util - in functie de cate detalii dati, asa ca nu fiti zgarciti la cuvinte.

    De asemenea, un titlu adecvat problemei atrage cu siguranta un raspuns mai rapid. Deci FARA titluri gen "Ajutoooor!! / Ce sa fac??? / Am o problema !! / etc). Toti care deschid topicuri aici au probleme, deci trebuie sa individualizati cumva topicul pe care il deschideti.

    Si nu in ultimul rand, functia Search da rezultate uimitoare uneori. Problema pe care o aveti ar putea sa fi fost discutata deja.

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Fetesti
    Posts
    1,026
    Post (Dis)Likes
    Cred ca o asemenea "mini prezentare" nu ar strica nici la semnatura userului(le-ati observat sigur pe forumurile de afara). Mai facem si noi un pas inainte in plan "forumistic". Asa am sti "cu cine" stam de vorba cand dam un reply.... Ar fi bine daca ar fi oarecum obligatorie aceasta prezentare a acvariului/terariului/pondului acolo... parerea mea..

  3. #3
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Asta merge in cazul existentei unui singur acvariu/terariu/pond. Nu vad cum i-am putea obliga sa dea toate detaliile (sunt deschis la sugestii). In rest, e o idee foarte buna.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    galati
    Posts
    26
    Post (Dis)Likes
    si cei care ai cateva sute...sau mai mult.acvarii la greu.ei ce ar trebui sa faca?

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cateva sute de acvarii? Aia nu se pun ca n-au timp sa stea pe forum, iti zic eu.Eu am 5 si abia imi ajunge timpul sa mai intru pe aici...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •