Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 180

Thread: Acvariu africani

  1. #11
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Baga o bricheta il el si o sa arate si mai natura;
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Deci trebuie sa dau cu bricheta. Am incercat putin, dar am vazut ca iese fum si miros ingrozitor, si trebuie sa fac asta afara, nu in casa

    Aplic primul strat de ciment (intr-o proportie nisip:ciment de 1:3), in strat subtire, se lasa 24 de ore la intarit, timp in care se uda mai des ca sa nu crape. Urmatoarul strat aplicat va fi de o proportie nisip:ciment de 1:2. Acest strat va fi stratul care va acoperi orificiile si spatiile ramase. Se lasa la uscat 1-2 zile.
    Iar la sfarsit, aleg culoarea dorita, mai fac un amestec 1:3 nisip:ciment, se amesteca oxidul, si se aplica ultimul strat.
    Altceva ar trebui sa stiu/fac? Spunea cineva ca ar trebui sa adaug ulei de corp, dar s-au pierdut informatiile.
    Astept sfaturi pana diseara, cand sper sa aplic primul strat de ciment

  3. #13
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pyu
    Deci trebuie sa dau cu bricheta. Am incercat putin, dar am vazut ca iese fum si miros ingrozitor, si trebuie sa fac asta afara, nu in casa

    Aplic primul strat de ciment (intr-o proportie nisip:ciment de 1:3), in strat subtire, se lasa 24 de ore la intarit, timp in care se uda mai des ca sa nu crape. Urmatoarul strat aplicat va fi de o proportie nisip:ciment de 1:2. Acest strat va fi stratul care va acoperi orificiile si spatiile ramase. Se lasa la uscat 1-2 zile.
    Iar la sfarsit, aleg culoarea dorita, mai fac un amestec 1:3 nisip:ciment, se amesteca oxidul, si se aplica ultimul strat.
    Altceva ar trebui sa stiu/fac? Spunea cineva ca ar trebui sa adaug ulei de corp, dar s-au pierdut informatiile.
    Astept sfaturi pana diseara, cand sper sa aplic primul strat de ciment
    Daca dai cu briceta ies niste forme mai naturale.
    Uleil de corp johnson baby se aplica la ultimul strat.

    Ideal ar fi ca toate operatiile sa le faci afara, eu am facut in casa si vreau sa spun ca a iesit dezastru.
    Spor
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by orio
    Ideal ar fi ca toate operatiile sa le faci afara, eu am facut in casa si vreau sa spun ca a iesit dezastru.
    Spor
    Merci.
    In mod sigur o sa fac operatiile astea afara.
    Nu de alta, dar nu vreau sa dorm pe pres dupa aia
    Si dupa primele 2 straturi, lipes decorul de acvariu, iar ultimul strat de - cel cu culoare - il aplic chiar cand e decorul pus in acvariu?

    Trebuie sa izolez bine decorul, sa nu intre apa in spatele decorului deloc, sau nu are importanta? Daca intra apa, nu o sa se faca mizerie? Iar daca nu intra apa, cred ca presiunea apei asupra decorului va fi prea mare?

  5. #15
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pyu
    Si dupa primele 2 straturi, lipes decorul de acvariu, iar ultimul strat de - cel cu culoare - il aplic chiar cand e decorul pus in acvariu?
    Asa scrie la carte Eu l-am colorat afara si apoi l-am lipit.
    L-am colorat de 2 ori doarece prima data l-am bagat in cada ca sa-i scot oxizii si am folosit niste pietre fffoarte grele ca sa mi-l tina la fund si s-a dus toata culoarea mea.
    Dupa a2a incercare de a-mi exprima starile artistice l-am lasat la uscat si apoi l-am lipit de acvariu si am inceput schimburile de apa..si n-a fost nici o problema.

    Quote Originally Posted by pyu
    Trebuie sa izolez bine decorul, sa nu intre apa in spatele decorului deloc, sau nu are importanta? Daca intra apa, nu o sa se faca mizerie? Iar daca nu intra apa, cred ca presiunea apei asupra decorului va fi prea mare?
    Daca nu-l izolezi bine baga un strat de ciment si pe spate ca protectie...dar ideea asta nu mi-mi place.....cred ca spuma asta nu prea rezista la umezeala, deci neaparat tb sa bagi rasini.
    La chestia asta mai bine nu ma bag, el pe al meu l-am facut din polistiren si spatele a fost perfect drept si nu intra nimic pe acolo. Era un topic cu-n fundal din spuma pe forum, vezi acolo ce referinte iti da
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    uite aici cum am procedat eu:
    http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=24983

    acuma ce sa zic, de izolat sunt 99% sigur k nu o sa il poti izola perfect si apa tot o sa intre in spatele decorului...
    la mine au intrat si animalele nush cum sau strecurat dar au reusit well anyway nu ma deranjeaza prea tare ca iasa oricum la haleala... am vazut ca puii sunt mai fericitii in spate
    eu am ascuns echipamentele in spatele decorului mai bine zis in partea dreapta.

    iti recomand sa il parlesti cu bricheta iasa mult mai natural, eu am stricat atunci vreo 3 brichete delea de aprins aragazul si un tub de reincarcat

    iarasi mai recomand sa il dai cu rasina (cred ca gasesti pe acolo prin topicul meu de unde am cumparat eu si cat a fost - poti sa imi dai un pm si ma uit ca cred ca mai am ceva ceva ramasa de cand l'am facut pe a meu dar nu sunt sigur sigur) daca il dai cu rasina nu mai tre sa il tii atata in apa... a meu a stat fix o saptamana in apa decorul pana am bagat pestii, si atunci nici nu am facut schimb de apa... am avut doar in filtru un sertar plin cu carbune activ ( ah pestii sunt inca fericitii si nu au suferit transformarii genetice )

    ce sa zic bagai mare ca arata bine deocamdata astept updateuri caci sunt tare curios salut

  7. #17
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    LittleJ - m-am inspirat foarte putin dupa backgroudul tau
    Pe fata nu cred ca il dau cu rasina, am vazut ca e cam scumpa, si mai bine astept 1-2 saptamani cu cimentul in apa
    Tu l-ai dat cu rasina si pe spate?

    LE:
    Inca ceva... Cat ulei de bebe se pune? Pot folosi si ulei Dalin (sau asa ceva), sau numaidecat J&B?

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    De cat este sticla pe care ai folosit-o ?Ai pus intarituri ?Cat te-a dus cu totul sticla?

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bebetto
    De cat este sticla pe care ai folosit-o ?Ai pus intarituri ?Cat te-a dus cu totul sticla?
    Sticla e de 10 mm, intariturile inca nu le-am cumparat, nu am avut timp.
    Fundul e alcatuit din 2 bucati de 8 mm, puse una peste alta.

  10. #20
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    salut eu am dat un strat de rasina si pe spate asa in graba. ulei de bebe eu am bagat intr'un pulverizator dela de geamuri si am dat cu ala... ideea e sa nu lasi decorul in soare, si sa il uzi destul de des... adica sa nu se usuce cimentul rapid ca o sa crape sigur.

    de rasina am tot zis ca ma uit pe acasa, nu am apucat mi'am uitat... sper sa apuc azi (mi'am pus reminder in telefon :P )

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •