Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46

Thread: Purificarea apei marine..

  1. #11
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Ouch! 4 gauri? De ce 4?

    Legat de evolutia filtrarii la acvariile marine, exista un articol interesant aici. Wet&dry-ul e destul de batran.
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  2. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti, marasesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    2 la baza pentru tur in filtru si 2 sus pentru retur si pentru a crea curenti frumosi ( valuri) bine la 300litri cred ca imi ajunge si 1sus

  3. #13
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Stai umpic ca la wet&dry gaura in acvariu pentru tur trebuie sa fie neaparat sus. Ea stabileste nivelul apei in acvariu.
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  4. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti, marasesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    da dar o data ce folosesc pompe mi-e usor sa fac astefl incat atata apa cat iese sa intre ! cu un config manual din robineti.
    Deoarece exista tot timpul sanse de esecuri voi monta destui robineti asa incat apa din acvariu care iese sa fie exacta cu apa din acvariu care intra !
    Eventual voi lua pompa pentru a scoate apa din acvariu si a o baga in filtru !

  5. #15
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes

    don't try this at home!
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  6. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti, marasesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    care ar fi problema ?

  7. #17
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LooSeR
    Deoarece exista tot timpul sanse de esecuri voi monta destui robineti asa incat apa din acvariu care iese sa fie exacta cu apa din acvariu care intra !
    vise taica, vise !!!
    chiar nu este recomandabil sa pui robineti pe traectul pompei, pentru a "regla" debitele. fortezi pompa sa mearga in suprasarcina, si implicit apare probabilitatea (mult mai mare) de a se arde.
    robimeti, daca pui, doar pentru "actionare in caz de avarie".
    pompa TREBUIE sa fie untr-un compartiment "tampon" IN FILTRU (JOS) si sa fie in stare sa ridice apa pina sa se poata scurge in acvariu. ADMISIA apei in filtru se face gravitational, prin sistemul de prea plin.
    orice alta "complicare" a schemei, duce la aparitia de "puncte potentiale de aparitie a situatiilor neplacute"
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  8. #18
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    am mari dubii in ceea ce priveste posibilitatea de a regla debitul de intrare sa fie PERFECT egal cu cel de iesire. Wet&dry-ul va da pe afara in prima noapte de functionare, sunt sigur. Apoi dupa ajustari repetate daca reusesti sa-l faci sa nu mai dea pe afara pentru 24 de ore, in decurs de o saptamana sigur vei vedea balta prin casa...
    E prea simplu si bun mecanismul de prea-plin, nu stiu daca se merita sa te gandesti la alte variante. In plus exista si solutii de prea-plin care nu necesita gaurirea acvariului.
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti, marasesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Hei hei hei .. !
    Robineti vor fi peste tot .. ! dar dar de relaj vor fi doar pe tevile de tur filtru.. unde nui pot controla fara cata apa imi itnra in filtru .. pompa e la capatul filtrului si stiu ca scoate 2100l/h nu am nevoie sa o reglez !

    Da . de prea plin poate fi ok dar nu are nici un efect de curatare a acvariului.
    Eventual voi pune 2 pompe identice una care sa ia apa din acvariu alta care sa o bage si asa automat nu voi avea probleme.
    Eventual pus o electro valva sa inchida instalatia in caz ca e sa ieasa apa din filtru !
    Inca nu am ajuns la filtru sa stiu exact ce fac ! inca . caut pe net idei de filtre ..
    Mai intai sa am acvariul

  10. #20
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Noutati?AI facut acvariul?
    Fish Only Tank

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •