Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 91

Thread: Green Fantasy

  1. #1
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes

    Green Fantasy

    As vrea sa va prezint noul meu acvariu, deci:
    Bazin: 63x34x45 96L
    Filtrare: JBL CristalProfi e700 cu mediile de filtrare originale
    Lumina: 52lm/l 6500k
    Fertilizare: Ferropol + Ferropol 24 + PPS-Pro
    Substrat: JBL Florapol
    Fauna: 17 Neoni, 2 Cory Panda, 1 SAE
    Flora: Barclaya Red, Eleocharis Parvula, Staurogyne sp., Pogostemon, Blyxa Japonica, Microsorum pteroptus, H. verticillata.
    Decor: radacini de vita de vie si pietre calcaroase.

    Scuzati calitatea pozei si echipamentele, nu am avut decat telefonul la indemana.

  2. #2
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    chiar vorbeam cu colegii forumisti, pe The Cube, despre nefericirea de a avea in bazin diverse lucruri cu continut calcaros ... in rest, dupa ce pteropusul se va indesa, va arata bine

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Pune, pentru inceput, orice plante gasesti, acolo in spate, sa iti absoarba nutrientii in exces. Da afara pietrele calcaroase, pune CO2, neaparat, macar bomba. Lumina la 60% din ce ai acolo, 10 ore/zi cu pauza 2 ore.
    Felicitari!!

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Am uitat, am co2 de la bomba, filtrul ala intern e pe post de reactor.
    In spatele microsorumului e barclaya, astept sa creasca, iar 3/4 din suprafata bazinului e acoperita de pistia, pentru a preveni algele.
    Pietrele nu le voi scoate deoarece imi plac mult, nici nu sunt sigur ca sunt calcaroase, nu le-am testat, dar 85% am dreptate.

    Multumesc.

    Edit: Lumina am vre-o 8 ore pe zi, fara pauza, iar acvariul a fost setat pe 06.03.2010

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Daca sunt calcaroase, e pacat de tot bazinul. In caz ca nu ai apa de BAia Mare sau Sibiu, nu te vad bine si este pacat. Nu te crampona de niste pietroaie.

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Ok, o sa le fac un test, dar nu inteleg cum pot 5 pietre care au 2 kg in total sa afecteze asa mult 80L de apa...

    Dar de aranjament ce ziceti ?

  7. #7
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Iti spun eu ce poate sa fie, BBA, prea mult co2 dizolvat dejeaba etc
    Ca aranjament imi da in Zen Garden de aceea imi place. Serios, nu merita cu pietrele alea pentru ca arata bine inceputul!

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Ok, le fac un test, daca sunt calcaroase o sa incerc sa le inlocuiesc.

  9. #9
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Revin cu niste "probleme"
    - Pogostemonul creste cam ciudat, adica nu are tulpina, toate frunzele cresc una langa cealalta si nu prea imi place cum arata asa mic, care ar fi cauza?
    - Este posibil sa nu am pearling la plante deoarece am putine, iar cantitatea de o2 produsa de ele sa fie mai mica decat maximul care se poate dizolva in apa ? Sau este din cauza luminii? Adica prea putina lumina, deoarece pisita acopera mult din suprafata apei.

  10. #10
    Very high member cibserg's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,465
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan94
    Revin cu niste "probleme"
    - Pogostemonul creste cam ciudat, adica nu are tulpina, toate frunzele cresc una langa cealalta si nu prea imi place cum arata asa mic, care ar fi cauza?
    - Este posibil sa nu am pearling la plante deoarece am putine, iar cantitatea de o2 produsa de ele sa fie mai mica decat maximul care se poate dizolva in apa ? Sau este din cauza luminii? Adica prea putina lumina, deoarece pisita acopera mult din suprafata apei.
    Eu le-as zice provocari, nu probleme

    Pogostemon Helferi creste asa compact in lumina puternica. In special cu tuburi T5. Dar cine stie? Poate o fi alta cauza.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •