Results 1 to 7 of 7

Thread: Este posibil ca macropodus sa-mi ciupeasca guppy?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Ilfov
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes

    Este posibil ca macropodus sa-mi ciupeasca guppy?

    Am un acvariu de 350 l. De cateva zile am observat tot mai multi masculi de guppy ciupiti unul dintre ei aproape ca nu mai are coada. Mai am in acest acvariu pe langa aproximativ 25-30 guppy (masculi si femele) 2 gurami, 2leeri, 3 hoplo,1 ancistrus, o zebra rosie si bineinteles o pereche de macropodus pe care ii suspectez eu ca sunt vinovati de ciupirea masculilor de guppy.
    Ciudat e ca pana acum nu s-a intamplat asa ceva desi sunt in acelasi acvariu de 2 luni. Mentionez ca macropodus sunt mici aproximativ de aceeasi marime cu guppy mei.
    Traieste-ti viata, mori tanar si lasa un cadavru frumos in urma ta!

  2. #2
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes

    Re: Este posibil ca macropodus sa-mi ciupeasca guppy?

    Quote Originally Posted by maryuss
    Am un acvariu de 350 l. De cateva zile am observat tot mai multi masculi de guppy ciupiti unul dintre ei aproape ca nu mai are coada. Mai am in acest acvariu pe langa aproximativ 25-30 guppy (masculi si femele) 2 gurami, 2leeri, 3 hoplo,1 ancistrus, o zebra rosie si bineinteles o pereche de macropodus pe care ii suspectez eu ca sunt vinovati de ciupirea masculilor de guppy.
    Ciudat e ca pana acum nu s-a intamplat asa ceva desi sunt in acelasi acvariu de 2 luni. Mentionez ca macropodus sunt mici aproximativ de aceeasi marime cu guppy mei.
    N-o fi mai degraba vreo bacterie care le macina cozile?
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Ilfov
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Nu cred. Se vede clar ca sunt flendurite cozile nu macinate. Am mai citit acum 5 minute un post in care cineva spunea ca macropodus i-a ciupit guppy. Cred ca asta e. Am banuit bine. Dar totusi stand zeci de minute si observand acvariul nu am observat atacuri din partea macropodus.
    Traieste-ti viata, mori tanar si lasa un cadavru frumos in urma ta!

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    .... bine ca nu ai spus si 2 oscari....
    din cite ai spus tu acolo, singurele zebrele ar fi cele asupra carora nu poate plana nici o banuiala, in rest toti ceilalti sunt "posibili suspecti".
    gradual ar fi hoplo, macropodus, leerii, guramii...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Ilfov
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri, o sa mai cercetez.
    La urmatorul post o sa pun si 3 oscari ca sa-i fac pe plac lui Razvan sa se ia de mine , dar pana atunci... bafta la toata lumea.
    Traieste-ti viata, mori tanar si lasa un cadavru frumos in urma ta!

  6. #6
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    MOINESTI
    Posts
    853
    Post (Dis)Likes
    mai mult ca sigur e macropodusu'.....am si eu o pereche +2 masculi si ii vad cum le fugaresc pe tetrazone, cand ii apuca pandaliile.....noroc cu alea ca-s iuti de picior...pardon ,de inotatoare

    ps. ce varianta de culoare ai?
    ....cine e fara de greseala...sa arunce primul cu piatra...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Ilfov
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes
    Varianta albastra.
    Traieste-ti viata, mori tanar si lasa un cadavru frumos in urma ta!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •