Results 1 to 10 of 10

Thread: Balast electronic

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Balast electronic

    Poate sa-mi spuna cineva daca pot folosi la tuburi T5 de 39w sau 54w un balast electronic de 35w/49w. Ce probleme pot aparea avand in vedere ca diferenta de de putere este de 4-5 wati. Balastul este pentru 2 neoane. Multumesc

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Brasov
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    Balast electronic sub-dimensionat

    Salut,
    pe scurt as spune ca nu. Motivul: o sarcina marita pentru balastul electronic ar suprasolicita (in principal termic) componentele electronice ceea ce ar duce la o imbatranire prematura a acestora sau chiar la distrugerea lor. In cazul in care sursa (balastul electronic) este de calitate s-ar putea sa iti mearga destul de bine intrucat firmele care se respecta aleg o marja de toleranta pozitiva destul de ridicata. Totusi nu as recomada asa ceva deoarece daca folosesti tuburi specializate e pacat sa risti arderea acestora. Parerea mea: daca nu gasesti un balast potrivit pentru tuburile pe care le ai, mai bine iei un balast mai mare (5-10 %)
    Oricum, parca mai era pe aici o tema de discutie pe tema asta, dar problema se punea parca invers fata de cum o pui tu.

  3. #3
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Cred ca poti aprinde tuburile de 39W, dar nu pe cele de 54W.
    Inceraca si spune-ne si noua
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    La drosere electronice t5 se pot monta in paralel neonele?
    de ex: la un droser 1 x 48w pot pune doua neoane de 24 w in paralel?

  5. #5
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Cauta pe forum, era pe undeva o schema de legare (sunt mai mult in serie decat in paralel).
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  6. #6
    High member ANDREI.B's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    undeva prin arges
    Posts
    508
    Post (Dis)Likes
    nu se va aprinde decat 1 tub daca le pui in paralel si asta doar daca faci un scurtcircuit pentru o secunda pe unul din filamente ceea ce nu iti recomand. in serie ai sanse sa le aprinzi, dar nu vor lumina la putere maxima.

  7. #7
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    ideal este ca puterea droserului sa fie egala cu cea a neonului. daca putere droser mai mare decit putere neon, acesta va lumina normal dar se va termina mai repede, ceea ce din punctul de vedere al acvaristicii nu e chiar o tragedie, doar bugetul e afectat. daca putere droser mai mica decit putere neon atunci neonul nu va arde normal (efect de "pilpaire"). ideea e ca acea diferenta de putere dintre droser si tub sa fie cit mai mica pentru a minimiza aceste incoveniente

  8. #8
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe
    daca putere droser mai mare decit putere neon, acesta va lumina normal dar se va termina mai repede,
    Eu chestia asta n-am priceput-o inca (da' mai sap ca poate pana la urma ma prind).
    Din umilele mele cunostinte, cand o sursa "poate" un numar de wati, inseamna ca un consumator mai mic (care vrea mai putini wati) functioneaza, ca are de unde si unul mai mare nu, ca nu-i ajung.
    Eu mai stiam si ca sursa nu forteaza un consumator sa ia mai mult decat ii trebuie lui.
    Toata teoria de mai sus se bazeaza pe presupunerea ca si un tub de 24 de W si unul de 39 functioneaza la aceeasi tensiune, diferind curentul prin ele (adica un starter electronic de 39 de W "da" aceeasi tensiune dar mai mult curent decat unul de 24W). Daca nu e asa si tensiunile la iesirile celor doua startere sunt diferite, atunci nu mai zic nimic.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  9. #9
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Cum noaptea e sfetnic bun, m-am sfatuit cu ea azinoapte si mi-a zis ca gresesc, ca tuburile, se pare, nu-si iau numai curentul care le trebuie, ci iau cat li se ofera (de-aia nevoia de drossere in lampile clasice, (si) pentru limitarea curentului). Asa ca da, un starter electronic/drosser de putere mai mare decat tubul limiteaza curentul mai putin, prin tub trece mai mult curent decat are nevoike pentu functionarea corecta si, probabil, "se consuma"mai repede.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  10. #10
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    LiviuM sa stii ca, chestia asta am testat-o pe propria piele. Pina acum nu am avut o explicastie asa de filosofica si de stiintifica ca si tine, eu doar am experimentat si m-am lovit de rezultate. Oricum ideea e sa fie puterile egale sau, in cel mai rau caz diferentele sa fie minime...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •