Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 74

Thread: Filtre externe

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Domn`profesor traduceti si pentru amaratii din noi ce nu stiu a parli limbi straine.
    Am folosit pana acum Fluval, Sera precizion si Tetratec. De la departare cel mai bun raport pret calitate il are tetratecul. Este un filtru solid, cu patru cleme de prindere. Pompa de amorsare este si ea solida neexistand riscul ca sa se rupa datorita tijei subtiri. Si un alt avantaj este dat de imensa capacitate a sertarelor. Am in trei sertare filtrare biologica si in cel mai de jos filtrarea mecanica. Apropo este de indicat si directia de circulatie a apei prin mediile de filtrare. La sera este de sus in jos, la fluval la fel dar sunt duoa incaperi separate, la tetratec de jos in sus.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    P.NEAMT
    Posts
    83
    Post (Dis)Likes
    eu pot doar sa spun ca am avut hydor prime 10.nu se merita , nu are sertare , toate mediile stau in aceeasi camera , doar daca le separi in saci pt. medii. destul de mic volumul canistrei .
    acum am fluval 105 care este mult mai bun decit hydor

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    P.NEAMT
    Posts
    83
    Post (Dis)Likes
    http://www.youtube.com/watch?v=4i-ZGuEq500


    se copie in alta parte si apoi se intra

  4. #4
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    In curand o sa "vin" cu preturi la Eheim Pro External Canister Filter 2224 si Eheim Pro II 2026, obtinute din Cehia...mai aproape de noi, si nu luate de pe net, adica de pe site-uri inaccesibile cumparatorului roman. Ca mie mi s-a pus "pata" pe unul din asta
    In foarte scurt timp se va gasi si in Romania o gama foarte mare de filtre Eheim.
    Sper doar ca preturile sa nu fie prea piperate fata de Germania.
    "Viseaza androizii oi electrice?"

  6. #6
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LittleJ
    JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba


    Poate reusesti sa imi trimiti si mie o poza cu un Jebo 803 cu 4 sertare. Cel original este mai mic, are 2 sertare si pompa de 900l/h si nou costa mai mult pana si in China.

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    Quote Originally Posted by LittleJ
    JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba


    Poate reusesti sa imi trimiti si mie o poza cu un Jebo 803 cu 4 sertare. Cel original este mai mic, are 2 sertare si pompa de 900l/h si nou costa mai mult pana si in China.
    De asemenea Jebo 805 are 900l/h dar are 3 sertare.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    100
    Post (Dis)Likes
    am avut JBL Cristal Profi 120. Calitate nemteasca, silentios, 4 cleme de sustinere, sertare pentru mediile filtrante (bile plastic pt mizeria mare, un sertar bile ceramica, un sertar filtrare biologica, inca un strat cu un fel de vatelina, pentru cele mai fine impuritati)

    Iesirea si intrarea in filtru (unde se monteaza furtunele) pot si rotite in orice directie pentru o pozitionare convenabila si au robineti pentru inchidere. De exemplu, poti opri robinetii si curata filtru fara a scoate toata mataraia din acvariu.

    Volum mare al filtrului si foarte silentios. Per ansamblu, foarte multumit de el.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    100
    Post (Dis)Likes
    Inca ceva: nu stiu cum e pe la alti producatori, dar stiu ca la JBL spun pe site ca debitul real e cam cu 30 - 50% mai mic decat cel afisat pe cutie. Cel de pe cutie este calculat fara mediile filtrante si fara furtunele conectate.

    Asa e si la altii?

  10. #10
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by scorpion1195

    Iesirea si intrarea in filtru (unde se monteaza furtunele) pot si rotite in orice directie pentru o pozitionare convenabila si au robineti pentru inchidere. De exemplu, poti opri robinetii si curata filtru fara a scoate toata mataraia din acvariu.

    Volum mare al filtrului si foarte silentios.

    Asa este si Jebo.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •