Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: betta imi alearga molly!!!

  1. #1
    Member emyemanuel's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI-Militari Gorjului
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes

    betta imi alearga molly!!!

    Salut! De o luna si jumate am o betta. Azi mi-am luat o pereche de black molly!De cand i-am bagat in acvariu, betta m-i alearga non-stop.Nu stiu de ce! Stiam ca nu se cearta unii cu altii.O sa-i lase in pace la un moment dat? Astept unraspuns. Merci!

  2. #2
    Member RazvanIlie's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Cat de mare e acvariul tau???
    E normal ca betta sa fie agresiv ...a aparut ceva nou pe teritoriul lui.
    Daca acvariu e destul de mare probabil o sa-i lase in pace.
    BETTA CLUB ROMANIA *MEMBER*
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION *MEMBER-RKA115*

  3. #3
    Member emyemanuel's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI-Militari Gorjului
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    are 70 litri, este destul de mare,zic eu...+ca am si destule plante dar ideea e ca mai am si 6 neoni,3 sanitari,2 guppy si cu ei nu are nimik.Multumesc de raspuns!

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Pai cel mai bine muti betta intr-un acvariu mai micut, de obicei nu fac casa buna intr-un acvariu comunitar, plus ca nu prea le plac spatiile "foarte intinse". Si astfel ramane cel de 70 de litri cu ceilalti pesti care vor sta linistiti...

  5. #5
    Member emyemanuel's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI-Militari Gorjului
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    La asta ma gandeam si eu,dar nu vreau sa mai fac alt acvariu...cred ca o sa ma duc la un magazin sa-l dau la schimb cu alt peste...cred ca iau pe el vreo 2 neoni...Apropos de neoni sau neoane...vreau sa schimb neoanele...am gasit un T8 aqua glo de 18000k.O fii bun?nu e cam mare la 18000k?Ma gandeam la ceva de vreo 6000k...

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Pestele Betta, nu e ok impreuna cu poecilidii. Mai devreme sau mai tarziu, careva iti v-a muri. Betta are nevoie de valori si temperatura diferita, chiar si o alimentatie diversa, ca sa nu mai spunem ca e agresiv si daca i se nazareste ca azi ataca, el ataca!

    Poeciliidi sunt ok cu o temperatura pana-n 24° C. Betta, nu. Daca ti-l ia inapoi unde l-ai cumparat, te sfatuiesc sa-l duci inapoi .

  7. #7
    Member RazvanIlie's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Daca nu vrei sa mai faci un acvariu mai mic pt betta...mai bine renunti la el.Mai mult ca sigur e stresat de agitatia din jurul lui.

    Nu recomand dar o alta varianta ar fi o chestie de genu:
    http://www.******.ro/produse/21-acva...-barrachs.html
    BETTA CLUB ROMANIA *MEMBER*
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION *MEMBER-RKA115*

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    acum ma bag si eu ca musca in lapte,da este bun separatorul dar recomand sa-l acoperi cu un material doar sa-l vezi tu pe partea unde va fi lipit.
    El se streseaza cand vede alti pesti,si nici asta nu cred ca vrei.
    Deci daca tii neaparat sa il pastrezi.....va trebuie sa mai faci un "efort" financiar si sa cumperi acel separator

  9. #9
    Member emyemanuel's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI-Militari Gorjului
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    am cumparat un bol de 1 litru si l-am pus acolo...singur,saracu.numai ca ma enerveaza ca trebuie sa-i schimb apa in fiecare zi ca o gasesc tulbure in fiecare dimineata.i-am pus si niste pietre mari transparenteverzi pe fund.se vede frumos.nici nu stiu ce sex este...este mare ,cam 11 cm. din pacate nu pot sa pun poze ca nu ma lasa...zice ca depasesc kb si nu ma lasa. mai am o problema cu un carasel...are un punct alb pe inotatoarea superioara care avanseaza si i-o mananca.i-a mancat aproape un sfert din ea. ce sa-i fac? ce ar putea fi???sa-l bag separat si sa-i bag un antibiotic sau sa-i cresc apa la 30*C?

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Nu, daca-i mananca aripioara il nenorocesti daca ridici temperatura la 30° C.
    N-ai nimic in casa? Tip bactowert - bactopur (sera), fungistop (Tetra) sau albastru de metil. Ar fi ok si ala.

    Ce pesti ai in acvariu? Cati litri are? Din pacate pesti care nu sunt compactibili intre ei, mai devreme sau mai tarziu manifesta boli si se creeaza un cerc vicios si nu mai iesi .

    Si mie mi-a fost greu, am facut cadou o gramada de pesti dupa ce i-am tratat. Terminam cu unii, incepeau altii. Brrr... .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •