Results 1 to 4 of 4

Thread: Filtre externe "in line"

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Filtre externe "in line"

    Pentru filtrarea apei folosesc 2 filtre, unul intern pentru filtrare mecanica umplut cu vata de perlon si unul extern JBL e900 umplut cu medii ceramice (2 sertare cu Siphorax si un sertar cu Micromec). Saptamana acesta am primit un Eheim 2222 si intrebarea este urmatoarea:
    Se pot conecta cele 2 filtre externe in linie pentru a utiliza aceleasi kit de aspiratie/refulare? Ma gandeam sa traga apa intai in Eheim pentru filtrare mecanica si apoi sa mearga in JBL pentru filtrare biologica. Nu arata prea bine nici filtrul intern si nici daca utilizez 2 aspiratii si 2 refulari mai ales ca la Eheim tevile sunt verzi si la JBL e900 sunt maron, plus ca gaurile de iesire tevi din capac sunt destul de mici si nu pot pozitiona foarte bine tevile.
    Ce medii filtrante mecanic sunt cele mai bune de pus in Eheim avand doar 2 sertare.

  2. #2
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca-i o idee buna pt ca apa prin filtre trebuie sa aiba viteza gandita de producator pt o filtrare eficienta si e probabil ca in filtrul in care intra apa din filtrul celalalt apa sa circule mult mai repede. plus ca nu se stie ce efecte are asta pt rotorul acelui filtru.

    mai simplu, zic eu, este sa folosesti un Y pe furtunul de admisie si unul pe evacuare si sa conectezi astfel ambele filtre la un singur tur si un singur retur. fiecare isi trage cata apa are nevoie si evacueaza la rata lui. bine, filtrul cu debit mai mic probabil va fi putin ingreunat de celalalt filtru, dar eu zic ca e mai bine asa.

    asta numai daca tii neaparat sa nu pui tur/retur pt fiecare in acvariu, ceea ce este solutia cea mai sigura. si daca vrei neaparat sa folosesti 2 filtre... sper ca ai macar 300 de litri de apa acolo.

    eheim-ul nu are medii filtrante? alea originale ale lui sunt f bune (eu am un 2224)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Eheim-ul are sertarele cu inele de ceramica dar doream sa-i inlocuiesc ceramica cu vata de perlon si burete pentru filtrare mecanica. In apa erau tot timpul niste particule mici si albe de care am scapat cu un filtru intern Eheim 2212 plin cu perlon dar care trebuie curatat in fiecare saptamana. Problema este cand il scot din apa, curge mizeria din el.

  4. #4
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Ceramica aia e ok acolo unde e, pune in sertarul de prefiltare perlon un pad pe care il schimbi cand scade debitul, e arhisuficient.
    I lol on u ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •