Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: salut

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bocsa
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    salut

    Salut, am numesc bogdan, sunt din Bocsa, jud. C-S si sunt incepator in acvaristica.Pentru mine totul a inceput in urma cu o saptamana,aveam 2 broaste testoase de acvariu si ma gandeam sa le fac un acvariu al lor cu cativa pesti pe care sa ii serveasca in loc de gammarus.
    Am gasit pe acasa un acvariu destul de mic (30x20xh30) si am plecat la magazin sa cumpar un filru de apa, ajuns acolo, pe langa filtu am mai cuparat si un incalzitor, urma sa cumpar pestii.Vazand atatzia pesti mici,colorati si dragalasi, m-am razgandit si am cumparat alti pesti intreban vazatorul ce pesti pot pune in acelasi acvariu cu broastele, fara ca pesti sa fie atacati.
    Vanzatorul mi-a sugerat sa cumpar 2 scalari si 2 gurami, ma duc acasa, ma apuc sa modific acvariul, in timp f scurt am terminat, dar m am razgandit sa mai tin broastele in acelas loc cu pestii (imi placea mai mult cum arata fara boaste).A 2-a zi am plecat dinou la magazin sa mai cumpar ceva pesiti sa dau putzina culoare acariului.Am cumparat 6 neoni, 2 sanitari si o planta, ajung acasa , scalarii morti(am innebunit de ciuda), zic ca nu e nimic si astept sa vad evolutia celorlalti pesti.In ceea de a 3-a zi mi au murit si neonii, asa am ajuns la voi pe forum.
    Sper sa acumulez cat mai multe informatii utile si in continuare sa nu imi mai moara nici un peste.
    Acesta este acavriul meu:


  2. #2
    Member koko's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Salut.Este ciclat acvariu?Iar castelul si scheletul ala sau ce o fi sigur nu sunt sanatoase pentru pesti.
    *RKA 121*

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bocsa
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by koko
    Salut.Este ciclat acvariu?Iar castelul si scheletul ala sau ce o fi sigur nu sunt sanatoase pentru pesti.
    Pai la inceput am pus apa de la fantana, dupa 3 zile am pus tetra safe si acuma am primit un alt acvariu in vare am pus apa de la fantana cam 3/4 si restu apa de la robinet in care am adaugat tetra safe exact cum scria pe ambalaj.ieri am facut asata si ma gandesc sa mai astept 3-4 zile si sa mut pesti in celalalt acvariu pana reamenajez primul acvariu. Castelul din acvariu e din acela in care potzi baga lumanari, inainte sa-l introduc l-am frecat cu peria sa vad daca se ia culoarea(nu s-a laut) si am decis sa-l pun, cu scrumiera am facut la fel.
    Mentionez ca cele doua nu au fost folosite niciodata in scopul lor, crezi ca dauneaza?

  4. #4
    Member koko's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Nu cred, sunt sigur ca dauneaza. Chiar daca nu au fost folosite niciodata sigur modifica chimia apei.Sfatul meu e sa le scoti de acolo cat mai repede.Asteptam pe cineva cu experienta sa-ti spuna ce si cum.
    *RKA 121*

  5. #5
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    inca un "tz" si ne suparam si mai rau...
    ti-e chiar asa de lene sa citesti regulamentul ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bocsa
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by koko
    Nu cred, sunt sigur ca dauneaza. Chiar daca nu au fost folosite niciodata sigur modifica chimia apei.Sfatul meu e sa le scoti de acolo cat mai repede.Asteptam pe cineva cu experienta sa-ti spuna ce si cum.
    Am scos craniul, dar am mai lasat castelu si pe langa asta am primit azi inca 8 pesti (2 scalari, 4 cred ca mollies negre si 2 zebre ).Am mutat guramii in al acvariu singuri, din cauza masculului, care era foarte agresiv.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bocsa
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by petrutiub
    Quote Originally Posted by koko
    Nu cred, sunt sigur ca dauneaza. Chiar daca nu au fost folosite niciodata sigur modifica chimia apei.Sfatul meu e sa le scoti de acolo cat mai repede.Asteptam pe cineva cu experienta sa-ti spuna ce si cum.
    Am scos craniul, dar am mai lasat castelu si pe langa asta am primit azi inca 8 pesti (2 scalari, 4 cred ca mollies negre si 2 zebre ).Am mutat guramii in al acvariu singuri, din cauza masculului, care era foarte agresiv.
    [img][/img]

  8. #8
    Member koko's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Deja l-ai suprapopulat.Scalarii nau ce cauta acolo le trebuie mult mai mult spatiu.Iar daca vrei sa pestrezi numaidecat castelul (eu nu ti-as recomanda si asa e mic acvariu)macar imbracal cu o planta tip covor.
    *RKA 121*

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bocsa
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by koko
    Deja l-ai suprapopulat.Scalarii nau ce cauta acolo le trebuie mult mai mult spatiu.Iar daca vrei sa pestrezi numaidecat castelul (eu nu ti-as recomanda si asa e mic acvariu)macar imbracal cu o planta tip covor.
    Am in plan sa imi construiesc un alt acvariu (120x43xh55), dar pe criza asta caut sa il fac cat mai ieftin.Ma gandesc sa folosesc sticla de termopan (sticla de 6 cm cu folie de aluminiu), am dat deja dimensiunile si mi-au facut un pret (70 de euro).Acum astept sa imi intre ceva bani si m-am si apucat de el.Sper ca saptamana viitoare sa fie gata, pana atunci va trebui sa tin pestii in vaza asta (ca nu se poate numi acvariu).Stie cineva daca sticla rezista?Eu ma gandesc ca da.Si castelul nu prea am cum sa il imbrac din cauza acoperisului.Am pus pe piatra de deasupra niste riccia, pe care am prins-o cu burete de baie tip plasa, acum astept sa vad ce iasa.

  10. #10
    Member koko's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Vezi ceti spune calculatorul.Mie mi se pare cam subtire sticla.
    http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
    *RKA 121*

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •