Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Bambus (lucky bamboo) in acvariu

  1. #11
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefanutz
    mcer, daca mai traiesti (glumesc), spune ce s-a intimplat pana la urma . Stiu ca au trecut deja un an jumate dar vreau si eu sa-mi pun un bambus in acvariu si nu stiu ce sa fac .

    Multumesc

    Cu stima
    Mai traiesc, dar nu am bagat bambus in acvariu pana la urma!
    Numai bine!
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  2. #12
    Member Andariel's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Constanta & Bucuresti
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Te referi la asta :



    Uite ce parere a avut lumea in postul meu.

  3. #13
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    oricum, eu cum o s-o gasesc o sa o cumpar, dar ar fi fain daca planta ar avea sa zicem 1.20 m si sa fie vreo 5 fire care sa iasa din acvariu, atunci chiar ca ar arata bine in camera

    edit: planta asta in acvariu nu consuma multe substante nutritive, ca salcia si sa ramana plantele fara ele ??

  4. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    170
    Post (Dis)Likes
    @Andariel, asa ceva am avut si eu in acvariu dar habar nu aveam ce ii Am cumparat planta destul de micuta si asa a ramas vre-un an, dupa ce a murit .

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    Bambusul nu e toxic - mugurii sunt folositi chiar in consum uman - nu e planta de acvariu .

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    timisoara
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dudi View Post
    Hehe...atunci mai astept si eu ca acum imi merge si mie bine cu plantele si nu vreau sa stric ceva in acvariu
    Am incercat eu si merge foarte bine. Am avut cativa pui de lucky bamboo care practic au crescut in vaza unde aveam unul mare. Au trecut cateva luni pana sa-i observ. Erau scufundati complet in apa din vaza si au crescut bine merci cu cata lumina intra in vaza prin partea de sus. I-am pus in acvariu si deja au doua luni de cand sunt acolo. Unul a stagnat iar celalalt a inceput sa creasca. Observ ca lumea e foarte speriata de "echilibrul" din acvariu. Eu unul le dau apa direct de la robinet (printr-un furtun) calda + rece combinata si le merge de minune. Nu cred ca in mediul lor natural se chinuie cineva sa masoare ph-ul apei la fiecare jumatate de ora si sa-l corecteze cu tot felul de saruri si substante chimice.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •