Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 83

Thread: Biotop Amazonian

  1. #1
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes

    Biotop Amazonian

    The best way to replicate a natural habitat is to use natural materials
    Ziua 1
    Se dau urmatorele:
    - acvariu juwel 54l, filtrul intern scos, momentan filtrarea se face cu bolborositor. (de fapt 2 dar unul nu prea se vede)
    -2 tuburi de 15 W, un aqua glue si un osram (oricum nu conteaza foarte mult)
    - ceva sticla de murano (pe post de pietre de fixare)
    - cel mai fin substrat de la ADA la 5 ron sacul (sau ceva de genul)

    - doua pietre de la Lepsa- Intalnrea Nationala a Acvaristilor- vara anului 2009;

    - bucati vita de vie special tratate (adica deloc) ca sa dea cat mai mult tanin si o apa cat mai "neagra"

    - ceva frunze uscate de stejar

    - un decor cumparat si in folosinta de ceva timp si pe care mi-a fost mila sa-l scot deoarece arata inca bine.

    - ceva pistia pe post de plante cu rol de a filtra lumina

    Se vrea a fi un biotop in care vor creste maxim 2 specii de pesti, una sau 2 de plante. O specie gen apistogramma si probabil ceva de grup, indiferent ca e vorba de mancatori de alge, sanitari sau dither fish. (nu sunt hotarat si depinde si ce gasesc)
    Pistia si altceva sau .... doar ea, lemnele si frunzele uscate.
    Regimul de iluminat precum si fertilizarea de inceput vor favoriza aparitia algelor nu stiu de care, sper la ceva dragut dupa care trecem la regim normal.
    Pesti inca nu am, beleaua cu ciclarea a cazut doar pe un pomaceea veteran.
    Sper ca acea specie aleasa de mine sa se reproduca si sa iasa ceva frumos.
    Dupa cunostintele mele partea de hardscape nu ma impiedica sa merg pe mana unor biotopuri din zone chiar continente diferite, iar plantele vor fi selectate dupa principala specie de pesti aleasa.
    Dar cel mai probabil va fi un biotop amazonian.

    Poze ziua 1


    Doar cu aqua glue

    Apa e inca tulbure

    Poze de detaliu

    Au inceput sa se scufunde frunzele

    Alte detalii


    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Cezar aranjamentul arata beton , dar eu personal as fi curatat crengile alea . Si nu pt estetica as fi facut asta , ci pt a scapa de viitoarele probleme cauzate de acea "coaja" si de lichenii de pe ea

  3. #3
    Member RazvanIlie's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Un inceput promitator....Vad ca nu sunt singurul care foloseste frunze de stejar....Cioatele alea in schimb pe cat de natural si fain arata acum pe atat o sa-ti dea batai de cap cand o sa inceapa sa se decojeasca.
    Ce dihanii vor locui in el??

    bafta in continuare...
    BETTA CLUB ROMANIA *MEMBER*
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION *MEMBER-RKA115*

  4. #4
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau ca nu -ti place, chiar am vrut sa scriu in descriere dar am uitat. Nu e o scapare din nestiinta, am vrut ca totul sa fie cat mai natural, inclusiv coaja de pe lemne. Buretele din dreapta poate fi inlaturat foarte usor, dar sper sa puteti face abstractie de el, idem pentru sticla de murano sau pomaceea.
    Acum apa e in mare parte limpede dar sper sa devina la fal de "salcie" ca in mediul natural, poate si cu ceva consistenta usor sesizabila si cu ochiul liber. Cred ca aici va juca un rol important aceasta coaja care cel mai probabil se va descompune foarte usor.
    De asemenea acvariul va fi inbogatiti cu si mai multe frunze uscate, care dupa mine arata demential.

    LE
    Multumesc pentru mesaje !
    Toate bune !
    Am vrut sa arat ca se poate si biotop !
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  5. #5
    Member RazvanIlie's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    mai bine fierbi cioatele si le cureti...or sa se decojeasca urat..nu mai vorbim si de mucegai

    am vazut ca ai pomenit si de viitorii locuitori....la apistograme ma gandeam si eu..eventual o turma de cory o varietate mai mica
    BETTA CLUB ROMANIA *MEMBER*
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION *MEMBER-RKA115*

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Eu am de gand sa te critic acasa.
    Pana atunci, zi si mie ca eu chiar nu m-am interesat: cresc stejari pe malurile Amazonului?
    Apa "salcie" e altceva, nu se refera la ce vrei tu sa faci... Inseamna un gust al apei putin sarat, lesios.

    In rest vorbim
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    inteleg ca asta este raspunsul la postul lui clonitza de pe topicul meu?

    arata demential !!! vei folosi cumva solutie pentru black water sau lasi numai crengile si frunzele sa-si faca treaba? si daca te duci pe black water modifici cumva intensitatea luminii?

    si eu ma gandeam daca sa dau coaja jos sau nu de pe crengile de la tine si cred ca nu o voi da jos. le voi lasa doar in apa cu sare si le voi fierbe dar nu le curat. miercuri voi mai face si eu ceva modificari prin acvariu.

    LE Juwel: acum ce vrei sa faca de unde sa ia frunze similare cu ce e in amazon?

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Imi place foarte mult hardscape-ul, felicitari.

    Uite ce pesti as pune eu in el:
    -un banc de 10-15 neoni rosii
    -cativa cory albino

    Am pe un DVD o emisiune despre Bazinul Amazonian si apare pentru putin timp un banc de neoni rosii in apa foarte maronie, aratau splendid

  9. #9
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    La acvariul mare am avut acelasi gen de buturugi si nu am facut nici un fel de mucegai. E drept ca ele au fost oparite si decojite.
    Lemnele culese de mine sunt foarte foarte uscate, iaru eu ce am citit in unele locuri ca acest lucru ar fi destul de important.
    Daca cele introduse acum vor face mucegai (desi ma indoiesc), nu va fi nici o problema pentru ca stiu ca acest efect dispare destul de repede, iar plante pe care sa se depuna nu vor fi. Animalute in pericol nici atat.
    Din acest punct de vedere, il poti consiera a fi un risc calculat + ca nu m-as panica de la niste "muculeti".
    Nu mi-a placut niciodata farmacia in acvariu si totusi cu mici exceptii am fost darit de probleme.
    Dupa cum v-am obisnuit, va tin la curent cu bune sau rele !
    Multumesc pentru mesaje !

    LE
    Cristi, frunze moarte sunt peste tot, chiar si in Amazon. Eu as putea pune si alte frunze ale caror denumire as putea sa o omit sau as putea fi chiar nebun sa platesc pentru unele veritabile dar nu are sens. Chiar mi se pare absurd sa fiu "depunctat" pentru asta.
    Cand am zis apa salcie m-am referit in special la culoare si incarcatura organica. (scuzati expresia "salcie")
    Toate elementele vii vor fi din zona amazoniana, imaginea de ansamblu va fi aceeasi. Decorul ce va imita, cat pot eu de bine acele ape, e de provenienta romaneasca. (lemne, nisip, pietre, etc.)

    Multumesc Andreea, din aceasta cauza nu am tratat lemnele, pentru a beneficia din plin de acea apa "salcie" la culoare.
    Da, e raspuns si pentru Mihai, si nu numai.

    Multumesc Bogdan.
    Neoni nu pun , vreau sa am o specie pe care s-o reproduc si sa tin acolo o familie. Orice alta vietate ar aduce un anumit stres, de cele mai multe ori suficient de mare pentru a creea probleme. Dar recunosc ca deocamdata nu stiu exact pe ce specii voi mergem desi... desi pariez tot pe o specie de apistogramma, dar probabil altceva decat cacatuoides.


    PS Ce sa zic, ca plantele, nisipul si toti pestii tai sunt din Asia...


    LE 2 Puffyk, maestre, vezi ca avem aceeasi preferinta la filtrare?
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #10
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Imi place Cezar, genul de aranjament care nu e simetric, nu arata ca gradina lui bunica .. promite! Eu as sta putin sa ma gandesc inainte sa adaug pestii si al conidera un biotop anume. Ce zici de 2 raci in acvariu? Incearca si o alta specie de pesti sau nevertebrate decat cele cu care ne-am obisnuit deja ...

    Succes.
    I lol on u ...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •