Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: Tratament BBA

  1. #21
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Asa tata, ma simt prost cand comand un kebap si nu primesc lipie , sincer eu nu stiam ce e depunerea aia care o vedeam cu ochiul liber si am denumit-o generic mulm, am observat daca suplimentez filtrarea cu perlon cat sa nu zburde prea multe particule fine prin acvariu alga nu mai apare.

    Poate iti faci vreme sa detaliezi si pentru restul algelor
    I lol on u ...

  2. #22
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    pai depunerea aia de care vorbesc eu "calcit" nu prea se vede cu ochiul liber in acvariu, poate doar in zona de variatie nivel apa. Mulmul este de origine biologica si se poate vede cu ochiul liber dar este alta mancare de peste ( mai mult caca si mai putin mancare ).
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  3. #23
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Atunci naiba stie ce-o fi fost, important e ca acum nu mai e si alga n-a mai aparut raman restul algelor sa le rezolv in special un "hair/fuzz" imprumutat care apare ici colo pe substrat la baza plantelor pe substrat in zona unde fertisoil e la suprafata, daca ma sacaie mult il acopar complet cu pietris dennerle si asta e . Am facut prostia sa-l suprafertilizez .. mare greseala ...
    I lol on u ...

  4. #24
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    In lupta cu aceast alga, cat de mult credeti ca ajuta Ph controller-ul ?

  5. #25
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Mult.
    Dar cel mai important aspect este compozita chimica a substratului, daca acesta nu este inert ( pe bune si pe verificate ) nici pH controlerul nu asigura reusita.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  6. #26
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Stii ce este ciudat @Seba? In setupul vechi unde kh=8 si Gh=9, trebuia sa duc o lupta constanta sa nu apara algele, orice altceva decat BBA. La setupul actual la kh=4 si gh=8 nu am nici o treaba cu algele, cu exceptia tentativei, combatuta cu 35ml/zi de EC, unui mic BBA. Inca ceva, am folosit substratul vechi dupa ce l-am spalat, munca de chinez, dar am zis ca asta dupa ce a stat mai bine de un an la 80ppm CO2 este mai decalcifiat decat un substrat nou. Ma oftic ca nu am luat de la Dennerle si pietrisul, dar ma rupea la bani sa iau 2x30kg on line.
    Daca judec logic si mai pun si ceea ce stiu eu, da, tu ai mare dreptate in ceea ce spui, numai ca eu sunt poate exceptia care confirma regula.
    Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste controllerul.

  7. #27
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Scuze pentru offtopic, dar Manado este suficient de bun ? Ar fi de mare ajutor sa facem un top si sa stabilim si cel mai bun raport pret/calitate pentru un astfel de substrat. Am impresia ca fiecare detaliu conteaza in lupta impotriva acestei alge ticaloase, probabil cea mai persistenta dintre toate.
    Se incumeta cineva ca la sfarsitul dezbaterilor sa scrie un articol care sa cuprinda concluziile ?

  8. #28
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Din cate am auzit Manado e si mai prost , avand prostul obicei de a creste KH-ul , sau ma insel?


  9. #29
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Manado, se doreste a fi un substrat inert, de tipul celui Dupla, dar nu stiu cat au reusit inca sa rezolve asta.
    La ora actuala, din ce am vazut eu, substraturi cu adevarat inerte chimic sunt doar cele de la Dupla si Dennerle. Sunt substraturi artificial create si nu au nici o componenta calcaroasa.
    Daca se face vorbire de soluri fertilizate, ADA, normal, cu toate varietatile sale Amazonia, AmazoniaII, Malaya, Afrikana, alaturi de Fertisoilul de la Aquatic Nature sunt cele care nu contin calcare prin ele. Or mai fi si altele, dar eu nu am lucrat cu ele asa ca nu ma pot pronunta.

  10. #30
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Cele spuse de Andrei sunt SINGURELE de care stiu si eu.

    Manado din experimentul unui coleg se dovedeste a fi cat se poate de "NE inert"

    Andrei nu sunt dusmanul tehnologiei, din contra, dar sunt agasat de cel care foloseste tehnologia crezand ca asta il scapa de cunoastere si drept urmare o foloseste prost sau ineficient.

    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •