Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61

Thread: Tratament BBA

  1. #11
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Tu, ca si cei din Sibiu, Baia Mare, etc. sunteti un caz fericit cu apa pe care o avet, dar nu despre asta era vorba. @Seba se referea la Ca obtinut prin ''topirea'' componentei calcaroase din substratul tau. Cu exceptia substraturilor artificiale complet inerte chimic(vezi ce scrie de exemplu pe pungile de piertis Dennerle), mai toate celelalte au o componenta calcaroasa, infima la unlele dar, prin aditie uriasa de CO2 o vei descompune, aceasta ajungand in apa, unde va mari acel buffer de care vorbim. Odata marit acel buffer, aditia de CO2 se va face mai greu, fiind necesare cantitati de CO2 tot mai mari pentru mentinerea unui ph constant. Cu cat mai mult CO2 in apa cu atat mai multa dizolvare de Ca. Uite asa te invarti intr-un cerc vicios. Stiu asta ca am patit-o pe pielea mea la setupul vechi. De aceea, am decis sa folosesc tot pietrisul vechi si la noul setup desi a fost munca de chinez sa il spal pe tot. Mult mai usor ar fi fost sa il arunc si sa pun unul nou si curat. Pietris Dennerle nu m-a tinut buzunarul sa iau 70kg.

  2. #12
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Calciului care prin depunere pregateste un teren bun pentru toate algele asa numite "negre" ( sau cum zice Andrei "rosii". )
    Inca astept
    I lol on u ...

  3. #13
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    De ce? Explicatia mea de mai sus nu te multumeste?

  4. #14
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Eu vroiam o explicatie legata de depunerea de calciu care favorizeaza algele aici am eu o nelamurire, se refera doar la buffer sau la altceva? (aici nu completez ca sa nu ma aberez)
    I lol on u ...

  5. #15
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Un buffer mare, obliga, pentru scaderea ph, la un adaos crescut de CO2, iar in momentul lipsei acestuia, chiar si pentru perioade scurte de timp, duce la cresterea brusca a ph, mai brusc decat ar fi cazul, iar algele asta asteapta. Iti spun din proprie experienta ca, pe vremea cand foloseam Dupla ground care creste bufferii in apa, la un ph=6,5 cum aparea cea mai mica variatie de ph sareau si algele.

  6. #16
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Am inteles. Poti sa imi confirmi sau sa-mi infirmi de dragul experimentului cand daca mai ai explozie de BBA daca treci cu mana in zona aceea daca sunt depuneri la nivelul plantelor sau daca aceasta e pe echipamente daca le stergi acestea sunt murdare? Mersi.
    I lol on u ...

  7. #17
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    La mine BBA a aparut fara nici un simptom de COD mai mult sau chestii din acestea ce par a duce la aparitia BBA. Dimpotriva a aprut pe geamul acvariului, in zona ubde curgerea apei este cea mai slaba si a mai aparut pe un cablu de curent situat la 5cm SUB exhaustul filtrului exter, deci fara legatura cu miscarea apei. Pot spune ca, in acea perioada, din neatentie am crescut fosfatii la1,5ppm dar nu cred ca aceasta este explicatia. Este mult prea covenabila ca sa o cred.

  8. #18
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Eu nu cred sa fie de la PO4 , eu am avut 1.5 mult timp si n-am avut BBA . Am citit mult despre aceasta alga pe mai multe forumuri , multi pretind clasicele motive :
    - Circulatie puternica a apei
    - PO4 mare
    - Variatia CO2-ului

    Multi pretind ca la fel cum a aparut asa o si disparut , motivele fiind necunoscute . Am citit topicul si mi s-a parut interesanta afirmatia cu Calciul rezultat din reactia cu CO2-ul si depunerea acestuia pe plante .
    Substratul meu e Dennerle si va spun ca desi e scump , merita banutii , este intradevar inert chimic si e destul de aspectuos .


  9. #19
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    @andrei am spus
    (o rata Redfield cu N mic sau cu Kalium mic
    cu sensul o rata Redfield dezechilibrata in spre N, sau cantitati de potasiu mici (fara nici o legatura cu rata Redfield, ce vrei exprimari de ingineri). Apoi treaba cu COD-ul, nu poti sa spui nimic pina nu masori, eu in urma unor asemenea masuratori am ajuns la concluzia ca la un avariu de 100 l ai nevoie de cam 3l de mediu filtrant de inalta densitate, cam 4000-5000 mp pentru bacterii, si atunci am obtinut un COD bun.
    Din discutiile de mai inainte vad ca ati ajuns si voi la concluzia ca rata Redfield este apa de ploaie, plantele si algele lucreaza cu cantitati nu cu procente.
    Eu am spus ca trebuie redusi fosfatii ca eu m-am potcovit cu minunata alga dupa un virf de fosfor, nu pot sa spun intre ce valori (dar daca vreti o sa caut valorile din jurnale). Pot spune ca la valorile mari de fosfor o intoxica (valori mari inseamna peste 12 ppm, masurat prin dilutii succesive), bineinteles acolo nu mai supravietuiesc decit crevetii.
    Referitor la ph eu am ph jos ca ce vrei am acvarii de asia si amazon, Kh 1-3 max 4. scazute cu turbe. Restul se scade cu o instalatie de CO2 Delta 400. Si nu am avut BBA (si ma intrebam de ce au toti si eu nu) si nu a aparut decit la acel virf de fosfati. A aparut in toate acvariile, chiar si cele fara CO2, pentru ca nu le-am mai putut ingriji atunci. In unele am scapat cu aditii mari de NH3NO3 sau uree, in altele cu KCl, iar in cele mai sensibile cu schimburi masive de apa sau setup.
    Referitor la influienta COD-ului la aceste alge nu o cred (chiar daca o spune Karel Rataj).

  10. #20
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes


    Hai... ca vad cum incet incet mai taiem din lista aia lunga de cauze spuse cu accent pe "dezechilibru" sau "raport" sau "prea mult x si prea putin y".

    Din multimea de alge care pot cuibarii la noi in acvariu cu "BBA-ul"( Audouinella ) si "Staghorn-ul" ( Compsopogon ) lucrurile sunt destul de simple si clare, totul se reduce la SINGURUL ASPECT care le diferentiaza de restul inculpatiilor si anume faptul ca prefera ca sursa de Carbon forma anorganica a acestuia aranjata in gruparea HCO3 ( nu CO2 si nici organicul COD )
    HCO3 tradus este egal cu bicarbonat . Toti avem asta in acvariu singura diferenta este ca cei care folosesc CO2-ul functie de substrat+apa+"personal touch" pot produce mult si foarte mult bicarbonat de "X" sau pot transforma foarte repede ce vine proaspat din exterior cu schimbul de apa. Respectivul "X" este din punct de vedere al ponderii in 75% cazuri susnumitul Calciu.
    Am spus ca HCO3-ul in unele acvarii poate fi indus de CO2 iar in altele poate fi "consumat" de acelas CO2 in primul caz apare BBA-ul in cazul doi este eradicat sau stapanit;
    - aditia de CO2 - in circumstante usor diferite are fie efect "fertilizant" indirect fie efect limitativ. ( asta ar trebui sa lamureasca un anumit pasaj care apare cu regularitate in " metode de combatere si control a BBA " )
    Referitor la fraza "depunerea Calciului pregateste un teren bun pentru aceste alge ". In mediul ei natural atat Audouinella cat si Compsopogon se dezvolta cu precadere pe suport alkalin prima in ape moi si acide a doua in ape usor dure cu pH neutru. ( se aseaza si se fixeaza in apropirea generatoarelor de bicarbonatii si profita de textura rugoasa a acestora pentru o priza trainica )

    Restul cum ar fi raportul si/sau cantitatea de nutrient "x", existenta sau nu a COD-ului, lumina, viteza apei, valoarea naturala a pH-ului, etc. sunt din punctul meu de vedere atunci cand discutam strict de BBA .... :-<<

    Scuze pentru interventia usor sarcastica ( a fost generata de termenul "dezvolta" ) astept o replica si promit sa fiu cuminte.

    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •