Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61

Thread: Tratament BBA

  1. #1
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes

    Tratament BBA

    Experienta mea cu BBA nu este una foarte bogata. Totusi am observat ca celel mai bune rezultate se obtin aplicand urmatorul tratament:
    - folosirea unui spraybar cat mai lung, pentru a nu crea un curent prea puternic (in zona curentului algele se dezvolta mai repede)
    - indepartarea frunzelor sau a plantelor afectate
    - aspirarea temeinica a substratului si indepartarea nisipului plin de alge.
    - schimburi de apa mai dese (dar nu cantitati masive pentru a nu produce fluctuatii de Ph)
    - mentinerea PO4 la nivel mai scazut (0.5 cred ca ar fi ideal)
    - folosirea de EasyLife Carbo 1,5xdoza recomandata de producator
    - fertilizare in regim normal
    - CO2 pana la nivelul suportat de pesti (accelereaza mult disparitia acestei alge)
    Rog colegii mai experimentati sa vina cu completari

  2. #2
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    80% din cazuri sunt de la PO4 mare datorita neingrijirii acvariului (nescimbare de apa la timp)
    8% sunt datorita unei soutii (rezultat) al sistemului de fertilizare (o rata Radfild cu N mic sau cu Kalium mic, sau o nesuplimentare de micro pentru asimilarea de fosfor, blocaje in Al si Mn, etc.)
    Restu autoechilibrari naturale (natura gaseste intodeauna o solutie de a iesi din impas)
    Rezolvari
    - Scimburi zilnice de apa (care l-ai spus).
    - Plusuri de Azot chiar sub forma amoniacala (daca ai plante multe, ele prefera amoniacul in loc de nitrat, dar amoniacul este periculos pentru pesti, asa ca atentie). Nu nitriti, daca apr se baga NaCl.
    - Plusuri de Kalium atentie daca folosesti KCl ca nu apre nici la Kh, nici la Gh, Nici la alte teste pe care le are un acvarist.
    - Filtrare prin medii care retin fosfatii (gen Sera phosvec Granualt)
    - Zemuri care trag fosfatii in dozari saptaminale (cum ar fi sera phosfovec)
    - Se itroduc plante cu crestere rapida
    - Un filtru vegetal separat calibrat pentru BBA (Tratament allelopat)

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes

    Re: Tratament BBA

    Quote Originally Posted by clau_truta
    - mentinerea PO4 la nivel mai scazut (0.5 cred ca ar fi ideal)
    - CO2 pana la nivelul suportat de pesti (accelereaza mult disparitia acestei alge)
    Rog colegii mai experimentati sa vina cu completari
    Nu cred ca DOAR mentinerea PO4 la 0,5 este o solutie. Vezi aici pe cei ce folosesc EI si au nivele de PO4=2-2,5ppm si nu au alga aceasta, ca sa nu mai vorbim ca la acel nivel de P in conditiile unei lumini puternice zburzi de GDA. Ar mai fi de adaugat ca sunt foarte multe plante care vor un nivel de P in jur de 1ppm, mai ales la CO2 mult(asta daca dai lumina). Cum o dai te invarti intr-un cerc.
    Este o alga ale carei conditii de aparitie nu sunt cunoscute. Se fac doar supozitii. Apropo, la mine a aparut in zona cu cel mai mult CO2 din bazin si cu cea mai mica miscare a apei.

    Quote Originally Posted by sorin1701
    (o rata Radfild cu N mic sau cu Kalium mic...
    Vezi ca te-a amenintat sotia ca iti mai face unul mic. Se pare ca ai prea mult timp liber si inventezi noi formule.
    Ce mama zmeilor are Kaliu cu ratia Redfield???????? Aia nu este de forma CNP(106:16:1)??????????? NU are potasiu in ea.

  4. #4
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    In concluzie, tratamentul meu e ineficient, incomplet sau inutil ?

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nu chiar, dar, din pacate nu poate fi luat strict ca si remediu. Cu BBA astea nenorocite, in general cu toate algele rosii, nu prea poti fi sigur de nimic. Adica ce e bun la unii nu e bun la altii si viceversa. Pana acum, singutrul tratament eficient impotriva BBA, apropo, pe asta nici H2O2 nu o omoara, este cu EC in doza dubla, adica 2ml/25l. Fiecare o face pe barba lui. Perferabil sa injectezi solutia acolo unde ai problemele. De asemenea, teoria spune ca nivelele MARI de CO2, adica ph scazut, favorizeaza aparitia acestei alge. Ratia Redfield, nu este pun panaceu impotriva algelor de nici un fel, ci, se vrea un indicator al stabilitatii bazinului.

  6. #6
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    De tratament nu pot spune nimic dar sunt 95% sigur de cauza:
    - Scaderea pH care duce la dizolvarea bicarbonatilor de calciu care duce in cascada la cresterea pH care duce iar in cascada la precipitarea Calciului care prin depunere pregateste un teren bun pentru toate algele asa numite "negre" ( sau cum zice Andrei "rosii". )

    In toate bzinele unde apar avem ca element comun CO2-ul cu inplicatia mai sus mentionata respectiv lipsa cu desavarsire a acestor alge in bazinele fara CO2.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  7. #7
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    ...Ratia Redfield, nu este bun panaceu impotriva algelor de nici un fel, ci, se vrea un indicator al stabilitatii bazinului.
    Pentru asta ai 10 bile albe din partea mea, zi-o mai des ca incep sa fac pitici pe creier de cate ori citesc in ultimul timp cum raportul asta minune te scapa de toate problemele posibile si inposibile. Am trecut si eu prin respectiva criza dar la un moment dat mai si realizezi ca e prea frumos sa fie adevarat.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by seba
    In toate bzinele unde apar avem ca element comun CO2-ul cu inplicatia mai sus mentionata respectiv lipsa cu desavarsire a acestor alge in bazinele fara CO2.
    Asta am vazut-o si eu la bazinele mele, dar nu am gasit o explicatie asa clara ca tine.
    Nu mai injectez CO2 de mult, am uitat de BBA si in general de alge.

    A nu se intelege ca nu trebuie sa facem aditie de CO2. Aici e alta discutie.

    Quote Originally Posted by seba
    Quote Originally Posted by andreic
    ...Ratia Redfield, nu este bun panaceu impotriva algelor de nici un fel, ci, se vrea un indicator al stabilitatii bazinului.
    Pentru asta ai 10 bile albe din partea mea, ...
    Din a mea nu mai zic,ai 100 ca deja am ajuns la saturatie cand vad "si ce ratie redfield ai?" ca si cum e un must have sa tii socoteala la ratie mancati-as cum o tii pe aia de la intretinere.

    Are si aia rolul ei, dar nu ala pe care il vantura majoritatea pe aici ca si cum nu a auzit nimeni de asta si tocmai au descoperit-o ei.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Calciului care prin depunere pregateste un teren bun pentru toate algele asa numite "negre" ( sau cum zice Andrei "rosii". )
    Dezvolta te rog.
    I lol on u ...

  10. #10
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Apa din Cluj-Napoca, orasul in carelocuiesc eu, are o duritate foarte mica, undeva in jur de 2, asa ca ma indoiesc ca valoarea Ca poate crea foarte mari variatii de Ph.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •