Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 30

Thread: Otocinclus affinis

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    Voi vorbi doar despe gregaritatea pestilor Otocinclus affinis.

    In acvariu ce 300 l, in care mai am SAE, ancistrus, cory si zebre am pus patru oto. Sunt aproape tot timpul impreuna. Daca unul ramane ciugulind pe o frunza iar ceilalti trei pleaca, la scurt timp si cel de-l patrulea ii cauta prin acvariu si nu se lasa pana-i gaseste. Uneori par sa confunde zebre juvenile albastre, de dimensiuni apropiate lor, cu oto si merg dupa ele. Niciodata n-am vazut sa faca asa ceva cu zebre galbene, rosii sau cu zebre mature. De asemenea nu sunt atrasi de puii de ancistrus (de sub 1 cm) si nici de ceilalti pesti mult mai mari decat ei (SAE, ancistrus) sau de cory (juli, melini, arcuatus).

    Intr-un acvariu mai mic, de 160 l, am pus tot patru oto. Nu sunt pesti apropiati lor dimensional sau coloristic ci doar patru hoplo maturi si patru pui ai lor, doi ancistrusi maturi si cativa pui ai lor mult mai mici decat oto si SAE, mult mai mari decat oto. Si in acest acvariu cei patru oto sunt aproape permanent impreuna.

    In acvariu de cca 700 l am pus sase oto. Niciodata nu i-am vazut impreuna pe cei sase oto. De obicei sunt impartiti in grup de trei, cu mutarea cate unuia de la un grup la altul. Si aici am vazut ca sunt atrasi de pesti apropiati lor prin dimensiuni si colorit: neoni negri si keri; si de asta data erau atrasi doar de exemplare apropiate lor dimensional.

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Inca ceva: unde anume e magazinul asta la Unirea ?
    De la unirea cum urci pe linga "circu' Foamei "pe partea unde s-a facut Carrefour urci pana dai de Bancpost si de acolo o iei in dreapta pe partea cu banca pina dai de acvarii

  3. #13
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    Azi am vazut o faza antologica.

    Un ancistrus mascul se facuse stapan (cum le ie-n fire) pe un cips si aluga toti pestii din jur. Un oto prichindel, suparat probabil de badarania ancistrusului care l-a alungat de cateva ori, n-a gasit altceva mai bun de facut decat sa i se urce pe cap si, de acolo, intins peste botul ancistrusului, a inceput sa manance din cips !!!

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Otto ai mei unul s-a triplat de zici ca bubuie iar alalalt a ramas aproappe la fel ca in ziua de l-am luat,dar ce-mi place mie la ei ca se da si la "hamburger" are in compozitie inima de vita si carne de somon,morcov spanac,banane,sfecla ,polivitamine"fishtamin??"

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buburesti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Au otto la razoare...6.5 ron

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    super. sigur sunt otocinclus? ca asa are si niste simulatoare de sae...
    daca da maine ma duc sa mi iau .

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buburesti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca sunt otto..ieri am luat la 2-3 cm.

  8. #18
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Da, am luat si eu si Octavian cate 5 buc.

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buburesti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Mai au?

  10. #20
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    pai cred ca aveau vreo 20-30...am luat noi 10...deci minim 10 ar mai avea.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •