Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: Otocinclus affinis

  1. #1
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes

    Otocinclus affinis

    am si eu 3 Ottocinclus...nu ma pricep la ei prea bine..poate exista pe forum cineva care a crescut asa ceva?
    multumesc

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Am luat eu 2 bucati azi la 7 lei bucata,eu am vrut SAE dar nu avea ce stiu de ei ca halesc alge,nu se reproduc in captivitate (asa scrie intr-o carte)nu e exlus si-si fac treaba bine decit ca nu arata la fel de bine ca SAE .ce e misto ca nu cresc f mari 5 cm.atat stiu azi e prima oara cind aud de asa ceva.
    http://www.galerie.aquaristikecke.de...s.php?album=29

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Apropo uite ce zic profesionistii ai super pesti
    http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=4137
    De unde i-ai luat pe otomani?

  4. #4
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    i-am luat iarna asta de la Unirii...
    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    le dai si altceva sa haleasca sau doar ce maninca ei alge ?

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    Doua siteuri vorbesc mult despe oto (vedeta printre algovori): aquabase si aquahobby.

    Nu sunt de adaugat lucruri importante ceva fata de cele spuse acolo dar voi puncta cateva lucruri.

    Pentru a raspunde la o intrebare directa, evident, si oto are nevoie de hrana administrata in acvariu, in special cea dedicata pestilor vegetarieni. Ai mei, la cei 2 cm ai lor, deja se agita pe hrana cu spirulina. Iata ce zice aquabase: "Omnivore a forte tendance végétarienne, cet alguivore ne devra pas être choisi comme "éboueur". ... il devra en particulier recevoir une alimentation adaptée, comprennant un apport végétal important même s'il y a beaucoup d'algues dans l'aquarium". De altfel, ca o regula generala, nici un peste nu trebuie lasat numai pe hrana care si-o gaseste intamplator; exista parerea gresita ca nu trebuie socotiti la hrana ancistrusii sau sanitarii; mai mult decat atat exista hrana speciala pentru aceste tipuri de pesti.

    Ar mai fi ceva ce vreau sa accentuez: sunt peti gregari, care se simt bine in numar mare. Este adevarat ca sunt ceva mai scumpi decat gupi dar trebuie tinut seama si de modul lor de viata nu numai de buzunar. Asta, pentru viitor pentru ca nu stiu daca acum se mai gasesc pe undeva in comert in Bucuresti.

    Pentru cei care se uita pe siteurile cu acvarii de concurs (AGA, ADA), probabil ca au remarcat ca sunt rare acvariile plantate care sa nu aiba oto. Dimensiunile mici ii recomanda si pentru acvarii de cateva zeci de litri. Am vazut acvarii care nu aveau nici o alta specie de pesti in afara de oto.

    Si, mai am o rugaminte. Cine mai vede pe undeva sa anunte pe forum, eventual chiar reactivand acest post. Ar fi pacat ca ei sa ajunga la cineva care habar n-are cei cu ei. Sunt atat de importanti si rari (se pare ca inca nu s-a reusit inmultirea in captivitate si toti sunt adusi din natura) incat merita acest tratament special.

    Pentru administratori / moderatori: Modificati va rog titlul topicului in Otocinclus affinis.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Si, mai am o rugaminte. Cine mai vede pe undeva sa anunte pe forum, eventual chiar reactivand acest post. Ar fi pacat ca ei sa ajunga la cineva care habar n-are cei cu ei
    nici eu nu prea stiu ce e cu ei dar invat
    N-or fi prea prtentiosi (la apa ma refer)Trebuie sa le iau niste spirulina zici ,dar trebuie sa o haleasca ca ei au alta ocupatie in genere ,imi ia mie 5 minute sa-i localizez.

    daca e iti las nr de tel a lu gagiu si-ti face comanda de ce vrei
    Oricum maine trec pe la unirea ca oricum am treaba pe acolo si vad ce au aia pe acolo

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Iancului
    Posts
    288
    Post (Dis)Likes
    Am si eu 4 otto...cumparati de cateva saptamani, tot de la magazinul de la Razoare...nu am crezut ca sunt chiar asa cum mi i-a prezentat baiatul de-acolo (Robert): printre cei mai buni mancatori de alge...cert e ca sunt foarte activi, in continua miscare, tot timpul ii vad ori ce geamuri, ori pe plante, ori de mopan sau substrat (putin mai rar)....sunt nostimi cand mai 'curat' cate un pomaceea
    Daca voi mai vedea otto de vanzare undeva, cred ca o sa-mi mai iau 2....un mare avantaj e ca au dimensiuni mici, ceea ce ii recomanda pentru toate acvariile, in special in cele mici, unde cu greu si-ar putea face loc ancistrusii (de pleco nici nu se poate vorbi)...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Le-am luat niste haleala pt pesti macatori de alge(algae wafers,o chestie japoneza) dar vad ca o maninca mai mult Corydorasii si melcii in locul la otto sunt si ei pe aproape pana-i prind gustul,si cica trebuie cat mai variata hrana vegetala ca se plictisesc ,am trecut la Unirea azi SAE nici o promisiune, otto in 2 saptamani .Ala cica ar vrea sa aduca si "hipancistrus zebra" dar m-am uitat sunt cam scumpi http://www.acquariofilo.com/articoli..._from=&ucat=3&

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Iancului
    Posts
    288
    Post (Dis)Likes
    Ai idee cam la ce pret vor veni...daca nu, te rog sa anunti pe forum cand stii ca au adus, precum si pretul...
    Inca ceva: unde anume e magazinul asta la Unirea ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •