Results 1 to 8 of 8

Thread: Acvariul de la birou

  1. #1
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes

    Acvariul de la birou

    Va trebui sa fac un acvariu la munca pentru relaxarea colegilor in timpul pauzelor de cafea. Acum sunt in stadiul dcumentarii, deci inca nu am un buget in care trebuie sa ma incadrez. M-am gandit ce s-ar potrivi locului in care vreau sa amplasez bazinul, dar doresc sa va impartasesc ideile si poate ma veti ajuta sa gasesc raspunsurile la intrebarile mele.
    Ce este batut in cuie:
    - toate echipamentele trebuie sa le cumpar din magazin cu factura pentru a le deconta
    - bazinul nu va fi unul foarte plantat, admiratorii lui nu vor fi nici pe departe critici de "aquatic nature", ei doresc sa-l vada cat mai animat si ingrijit
    - chiar daca voi sta la birou cinci zile din sapte nu ma pot ocupa de el decat doua ore pe saptamana

    La ce m-am gandit pana acum:
    - Acvariul + suportul de acvariu vreau sa-l achizitionez din Hornbach deoarece raportul calitate pret pentru Eheim MP AquaPro 100 este destul de foarte bun.
    - filtru imi doresc sa fie JBL e900 din acelasi motiv ca cel de mai sus
    - plantele le voi lua din bazinul meu si vor fi Cryptocoryne wendtii , Egeria densa , Vallisneria nana , Lemna minor ,Pistia ,Hygrophila polysperma

    Unde mai trebuie sa ma documentez:
    - ce mai mare problema o reprezinta lumina, acvariul de mai sus ca orice acvariu branduit are prea putine tuburi, adica 2x30W, ceea e este mult prea putin chiar si pentru un acvariu plantat cu plante mai putin pretentioase.
    - in ceea ce priveste pestii inca nu m-am hotarat, as dori sa pun cativa creveti si doi pomocea, atunci trebuie sa cumpar niste pesti care nu se vor atinge de creveti, astept sugesti
    - mentenanta inca nu stiu daca o voi face eu sau o firma specializata, ramane sa ma documentez in ceea se priveste pretul si ce servici vor presta cei care se ocupa de asta.

    Astept parerile, criticile si sugestile voastre, iar cand totul va fi gata va voi rasplati cu cateva poze. Va multumesc

  2. #2
    High member Radu.U's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    650
    Post (Dis)Likes
    de ce nu e buna lumina ?
    Acvariul are 100 l nu ?
    Mai scade substratul + ce ramane gol de la buza sticlei, ramai cu 80 l. ceea ce inseamna 0.75 w per L, Un raport bun pentru plante usoare , medii

  3. #3
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    eheim aquapro 100 are 180L

  4. #4
    High member Radu.U's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    650
    Post (Dis)Likes
    ah, scuze nu am stiut.
    In acest caz se pare ca trebuie sa dublezi watii (macar)

  5. #5
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Personal nu as dubla numarul de watti fara sa ma interesez de cantitatea de lumeni raportata la volumul de apa.
    Oricum in problema expusa mai sus avem urmatoarele date (cat de cat) certe:
    - bazinul nu va fi unul foarte plantat, admiratorii lui nu vor fi nici pe departe critici de "aquatic nature", ei doresc sa-l vada cat mai animat si ingrijit
    si

    - ce mai mare problema o reprezinta lumina, acvariul de mai sus ca orice acvariu branduit are prea putine tuburi, adica 2x30W, ceea e este mult prea putin chiar si pentru un acvariu plantat cu plante mai putin pretentioase.
    Tuburile T8 Osram 865 au 2350 de lumeni. Folosind doar 2 astfel de tuburi, vom avea cca 26 lm / L (lumeni pe litru) ceea ce corespunde unui acvariu cu iluminare medie. Cu 3 astfel de tuburi, ajungem la cca 39lm/L adica un acvariu bine iluminat.

    O alta varianta este folosirea tuburilor T5 de 39W. Castigul in ceea ce priveste numarul wattilor este mic, dar avem un castig mare in ceea ce priveste cantitatea de lumeni pe litru furnizata de aceste tuburi (un tub T5 Osram 865 avand 2850lm)

    Astfel, folosind 2 tuburi T5 Osram 865 vom avea cca. 31lm/L iar folosirea a 3 tuburi ar duce la 47.5lm/L.. Aici trebuie specificat ca sunt necesare modificari la sistemul de prindere al tuburilor precum si schimbare balasturilor cu unele dedicate.

    Tinand cont de ce spunea colegul nostru mai sus (vezi quote) cum ca nu doreste ca bazinul sa fie unul foarte plantat, eu propun (pentru inceput) folosirea a 2, maxim 3 tuburi T8 Osram 865.

  6. #6
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Razvan, pentru inceput bazinul va fi luminat cu cele doua tuburi pe urma daca va fi buget va fi si upgrade.
    Saptamana aceasta va trebui sa fac calculul cat va costa bazinul si echipamentele.
    Astept sugesti privind pestii si critici la echipamentele/plantele alese, nu cred ca sunteti intru totul deacord.

  7. #7
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    eu, daca ar fi dupa mine, l-as face open top si as folosi niste metal halide la iluminat. o sa vezi mai incolo de ce.

  8. #8
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Acasa am open-top si nu vad decat avantaje. La birou...e cam mult praf.
    nu lucrez pe santier dar e un birou in care lumea nu se descalta la intrare

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •