Page 1 of 60 1231151 ... LastLast
Results 1 to 10 of 592

Thread: Bazin Malawi 700 litri

  1. #1
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes

    Bazin Malawi 700 litri

    Prezentare!

    Acvariu: 200L/73l/50h, sticla de 12, fund dublu
    Stand: cadru metalic imbracat in pal negru
    Capac: cel mai probabil Komatex negru
    Echipamente: 1xfiltru Hydor Prime30, 1xfiltru Hagen Fluval FX5, 2 incalzitoare insumand 500w, 2 lampi Juwel Multilux
    Decor: fundal negru, pietroaie si alge
    Pesti: Mbuna

    Momentan am terminat cadrul metalic, maine il imbrac in pal. Daca am noroc, joi comand sticla si sambata il lipesc, de fapt mi-l lipeste altcineva

    Acest cadru are si o mica poveste. Am fost la o firma de profil sa il comand din teava de 6, cu schita, dimensiuni, etc. Am vorbit cu meseriasul de acolo si i-am zis sa mi-l sudeze perfect ca sa nu cumva sa cedeze, ca pun greutate mare pe el. Meseriasul m-a intrebat ce pun pe el si i-am zis: acvariu de 1 tona, 1 tona domnule. In acest moment, meseriasul a inceput sa rada zicandu-mi: La cum l-ai desenat tu, cu patru stalpi verticali, iti tine 5 tone cu teava de 6. Am zis: Bine, faceti-mi din teava mai subtire, cum credeti dumneavoastra.

    A doua zi imi vine cadrul la domiciliu. Cobor sa il iau in primire, il vad SOC . Am intrebat mirat: Asta e cadrul meu, asa MARE? - Da domnule, asta e, vreti sa il masuram?
    Imi revin si il rog pe baiat sa ma ajute sa il bag in lift, trebuia dus la etajul 9. Ajung cu cadrul la lift, surpriza, era prea lat sa incapa in lift In acest moment am injurat si nu pot sa scriu aici I-am dat baiatului banii si a plecat, eu ramanand cu standul in scara blocului si fumand tigara de la tigara, incercand sa gasesc solutia sa il duc la etajul 9.

    Norocul meu a fost ca la etajul 1 un vecin avea 2 baieti de la o firma care ii montau usa noua. M-am inteles cu ei si l-am dus pana la 9, pe scari. Bucuros ca am scos-o la capat m-am apucat de treaba, curatat, grunduit, vopsit.





    Sfaturi, sugestii, idei sunt binevenite.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    bucuresti-titan sectia 13
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    asteptam poze cu acvariul si evident poze cu el populat,bravo omule

  3. #3
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Ti-am zis atunci ca imi fac

    Ma tin de cuvant.

  4. #4
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Poze cu avariu.... Si eu vreu sa imi fac unul aprox la al tau (200x50x60) 600 l.

    Ps. Bine ca stau la 2

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    268
    Post (Dis)Likes

    Re: Bazin Malawi 700 litri

    Quote Originally Posted by pomi
    Sfaturi, sugestii, idei sunt binevenite.
    Ai pus nivela pe el?

    Cat despre afirmatiile "meterului"...sa fim seriosi. Presupun ca a calculat in gand si rezistenta punctelor de sudura, nu? La capitolul gogomanii toti sunt ai dreaq de siguri pe ceea ce fac, dar in caz de ceva dai cu prastia dupa ei.

  6. #6
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes

    Re: Bazin Malawi 700 litri

    Quote Originally Posted by DrLED
    Quote Originally Posted by pomi
    Sfaturi, sugestii, idei sunt binevenite.
    Ai pus nivela pe el?

    Cat despre afirmatiile "meterului"...sa fim seriosi. Presupun ca a calculat in gand si rezistenta punctelor de sudura, nu? La capitolul gogomanii toti sunt ai dreaq de siguri pe ceea ce fac, dar in caz de ceva dai cu prastia dupa ei.

    In caz ca se intampla ceva cu acvariul din cazuza standului iti dai seama ca le dispare sediul de pe harta bucurestiului
    Dar, tind sa am incredere in ce a zis mosulica ala caci putea sa taca din gura si sa mi-l faca din teava de 6, ieseam si mai scump si era si mult mai greu, la carat.

    Aia cu nivela nu am inteles-o, explici ?

  7. #7
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    salut!

    felicitari! inceputul promite! tine o tot asa!

    incerc eu sa explic ceea ce a vrut sa spuna @Dr.Led.

    "nivela" este un termen folosit pentru clasicul boloboc...cred ca la asta se referea colegul, daca ai verificat ca acel cadru sa fie realizat constiincios , cu imbinarile perfecte in unghi drept..conteaza mult acest aspect pentru ca intreaga greutate a acvariului sa exercite o presiune distribuita in mod egal asupra fundului ..orice imperfectiune poate duce la un dezastru

    oricum, pentru a corecta eventuale mici imperfectiuni ale cadrului sau/si ale pardoselii (care mai mult ca sigur nu este o suprafata plana ca doar stam la bloc in Romanica ), este necesar sa pui peste blat , polistiren de 3 - 5 cm .

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    268
    Post (Dis)Likes

    Re: Bazin Malawi 700 litri

    Quote Originally Posted by pomi
    Aia cu nivela nu am inteles-o, explici ?
    Santierist spus "boloboc". Nivela cu bula.

    Adica sa verifici planeitatea podelei si mai apoi a cadrului in zona respectiva.


    Edit: am postat in acelasi timp cu crys.

  9. #9
    Member cryzzzz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    constanta
    Posts
    208
    Post (Dis)Likes
    cred ca se refera sa-l pozitionezi cat mai orizontal posibil

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    E superb acvariul, felicitari

Page 1 of 60 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •