Results 1 to 6 of 6

Thread: anubias plin de alge maronii

  1. #1
    Member bazare's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    constanta
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes

    anubias plin de alge maronii

    Am luat de curand de la cineva 2 pui de anubias. Problema e ca atat planta mama cat si cei 2 pui erau pline de alge maronii(barboase). Am citit pe aici pe forum metoda inalbitorului de rufe 1la19 dar nu sunt asa de convins. am incercat cand le-am spalat inainte de a le baga in acvariu sa trag de algele mai lungi de pe frunze dar spre surprinderea mea erau al naibi de bine prinse daca nu chiar imposibil de smuls. Si as vrea sa stiu de ce se formeaza aceste alge doar pe anubias ptr a nu repeta si eu greseala.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    La mine au aparut alge pe anubias imediat dupa ce l-am bagat in acvariu. In doua luni au tooot aparut frunze noi, iar pe cele vechi stateau algele.. La un moment dat algele au gam disparut in tot acvariul, si vad ca situatia se mentine. Frunzele afectate de alge- alea s-au topit pur si simplu singure, nu am intervenit in nici un fel, nu am folosit nici un fel de substante sau alte chestii contra algelor. Am fost in schimb mai atent la schim burile de apa si cantitatea de hrana.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #3
    Very high member manu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Biled
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    in general algele maro se "depun" usor pe frunzele de anubias ( mai ales pe nana)
    si eu aveam aceeasi problema cand nu stiam ce-i ciclarea acvariului
    intradevar frunzele se curata usor cu clor dar risti sa le arzi , mai stiu eu pe unul
    daca acvariul e ciclat cum trebuie nu ar trebui sa mai ai probleme
    apropo, mai pune si tu un pleco prin acvariu ( curata de alge inainte de a se depune pe frunze! )
    la mine functioneaza, nu mai am de mult alge prin acvariu si am numai specii de anubias!
    bafta!

  4. #4
    Member bazare's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    constanta
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    am 2 pleco in acvariu dar sunt micuti 5cm ... o sa incerc sa am mai mare grija la schimburile de apa si la cantitatea de hrana pentru ca sunt convins ca asta e problema. E curios ca si asa le merge bine ... frunze noi si verzi etc ... ms de sfat oricum

  5. #5
    Very high member manu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Biled
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    da, ai grija cu mancarea!
    da-le mai putina la pesti ca nu o sa moara de foame!
    normal ca le merge bine la anubias daca au lumina, sunt plante rezistente si nu le omoara algele!
    poti sa le cureti de alge incet cu o periuta de dinti medie sau moale!
    bafta!

  6. #6
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Merge si metoda inalbitorului dar daca nu ai conditii bune in acvariu, algele vor reapare peste cateva saptamani. Anubiasul tinut in apa cu inalbitor timp de max. 3 minute nu pateste nimic. Am facut asta de multe ori. Atentie, nu toate plantele rezista la fel de bine ca anubias! Dupa operatie, clatesti bine sa nu ramana urme de inalbitor si pui planta la loc in acvariu. Dupa 1-2 zile ai sa vezi ca algele se vor inrosi apoi se vor inalbi si apoi vor disparea complet de pe planta. Succes!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •