Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 99

Thread: Easy Life

  1. #21
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    aha am inteles..deci daca testul de fier e sub parametrii..inseamna ca si celelealte sunt pe minus?
    ce se intampla daca avem pante care consuma fier mai mult si "deficitul" din teste ma face sa dozez mai mult micro de cat ar fi cazul...ma aleg cu alge?..daca da..cu de care?.. :P
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  2. #22
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    In principiu, da. Solutiile de fertilizare contin si alti micronutrienti in diferite proportii. Daca Fe este neindestulator se poate considera ca si ceilalti micronutrienti sunt neandestulatori. Bineinteles si vice versa este valabila.

  3. #23
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    daca intram mai adanc, situatia e un pic mai complicata. fiecare planta atinge maximul daca are nutrientii (TOTI nutrinetii) intr-o anumita cantiate si intr-un anumit raport intre ei (am exclus intentionat lumina, co2-ulkh,gh ...etc , vorbim doar de nutrienti, fie ei micro sau macro (repet, din macro am exclus carbonul)).
    daca cu macro mai poti sa te joci, cu micro e aproape imposibil ca tu, acvarist domestic, sa dozezi cantitatea necesara (de exemplu necesarul de bor e de 0.005ppm .. cum sa dozezi asa putin? sau 0.025ppm Ni ... valorile sunt intamplatoare, doar ordinul de marime se apropie de realitate).
    si chiar daca ai putea sa masori/dozezi atat de putin, ajungi la raportul ideal pt o planta ... dar ce te faci ca tu in acvariu ai mai multe? .....
    de aceea producatorii de micro merg pe o medie a necesitatilor plantelor, iar fierul e micro-ul masurabil. pt o clasa de plante media oferita de producator e exact idealulul, pt altele e minimum necesar .. etc
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #24
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    am inteles logica acestui algoritm...
    problema apare (la gama easy life de ex) tocmai din cauza dozarii suplimentare cu...Fe...
    pai daca mie pe testele de Fe (teoretic) imi apare cantitate insuficienta cu targetul meu, ar trebui sa dozez din tot setul de microelemente (in cazul gamei asy life - cu profito) pana la obrinerea valorilor dorite si deci sa nu mai folosesc adaosul special de "Fe" care se gaseste in aceaasi gama ca produs dedicat... pentru ca altfel imi dau peste cap...masuratorile...Right?
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  5. #25
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Cupru nu e tot pentru micro?

  6. #26
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Cu, ESTE un microelement.

  7. #27
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Imi cer scuze, am vrut sa scriu testul de cupru. In ultimele cinci posturi se intelege ca nu exista un alt test de micro decat fierul, si eu tot incerc sa zic ca se mai gaseste si testul de cupru.

  8. #28
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    corect, numai ca rolul testului de Cu nu este pt a detecta lipsa lui din apa si mai degraba pt a detecta surplusul (fiind un metal greu, e destul de toxic).
    cati dintre voi aveti test de Cu si dozati micro dupa indicatiile lui?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  9. #29
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Mai multe informatii legate despre testul de Cupru gasiti aici

    Daca tot vorbim despre produsele easy life am si eu o intrebare intrebatoare: De ce solutiile (macroelemente) sunt de culoare galbena?
    I lol on u ...

  10. #30
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    galbena este doar fosfo, nitro este incolor. (cel putin asa este la mine... )
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •