Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 91 to 99 of 99

Thread: Easy Life

  1. #91
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    Vezi ca este un subiect separat referitor la EC: http://forum.acvarist.ro/showthread....Life-EasyCarbo .

    @andrei multumesc pentru chestia cu CO2-ul. Am scapat de cladophora cu CO2 la valori extreme si cu oxigenul bine tinut sub control in intervalul 7-8 ppm. EC-ul doar o reducea ca dezvoltare, iar cind opream dozajul de EC exploda din nou alga. Se pare ca CO2-ul este sfint. Ce m-a convins cu adevarat sa bag cantitati industriale de CO2 a fost unul din filmuletele lui T.Amano, in care baga CO2 ca "nebunul" intr-un acvariu, iar acel acvariu il stiam cu O2-ul la 9 ppm (valoare care nu am putut-o obtine - banuiesc ca nu am avut fotosinteza lui). La chestia asta am mai facut o constructie interesanta la reactorul de CO2 pentru ca atunci cind opresc pompa de apa 2-3 secunde, reactorul da totul afara, iar pe timpul noptii poti sa-l folosesc ca reactor de oxigen.

    @ cristi_ionescu_79 Scuza-ma ca nu am fost atent la postul tau din 24.04.2009.
    S-au facut experimente cu diferite tipuri de plante in mai multe acvarii. Acvariile au fost fertilizate unele cu amoniac si altele cu nitrati. Azotul a fost marcat prin faptul ca s-a folosit in fertilizare azot cu masa atomica 15 (este izotop stabil). Apoi s-a masurat pe unde a aparut azotul marcat. La amoniac: in apa 0.3-21% in sedimente 8-21% in plante 67..5% diferenta (pierdut in atmosfera) 24-54%. La nitrat: in apa 0.1-36% in sedimente 6-31% in plante 13-4%, diferenta 81-29%. Testele s-au repetat de mai multe ori si au dat rezultate asemanatoare.
    Nitrificarea este un proces de transformare a amoniacului in nitrat. Denitrificarea este un proces de transformare al nitratului in azot gazos (de aceea are prefixul "de"). Acest proces este strins legat de conditiile anaerobe din substrat. Etapele urmatoare (cind dispare complet oxigenul si nitratul) sunt reducera Fierului si a Magneziului (asta este alta poveste). Multi spun ca este un proces nesemnificativ pentru a-l trece in ciclul azotului, ca de altfel si procesul care in fac bacteriile heterotrofe. Valorile le-am dat pentru a arata de ce eu sustin ideea fertilizarii cu amoniac si uree, ca se vede o fertilizare cu amoniac duce la pierderi de N 24-54% iar una cu nitrat duce la 29-81%. Se pare ca niste procente destul de mari din N sunt aruncate la cos (sau poate se folosesc pentru stingerea incendiilor, asta este ultima tehnica de stingere a incendiilor, cu azot nu cu CO2 - nu este asa de toxic, cica) daca fertilizam cu NO3. Uite unii pe aceasta tema au facut produse cum ar fi Sintomec-ul de la JBL. Eu unul propun sa redesenam diagrama cu ciclul azotului (oricum in apa dulce nu sunt principalii responsabili cu nitrificarea bacteriile nitrosomonas si nitrobacter, sunt altele - o discutie destul de lunga pentru a fi expusa aici). Asa ca este foarte important si oxigenul (echilibreaza procesele anaerobe fata de cele aerobe).
    Din aceste motive eu sunt interesat de ce forma are azotul, cum sunt chelate metalele din fertilizanti. In functie de aceste elemente eu imi echilibrez ecosistemul din acvariu (reglez cantitatile de oxigen, vitamine, tempratura etc.).
    Aspectul cu filtrele, variatiile de oxigenare duc la inlocuirea bacterilor aeroba cu cele anaerobe. Si eu am ramas uimit de declaratia lui T.Amano referitoare la faptul ca filtrele canistra nu mai au nici un viitor, dupa ce a marit capacitatea filtrelor cu 40%. Eu atunci m-am intrebat, ce vrea "nebunu" sa ne intoarcem la wet-dry? Apoi am vazut dupa aceea niste scheme intersante de niste filtre biochimice la alti producatori. In fine se pare ca ne pregateste o surpriza (nu stiu ce este si nu banuiesc - in galbenii astea sa nu ai niciodata incredere, ca vin cu "papirusul sacru"... ). Oricum in cartile lui apar valori ale O2-ului si de 9 ppm, valori pe care nu le pot atinge prea usor, iar CO2-ul se masoara la el in bule pe secunda. Ce nevoie are de parametri asa de nebunesti sunt alte discutii lungi. Si apropo T.Amano masoara COD-ul , K.Rataj masoara COD-ul .... nu se aprinde un bec? Eu am incercat sa deschid o asemenea discutie si uite rezultatul http://forum.acvarist.ro/showthread....6-de-la-Fluval , nu am puterea sa transmit asemenea informatii, se pare, oricum multumesc partenerilor de discutie atit pe forun cit si pe privat, care m-au ajutat si m-au incurajat sa fac un filtru extern cu sistem de autocuratare la schimbul de apa.
    Last edited by sorin1701; 22-05-2010 at 08:52.

  2. #92
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    salut. as dori sa reactivez acest thread mai vechi, deoarece discutiile au fost extrem de interesante. as dori sa va intreb ce schema de fertilizare folositi si nu uitati, va rog, sa specificati cati litri are acvariul. va cer ajutorul deoarece nu am reusit sa obtin un echilibru in acvariu (am alge verzi tip pensula) de 126l plantat, cu aditie de CO2 1b/s (testul este galben-verde), lumina 4*T5 AM 24W (2*Plant Grow si 2*Reef White 10k):

    - duminica schimb apa 25-30%, adaug 5ml NO3 si 5ml PO4;
    - luni Profito 10ml si Ferro 10ml;
    - marti: Fosfo 10ml si Kalium 8ml;
    - miercuri: Profito 10ml si Ferro 10ml;
    - joi: Fosfo 5 ml
    - zilnic: 5ml EC, mai putin duminica


    Teste apa: Ph 6,6 (fluctuant, fara Ph controler), Gh 7, Kh 4, NO3 5-10, PO4 0,5

    multumesc

  3. #93
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Uite aici a deschis Bitanu un topic:
    http://forum.acvarist.ro/showthread....-papa-plantele
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  4. #94
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    De ce nu incerci sa dozezi zilnic , astfel vei avea de cistigat la capitolul stabilitate a parametrilor, pe de alta parte citeste forte atent prospectul de la profito din ce stiu eu adauga o cantitate destul de buna de potasiu pe de o parte iar pe partea cealalta mai adaugi si kalium plus ce mai vine din kh2po4 si kno3(ma indoiesc ca nitro si fhosfo foloseste alte substante pt cei doi fertilizanti)
    Daca te plingi de fuzz redu perioada de iluminare si in citeva zile se va diminua infestarea, sau reduci la 4 ceasuri si cresti de acolo treptat pina vezi ca scoate iar nasu alga, atunci revii la programul anterior adica cel dinainte de aparitia algei

  5. #95
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    buna dimineata si multumesc pt sugestii. o sa incerc o dozare zilnica a fertilizantilor. ce pot sa va spun este ca de cand am inceput sa adaug Kalium nu mai am frunze gaurite.

  6. #96
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Ciudata treaba cu potasiul asta , la mine inca de la restart am renuntat complet la adaugat potasiu si nu am avut pin acuma gaurele in frunze...
    teoretic daca adaugi zilnic minim 5 ppm de kno3 ar trebuii sa adaugi suficient potasiu pentru consumu zilnic(care comform spuselor unora mai mari ca noi ar fi undeva la 4-5 ppm zilnic intrun bazin bine plantat si bine iuluminat)
    Acuma pune si tu minuta si testeaza .. cert e ca algele nu apar de la potasiu in exces ci mai degraba de la lumina prea multa fie perioada fie intensitate sau posibil ambele

  7. #97
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    As avea o intrebare in legatura cu fertilizantii....are ceva daca de exemplu seara trag intr o seringa x ml de profito,fero,nitro si fosfo iar dimineata golesc seringa in acvariu.
    Ar fi mai practic pt. ca dimineata nu as pierde vremea ca sa trag si sa dozez pe rand cate x ml din fiecare....
    Se pot amesteca sau e indicat sa dozez separat.

  8. #98
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Indicat separat cu clatirea seringi intre fertilizanti micro si macro

  9. #99
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    Atunci am sa le dozez separat....
    Multumesc de raspuns!
    Bine ca am intrebat.

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •