Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 137

Thread: Despre tratarea grisului ( Ichthyophthirius multifiliis )

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes

    Despre tratarea grisului ( Ichthyophthirius multifiliis )

    esti tare omule deja mi-am salvat textul

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Interesant articol ,mi-am permis sa-i dau un nume mai intuitiv si sa-l fac sticky.Sper ca nu te superi
    You can't change the world But you can make a difference

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes

    Re: saltare

    In general, daca respectati indicatiile articolului boala asta o sa fie un fleac. Oricum aveti grija cu sarea din moment ce la unele specii (Corydoras si Bala Shark stiu sigur ca d-astea am) sarea poate deranja. Iubita mea a avut si ea inacvariu un puseu d-asta de Ich. dar a folosit o "tona" de sare si a crescut doar putin temp. si in 2 zile s-a rezolvat totul. Totusi boala se rezolva in general mai greu si recomandarea mea este sa respectati indicatiile date. In cazul ei cred ca a fost mai mult noroc si faptul ca a prins boala in primele ore ale aparitiei.

  4. #4
    Member sweet_cherry's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Super tare articolul! Chiar am avut de invatat din el! Intr-adevar, unele produse din comert decicleaza acvariul. Daca mai ai si alte articole despre alte boli, share-uieste-le! Inca o data BRAVO!
    Acvariu AquaEl Pearl 60l brut, 55l net
    Pesti: 11 neoni, 6 barbus tetrazona, 2 cory
    Plante: Anubias nana, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila difformis, Vallisneria americana, Echinodorus cordifolius, cryptocoryne becketti
    Neon AquaEl Lum-690/1X18w, Incalzitor AquaEl 75w, Aerator Tetratec Aps 100, 220-240V, filtru intern integrat
    Decor: nisip+pietris

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes
    Mersi, mersi. Ma bucur ca pot fi de ajutor!

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    eu urmez tot ce scrie aici despre gris dar unele puncte dispar si mai apar altele.. cum ar trebui sa evolueze vindecarea?

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes
    Mah nu stiu ce sa zic. Ai mei au avut sute de puncte pe ei (probabil ca erau si mari si de aia si nu mi-am dat seama cand apareau unele si disparea altele) dar daca urmezi indicatiile totul ar trebui sa fie O.K. Am avut si pesti care au raspuns la tratament foarte greu. Am un Synodontis Decorus care mi-a stat vreo 2 sapt plin de puncte de credeam ca il scot in sicriu din acvariu dar am avut rabdare si si-a revenit. Probabil ca conteaza si rezistenta pestelui, starea de sanatate, conditiile apei dar eu zic sa nu iti faci griji si sa mai ai rabdare cateva zile. Oricum vezi ca pestii ar trebui sa manance - sa fii atent s-o faca. In rest.... nush ce sa iti mai spun .. Mult noroc cu boala!

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    merci, vad ca mananca sunt activi nu sunt apatici.. puncte nu au multe si nu au toti.. carasii au scapat de ele, un singur leeri mai are vreo 3 sau 4 si platidoras am vazut una.. e greu sa imi dau seama la el sta ascuns.. oricum intentionez sa le aplic tratamentul vreo 16 zile crezi ca e de ajuns?

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes
    Mah, nush ce sa-ti zic! Eu am alta filozofie. Las temperatura crescuta inca vreo 2-3 zile dupa disparitia tuturor punctelor si am avut Ich. de 2 ori la pestii comunitari si o data la Astronotusi si nu a mai recidivat la 2 zile dupa ce am dat caldura incet deci probabil ca nu mai era in acvariu Ich. Dah ... si eu am avut aceeasi problema si cu Platidoras si cu Agamyxis numai ca ai mei sunt foarte mari si e greu sa nu ii zaresti pana la urma oricat s-ar ascunde. Am avut dificultati mari la Synodontis Brichardi (care e speriat rau de lumina si desi e mare de-abia il zaream) si mai ales la Kuhlii (eu am un castel mare de tot din lut ars si se ascundeau sub el si practic au fost singurii pesti pe care nu i-am supravegheat si n-au avut nimic). De fapt am 5 Kuhlii dar numai unul, cel mai mare nu mi-a facut deloc Ich. desi eu n-am izolat nici un peste (ca la mine nu se poate ca am pesti multi si mari - ar fi culmea sa scot Pangasiusii sau Fossilisii sau Synodontis care au dimensiuni apreciabile de unde stau ei in 350 de l). Totusi carasii ar fi trebuit sa nu iti fii facut Ichtyo. In general pestii cu solzi fac greu Ichtyo. La mine scalarii (am vreo 5 mari n-au facut - de fapt nu s-au imbolnavit niciodata de nimic si mi-au rezistat fara nici cel mai mic semn de suferinta la 18C o data cand am uitat geamu deschis la camera noaptea cand nu dormisem la mine). Ich fac pestii fara solzi si mai rar cei cu solzi mici. Dar oricum cred ca ai tai sunt pe drumul cel bun asa ca nu mai ai nici o treaba. Ai scapat! Salut si toate cele bune!

  10. #10
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Salut...
    M-am tot gandit daca sa spoun sau nu, risc si spoun... atunci cand luam decizia sa aplicam un tratament e bine sa ne gandim ce fel de tratament aplicam, tratament termic sau tratament chimic. Niciodata pe amandoua deodata, ridicand temperatura in momentul in care deja aplicam tratamentul chimic riscul este mare, temperatura va amplifica efectul chimic si atunci vin problemele mari. Dar mai bine sa ne fereasca cel de sus de boli si noi sa avem grija si sa nu picam in capcana bolilor.
    Multa bafta.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •