Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 73

Thread: Piata de killifish din Romania

  1. #21
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    Sunt ofticata inca ... si nu mi-am luat. Unu - nu aveau pret, doi ... am luat in trecut si au murit! Am uitat de trei: nu am luat de frica sa nu mi-i atace pe astia mici! Sunt deja 8 pesti in 18l brut ... cam multicei. Aratau ca domnul asta:






    RKA 102

  2. #22
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Multam fain pentru poza.Asa ceva au aparut si pe la Bucuresti,nu arata prea grozav.Se pare ca este "aquarium strain".
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  3. #23
    Base member neagoebt's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti - Obor
    Posts
    498
    Post (Dis)Likes
    Cata, de ce nu ai luat lineatusi? Aia da provocare.
    I am a bomb technician. If you see me running, try to keep up.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 116

  4. #24
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    No ... astia sunt! Eu am puiuti "albastrei"

    Bogdan, nu am luat lineatusi deoarece tin prea mult la gardnerii mei, si nu aveam chef sa imi gasesc gardnerii hipioti in acvariu! Este un risc pe care nu am niiiiici o intentie sa mi-l asum!
    RKA 102

  5. #25
    User banat
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    80
    Post (Dis)Likes
    Sunt proaspatul detinator a 2 femele si 1 mascul de gardneri cumparati din Pet Mania Iulius Mall Cluj la 4 ron bucata dar sunt la inceput si nu prea stiu cu ce se mananca. Daca stiti pe cineva din Cluj care activeaza pe forum si mai stie una alta sa mai imi spuna si mie despre gardneri

  6. #26
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    pana se anunta colegii din cluj , (am impresia ca sunt ) sa te ajut eu in limita cunostintelor mele .
    mancarea lor trebuie sa fie pe cat posibil alcatuita din hrana vie si diversificata , artemia , grindal ,tubi .
    Merge si cea sub forma de fulgi dar numai daca reprezinta o completare la cea vie si daca o accepta ei , sunt colegi care o folosesc cu succes , dar acum depinde cu ce au fost hraniti inainte de a ajunge la tine .
    ce dimensiuni au ?
    ce acvariu ai pentru ei ? e comunitar ? daca da spune-ne ce specii mai ai in el
    Romanian Killifish Association-RKA104

  7. #27
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by simonkevin View Post
    dar acum depinde cu ce au fost hraniti inainte de a ajunge la tine .
    Da e foarte important, dar cand ii cumperi de la petshop sunt mici sansele sa afli chestia asta.
    Eu de cand ii am ii hranesc numai cu tubi. Si cred ca au deja anul daca nu, mai bine. Mananca si larve de chironomide cu placere. Artemia congelata la fel. Dar prefera tubifex.

    Acum sa revin la titlul topicului referitor la piata de killifish din Romania. E clar ca este ca si inexistenta. Pestii sunt frumosi, usor de intretinut daca ai cateva notiuni de baza in acvaristica, Exista specii care pot fi tinute in bazine fara filtrare, fara aerare. Cred ca mai mult nu se poate cere de la un peste de acvariu.
    Si totusi, daca facem referire la speciile nonanuale, usor de crescut si reprodus, vedem ca se gasesc foarte rar la petshop. Sigur ca pare normal, e o latura a acvaristicii slab reprezentata. Dar nu inteleg faptul ca nici atunci cand se fac donatii nu apare nimeni interesat.
    Eu am avut de mai multe ori postate donatii, una dintre ele este de actualitate si sta de vreo saptamana asa cum am editat-o. Nici un raspuns.
    Recunosc ca imi rezerv dreptul sa ii dau cuiva care este de buna credinta, nu as vrea sa ajunga pe mana vreunui tortionar de pesti. Dar din pacate nu am de unde sa aleg deoarece nu s-a aratat nimeni interesat.
    Nu consider ca ar trebui sa facem din killi vreo legenda, e un peste frumos ca oricare altul si care poate fi crescut foarte usor intr-un bazin comunitar. Ma refer, repet, la nonanualii raspanditi pe la noi.
    Cand spun ca sunt foarte usor de intretinut, o fac prin comparatie cu ce am eu prin casa: marini, discusi, killi si... restul lumii.
    Last edited by Juwel; 04-12-2010 at 00:41.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #28
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Revenind usor la "piata de killifish" din Romania,am ajuns la concluzia ca cine este interesat de acesti pesti,poate sa-si procure citeva specii destul de usor. Ma bucur enorm ca in Iasi au aparut mai multi colectionari de killie care au facut deja investitii pe aquabid sau au apelat la alte surse din afara tarii.Pot spune cu bucurie ca in Iasi,pe la detinatorii de killie,in afara celor detinuti de mine,se mai gasesc cel putin 15 alte specii!Pacat ca a dat frigul,ca se mai "molipsesc" si altii de comenzi de icre,specii noi.
    Stiu ca si in Bucuresti se gasesc vreo 6 specii,Oradea si Arad.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  9. #29
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Dar care este piata in Romania? Faptul ca luam de pe aquabid este stiut, tocmai pentru ca piata din Romania este nula. Nu neg ca or fi 15 oameni in Iasi care au 1 sau mai multe specii de killi. Dar asta nu are legatura cu piata de killi, nu am vazut nici un anunt ca vinde cineva din Iasi killi - in afara de Edy extrem de rar. Si revin la ce spuneam mai sus, am scos la donat de mai multe ori killi si nu am primit nici macar 1 (UNU) reply. Ca sa fim clari, donat=GRATIS!
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #30
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    aveti dreptate domnu Juwel , piata de killifish de la noi este inexistenta , dar chestia e ca inca este o ramura noua a acvaristicii , ajunsa si in Romania .A luat amploare odata cu infiintarea asociatiei + de asta killie trebuie ca orice peste sa atraga acvaristul .
    Oricum timp mai este pana ce vom putea afirma ca avem o piata de killifish stabila in Romania , pana atunci ne folosim de sursele externe pentru a introduce specii noi .
    Romanian Killifish Association-RKA104

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •