Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 73

Thread: Piata de killifish din Romania

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    Piata de killifish din Romania

    Vreau sa vin cu o propunere pentru cei ce posteaza la aceasta sectiune dar mai ales membrilor RKA si anume,ca fiecare dintre noi sa anunte cind apar noi specii de killi in magazine sau la importatori sau chiar in pietele de pesti din orasele fiecaruia.Am informatii ca in Timisoara apar regulat in diverse magazine specii noi de killie,din pacate f putin cunoscute de majoritatea acvaristilor.In plus,in tara mai exista colectionari batrini care nu intra pe net si detin citeva specii (Cluj,Oradea,Baia Mare,Bistrita)
    Consider ca acest lucru ne-ar ajuta sa inventariem putin speciile de killie din tara noastra si in plus sa facem rost de noi specii,cei interesati desigur
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  2. #2
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    iasi
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Care sunt speciile noi si cele vechi?
    Ca sa facem ce spui tu,( initiativa foarte buna), trebuie sa inventariem ceea ce este in momentul actual"pe piata".Asadar ne trebuie o lista cu ceea ce avem toti si ceea ce se gaseste in momentul asta.Dupa ce avem lista,atunci putem confrunta cu ceea ce apare...
    BKA member 551-11
    RKA member 003MF

  3. #3
    Member Sebi.S's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    199
    Post (Dis)Likes
    Ca sa incep eu lista...
    - Aplocheilus Lineatus Gold - magazin 'Lumea Animalelor' CORA Cluj Napoca - 10 lei/buc.

  4. #4
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    -Gardneri - magazin Zoo Mania Sibiu (producator din Rasinari cica) - 5 ron/buc
    RKA 102

  5. #5
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    La Reef magazin exista noto si australe la pretul de 25 ron /buc si gardneri la 10/buc.Pretul nu-l comentez caci ma bucur totusi ca au inceput sa apara si pe la noi. Sincer totusi eu prefer sa cumpar de la un crescator si iubitor de killi pe care il si pasioneaza acesti pestisori.

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    notho si australe.

    De care notho au si cit costa?????Wow!Astia chiar sunt pestisori din aur!
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Pretul l-am trecut mai sus.Noto erau egersi blue si inca o varietate pe care nu-i mai retin denumirea.
    Si mie imi place f.mult cum arata un noto dar nu as putea sa-l cresc in acvariu.Traieste prea putin.

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    notho

    Sa stii ca se pot tine pina la 7-8 luni,destul de mult pentru un killifan.In aceasta perioada,se pot scoate de la o singura pereche pina la 200 urmasi sau chiar mai mult daca scoti si de la puii lor.Stii,pestii killie sunt o adevarata provocare pentru acvaristi si datorita acestui fapt,trebuie sa-l descoperi repede,sa-l cresti,sa-l intelegi si sa-l reproduci!Asta este cel mai important pentru detinatorii de killie.Cam asta-i tine in priza pe killifanii din toata lumea si sa stii ca unii o fac de peste 30 ani cu aceeasi pasiune,doar pentru Pasiune!
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  9. #9
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Da asa este au farmecul lor dar eu ii prefer pe cei neanuli.Imi dau siguranta ca ii am in acvariu si ca nu sunt presat asa tare de timp

  10. #10
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    @rick - sa vezi ce frumos bombani cand iti mor non-anualii fara nici un semn exterior ... si iti toci creierii de ce, si nu aflii ! Siapoi ajungi in acelasi stadiu ca la noto: "Hai, icra, eclozeaza!" ...'been there, done that !
    RKA 102

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •