Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Acvariul pierde apa!!!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    93
    Post (Dis)Likes

    Acvariul pierde apa!!!

    am un acvariu facut de cineva cu o fabrica de sticla, cica e lipic cu UV(presupun ca e un adeziv special ce se usuca cu ultra violete) si etasat cu silicon
    saptamana trecuta am vazut umezeala pe masa, am zis ca cine stie, umeszeala persista, am crezut ca e vre-o gaurica ce se va astupa de la sine cu impuritati din apa
    ieri 10 litri lipsa imprastiati prin camera
    momentan fac scumb de apa cu galeata, 10l/zi
    am lasat coloana de apa la jumate, mai am vreo 50l de apa in el,
    ce solutii am pentru situatia mea, pierde cam pe toata lipitura fundului din loc in loc, pe spatele lui am si backgroung diy in polistiren extrudat lipit cu silicon....
    cea mai buna varianta e scoaterea a tot ce e in el, refacerea turuor lipiturilor intrebarea e cum as putea scoate backgroundul fara sa il deleriorez(singura idee panza de bomfaier, si tai cum pot) inca o probelma ar fii cum curat siliconul, ca daca il pun peste va fi prea eficient
    alta probelma este deciclarea si lipsa unui alt acvariu
    2-3zile pana se usuca siliconul i-as tine in bidoane de 5l ca de altceva mai mare nu dispun in camera de camin doar cu aerator( e de ajuns 2-3 zile sa se usuce siliconul? oare cat supravieturiesc pestii in bidoane, sunt gupy xipho molly cory, zebre)
    pastrez cat de multa apa din el pot, substratul l-as pune in galeata de la mop si i-as baga o piatra de aerat sub el, ca sa incerc sa mentin ciclarea, alta varianta nu vad

    e vreun adeziv minune care se adauga in apa, nu afecteaza pestii si lieste gaurile?

  2. #2
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    http://www.aquarium-munster.com/inde...126&con_lang=2

    Nu l-am testat, da' ei se lauda ca face exact ce vrei tu. Poate-l gasesti prin vreun magazin.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  3. #3
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    is cam multe zile pt raspunsul meu. cauta un prieten care se te ajute cu loc pt pesti.


    decorul tu l-ai pus ?
    oare nu sa expandat spuma si ti-a produs asta? am mai auzit din astea..
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  4. #4
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    parerea mea ar fi ca trebuie aruncat la gunoi. lipiturile cu lipici cu intarire la UV se foloseste la mobilierul de sticla si nu e bun la etansare precum siliconul de acvarii. mai mult ca sigur ca au aparut tensiuni in sticla si lipiciul are acum microfisuri prin care curge apa. eu zic ca asta e doar inceputul.

  5. #5
    High member kriss's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    791
    Post (Dis)Likes
    bilti are dreptate. chiar daca lipesti acum pe unde curge probabil ca vei mai avea probleme in viitor.
    acvariile trebuiesc lipite doar cu silicon special de acvarii, care daca e pus corect e foarte rezistent si nu e toxic pentru pesti.
    in cel mai rau caz da un strat de silicon de acvarii pe toate muchiile din interior, dar nu stiu cat va tine. in orice caz mai mult decat daca nu faci asta.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    93
    Post (Dis)Likes

    silicon

    el a fost lipit cu "UV" pt rezistenta si dat cu silicon pentru etansare, doar ca siliconul a fost pus doar din pistol, nimeni nu s-a obosit sa il intainda si sa il indese pe colturi si muchii
    daca tu zici ca astfel de lipire se foloseste pentru mobilier ar trebuii sa fie rezistenta
    eu am aplicat silicon din nou pe toate muchiile lui prin interior, tinand cont si de cele mentionate mai sus, lipitura cu "uv" ar trebuii sa ii ofere rezistenta si siliconul chiar daca nu este "intre geamuri" sa ii dea o etansare buna zic eu, caci toate fortele din silicon sunt din interiorul acvariului catre exterior ceea ce il preseaza pe sticla

    de expandatul spumei nu am auzit pana acum, si in tutorialele de pe youtube se facea decorul fix dupa dimensiunea acvariului din intamplare (gresala) eu chiar am avut o toleranta de 4-5mm deci exclus

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Metoda cu care ti-a fost lipit acvariul este neconventionala si o sa ai probleme si in viitor. Siliconul nu se pune cu pistolul peste sticla pe la colturi, el se pune pe muchia interioara a geamului si astfel asigura etanseizarea la lipire.
    Sfatul meu este sa scoti tot din el, il dezlipesti si il lipesti cum trebuie cu silicon de acvarii. Siliconul are o calitate pe care materialele care se intaresc cu UV nu o au: etanseizeaza si este elastic. Lucru care la mobila nu este necesar.

    "daca tu zici ca astfel de lipire se foloseste pentru mobilier ar trebuii sa fie rezistenta"


    Rezistenta nu e totuna cu etanseizarea. La mobila pot ramane pori cu sutele, nu intereseaza pe nimeni....

    Succes si imi pare rau de patania ta.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    93
    Post (Dis)Likes
    si cum as putea sa il dezipesc, ca geamul e taiat perfect si lipit perfect adica nu am spatiu sa bag nimic cu care sa incerc sa tai acel lipici, stiu ca siliconul la confectionarea acvariului se pune si intre muchie si cealalta suprafata, dar va mai aduceti voi aminte de acvariile de pe vremuri facute cu schelet de cornier si geam lipit cu chit eu pe ele m-am bazat cand am curatat bine toate muchiile si am bagat silicon la greu
    sunt total de acord cu tine ca succesul nu e garantat, dar sa il dezlipesc nu vad cum as putea reusii si varianta altul momentan nu e o obtiune.
    p.s. pentru dimensiunile mele(120L) geamurile m-a costa 80ron (nu e mai eficient sa imi iau unu gata facut din hornbach care era 130ron(112L) dar asta mai incolo

  9. #9
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    asta tu stii ce ti se merita...
    oricat de apropiate sunt sticlele tot intra o lama de barbierit clasica. uita cutter-ul daca te gandeai la asa ceva. ii ceva munca...
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    ori tu nu ai scris, ori eu sunt chior si nu am remarcat (ceeace este mai plauzibil), dar .... ai determinat punctul/punctele pe unde acvariul pierde apa??
    parerea mea de cirpaci de larga recunoastere internationala ar fi sa ... o iei de la 0 cu acvariul (desigur, mai putin dezlipitul lipiciului buclucas)

    in functie de raspunsul primit, daca situatia este favorabila continuarii sfaturilor si implicit a posibilitatilor faptice de cirpacire, voi reveni.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •