Page 75 of 75 FirstFirst ... 2565737475
Results 741 to 746 of 746

Thread: PLANTE : Co2 pentru plante , metoda DIY

  1. #741
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by @Costin View Post
    Salut..Vin si eu cu ceva nelamuriri legate de acest subiect..Am luat o bomba "de firma"( ProFlora Bio80),pentru simplul fapt ca mi s-au parut mai sigure imbinarile furtunelor de CO2 cu acele piulite...Dar..Si aici e problema..Cu difuzorul ceramic din set,la o coloana de apa de 40 cm,de-abia imi iese o bula la un minut....Plus ca trebuie o presiune foarte mare ca aerul sa treaca prin ceramica de la difuzor.(suflat cu gura,iesit ochii ca la melc,rezultat = zero bule,nici macar un pui de bula)..De-abia dupa vreo 12-14 ore, au inceput sa iasa doua firisoare de bule din acel difuzor..La ce inaltimi ale coloanei de apa ati folosit acest tip de difuzoare ceramice ? Un pet cu drojdie si gelatina ar fi mai eficient ?
    Salut @Costin !
    Nu conteaza adancimea la care este scufundat difuzorul de CO 2.Singurul aspect care influenteaza functionarea difuzorului este presiunea acumulata in butelie.Daca reactia celor doua elemente intruneste conditiile necesare de formare a CO2-ului, vei avea presiune suficienta pentru a functiona difuzorul.
    Un pet cu drojdie si zahar gelatinat (nu gelatina) va avea acelasi efect in aceleasi conditii, diferenta este ca a fost confectionat DIY.
    Cu un reactor confectionat dintr-un filtru de apa si o bomba cu CO2 vei avea un randament mai bun, pentru ca nu mai ai nevoie de presiune, deoarece gazul format circula mai usor si doar trebuie reglat din robinet la nr. bule/secunda.Aici va aparea alt fenomen, nu vei avea constant CO2 pentru ca formarea lui depinde si de factori externi.
    O zi buna !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #742
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In cazul difuzorului de CO2 cu cat este mai adanc in apa cu atat presiunea necesara a
    CO2-ului pentru a iesi bule trebuie sa fie mai mare, pentru ca presiunea apei creste pe masura
    ce creste adancimea. Nu toate difuzoarele pot fi folosite cu variante DIY de CO2, depinde de presiunea
    care o poate dezvolta instalatia de CO2 DIY.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #743
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    In cazul difuzorului de CO2 cu cat este mai adanc in apa cu atat presiunea necesara a
    CO2-ului pentru a iesi bule trebuie sa fie mai mare, pentru ca presiunea apei creste pe masura
    ce creste adancimea. Nu toate difuzoarele pot fi folosite cu variante DIY de CO2, depinde de presiunea
    care o poate dezvolta instalatia de CO2 DIY.

    O zi buna,
    Dragos
    Dragos !
    Incepand de la ce adancime, putem vorbi de o influenta a presiuni, exercitata asupra unui obiect rigid scufundat in apa, si cat de vizibila este aceasta influenta la adancime mica si volum mic ?
    Nu vreau sa fac fizica, dar cred ca am spus amandoi acelasi lucru, in exprimari diferite.

    O zi buna si tie !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #744
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu e vorba de un obiect rigid scufundat in apa, e vorba de un difuzor care are un furtun pe care
    vine CO2. Daca presiunea CO2-ului din furtun nu este mai mare decat presiunea apei la respectiva
    adancime nu va iesi niciun fel de CO2 prin difuzor. In plus de asta vorbim de o instalatie DIY pentru
    CO2 care nu dezvolta presiuni prea mari.

    O zi buna,
    Dragos

  5. #745
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Presiunea apei in cazul asta e neglijabila (0.04 bar la 40 cm) fata de presiunea generata de "bomba".Teoretic, cu 4 bari poti impinge gazul la 40 m adancime!!! Problema e ca supapa de unic sens din set (la fel nu o clintesc sufland cu gura sau cu pompa de aer la max.) si ceramica difuzorului necesita presiuni mari in raport cu ceea ce poate genera "bomba", pentru a functiona cat de cat...Am luat alte supape de la NV, dar ,culmea, toate scapa aer inapoi....Ideea de a introduce un filtru de apa in acvariu iese din discutie,deja au devenit suparatoare dpdv estetic cele existente pana acum( sorb + evacuare filtru, incalzitor,termometru,testul co2,difuzor co2)..

  6. #746
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa folosesti apa+zahar+drojdie in aceleasi echipamente, se poate sa fie expirate substantele originale sau sa nu fi fost pastrate in conditiile prescrise de producator. Daca nici asa nu functioneaza difuzorul atunci ori este infundat, ori supapa este blocata (ori ai montat-o invers )

Page 75 of 75 FirstFirst ... 2565737475

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •