Page 3 of 75 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 21 to 30 of 746

Thread: PLANTE : Co2 pentru plante , metoda DIY

  1. #21
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  2. #22
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ploiesti
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    De-acolo m-am inspirat si eu, Razvan . E extrem de bine explicat.

  3. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspuns.

    Mi-am facut instalatia, merge de minune.

    Pestii vad ca nu dau semne de "rau", bulele merg in continuare ... sa vad acum plantele.

    Oare in cat timp se vede o diferenta de marime la plante? A obs. cineva?

  4. #24
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    ai de grija...
    era o vorba ... "fac ce stiu dar stiu ce fac"...
    daca bagi co2 si nu dai plantei si celelalte elemente necesare (lumina, nutrienti) degeaba bagi co2!!!!

    in plus de asta, incepe dozajul cu debite mici, dupa care , sub control, il maresti, si in plus de asta, incearca pe durata noptii sa-l reduci, insa nu sa-l opresti....

    avind in vedere ca in lipsa luminii plantele absorb o si elimina co2, surplusul de pe timpul noptii iti poate da peste cap ce ai realizat.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  5. #25
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    Cu siguranta o sa fiu atent.

    Inca ceva. Lumina am destula de la 2 neoane de 40W ... CO2 le bag , nutrientii sub ce forma vin ? Sau ii aduc? )

  6. #26
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Nutrienti inseamna de obicei fertilizant, care se cumpara. Teoretic chestiunile care se descompun prin acvariu si apa nou introdusa in acvariu ar trebui sa asigure nutrientii, dar sigur te vei lovi de lipsa unuia sau mai multor minerale.

  7. #27
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am dat drumu la co2 in cam 2 zile deja am observat diferente cel mai bine la elodea si nucus, faceau bule pe frunze de zici ca aveam perdea de bule in spatele acvariului

  8. #28
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    "...faceau bule pe frunze de zici ca aveam perdea de bule in spatele acvariului "

    asta intr-adevar e semn bun, dar mai este un semn... ca esti "pe muche de cutit"...
    pina una alta, esti in partea buna!!! insa foarte usor, acum "poti sari calul"... si sa te trezesti cu mortalitati. momentan ai un debit de bioxid, optim..
    este insa foarte posibil ca in cazul consumarii carbonatilor din apa, acest debit (acum "optim") sa devina "prea mare" !!!!

    asa ca .. atentie!!!!
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  9. #29
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    intrebare de 10 puncte: folosirea unei butelii de co2 impreuna cu un reductor de presiune nu este recomandata?ma refer la cel alimentar folosit la scoaterea berii din butoaie...a folosit cineva asa ceva?

  10. #30
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    cum a mai zis cineva pe aici...a folosit un cap de sifon reglarea se face prin insurubarea unui surub (ceva in genu unui cric de maina) trebuie sa incerc si eu pare destul de interesanta treaba

Page 3 of 75 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •