Page 2 of 75 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 11 to 20 of 746

Thread: PLANTE : Co2 pentru plante , metoda DIY

  1. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by DrHyperLaur
    zahar (fructoza + glucoza) --> fructoza + glucoza (fiecare cu masa moleculara = 180 )

    glucoza (C6H12O6) --> 2 CO2 + 2 CH3-CH2-OH (fructoza nu se transforma)
    calcule:

    din 360 g zahar -> 180 g glucoza si de aici merge simplu

    asta pentru randament de 100% da m-as mira sa fie mai mare de 70-80% in realitate
    Ai gresit si tu putin, din 342g de zahar obtii 180 glucoza. 342g zahar +18g apa --> 180g glucoza + 180g fructoza. In fine, nesemnificativ.
    Deci 342g zahar produc vreo 70 g alcool(cu tot cu randament != 100%). Daca la o doza de CO2 intra 200g zahar, atunci ies 40g alcool. Daca iei dilutia berii de vreo 5%, obtii mai putin de 2 sticle de bere. ) Totusi nu cred sa iasa mai mult de 10% din alcool sub forma de vapori... ajungem la 4g. Ar deranja 80 ml de bere in acvariu? Sau 33ml de vin alb demidulce? )

  2. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Ar merge pusa pectina in loc de gelatina in bomba? Mie mi se pare ca gelatina aia nu are un miros tocmai placut. Si nu vreau sa dau pestii cu parfum sub inotatoare )

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Nu are reactor... poza e de la vario.

    Uita-te pe www.jbl.de dupa :
    JBL Proflora CO2 vario reactor

    E doar reactorul separat, poate se poate totusi comanda de unde vrei tu.

  4. #14
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    iar pentru cei cu maini dibace si gaura in buzunare...
    http://www.aquaticplantcentral.com/f...o-it-yourself/

    multumesc inca o data celui ce mi-a scos in cale acest forum... este "patria cirpacelilor", si unde veti vedea ca si cei de afara nu sunt chiar asa de "mana sparta" si arunca cu banii pe orice flecustetz...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    azi am facut si eu o bomba...merge brici...sticla de bere de 2 litri...kit de perfuzie si o piatra (deocamdata)

    intrebare...alcoolul din sticla care se formeaza nu omoara reactia ???
    cresterea presiunii nu face inutil numaratoru ala ca daca blochezi furtunu si creste presiunea forta presiunii e mai mare si creste si numaru de bule
    nu stiti o metoda de supapa de control ceva

    si ca sa stabilim si cat costa instalatia e simplu
    sticla de bere 5 ron (ca nu o iei goala
    furtunu de la perfuzii 0 ron (ca era prin casa)
    2 gelatina + 1 drojdie 2,5 ron
    2 cani zahar habar nu am cat costa

    daca tine 2 saptamani eu zic sarumana

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    si eu mi'am facut alaltaieri o bomba deasta tot din sticla de bere :P cat despre presiune la mine am vazut ca se tine constant si bag 1bula/sec ceao

  7. #17
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Din propria experienta zic ca ar ajunge si un singur pliculet (10g) de gelatina, daca este DrOetker. Cu doua, gelatina era prea tare, reactia foarte lenta. Daca folostiti gelatina noname, chiar si doua pliculete sunt putine...

  8. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    Inafara de sticla in care fac amestecul de drojdie cu zahar ... in a 2-a sticla, trebuie sa pun apa ?

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    care a doua sticla ???

  10. #20
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ploiesti
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CBernetic
    Inafara de sticla in care fac amestecul de drojdie cu zahar ... in a 2-a sticla, trebuie sa pun apa ?
    Daca e vorba de sticla de jumatate de litru pe care o vei folosi pe post de bubble-counter, DA, trebuie sa pui apa. In capac vei da doua gauri: prin prima gaura, prin intermediul unui furtun legat la sticla cu drojdie, furtun care trebuie sa fie scufundat in apa vei vedea bulele si le poti numara. La cea de-a doua gaura racordezi un furtun care va merge la reactor sau difuzor in acvariul unde urmeaza sa bagi CO2. Acest al doilea furtun nu va fi scufundat in apa.
    Prin primul furtun vine gazul, incepe sa faca bule in apa din sticla de jumatate de litru, bule care se vor ridica la suprafata. Astfel, prin intermediul unui robinet legat inainte de intrarea in bubble counter (sticla de jumatate de litru) vei regla numarul de bule.
    Prin cel de-al doilea furtun, repet, nescufundat in apa, gazul va iesi si va intra in acvariul in care urmeaza sa fie injectat.

Page 2 of 75 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •