Page 8 of 22 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 71 to 80 of 214

Thread: A shrimp's garden

  1. #71
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Smile 19.10.2010

    In fata : Eriocaulon cinereum / In spate : Hemianthus callitrichoides 'cuba'

  2. #72
    Member marcumih's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    202
    Post (Dis)Likes
    Asa mai merge dom'ne....
    Tare frumos ariciul. Sper sa nu ai probleme cu el in porcaria noastra de apa, ca setaceum-ul meu nu o duce prea bine. :(

  3. #73
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Post

    Quote Originally Posted by marcumih View Post
    Asa mai merge dom'ne....
    Tare frumos ariciul. Sper sa nu ai probleme cu el in porcaria noastra de apa, ca setaceum-ul meu nu o duce prea bine. :(
    Setaceum-ului stiu ca ii place sa aiba multa lumina, e pretentioasa.
    Am avut-o in setup-ul trecut si fara sa-mi dau seama ajunsese riccia sa-i ia din lumina, imediat s-a vazut.
    Referitor la apa, e a noastra, e normal sa ne "laudam" cu ea.

    La sfarsitul saptamanii vreau sa dau drumul si la al 5-lea neon si o sa fie o combinatie 2x865+1xFluora+2x865, in total 90W la ~100L.
    O fac pentru H.C. , am mai pierdut-o in trecut.

  4. #74
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Smile

    Cum pana acum am prezentat mai mult plantele de "jos" si nimic de "sus", adaug cateva imagini cu o plutitioare care isi face de cap : Pistia stratiotes.

    Pistia stratiotes

    De cateva zile m-am indragostit de ea si i-am si pus inelul


    Povestea din spatele Pistiei e mai lunga decat pare.Prima oara am avut-o in setup-ul trecut, unde nu a vrut sa creasca nici in ruptul capului.Acolo Riccia si-a facut de cap.
    Se pare ca de data asta am nimerit "reteta" si o duce bine bine.A fost importata initial de la colegul Andrei84 (multam' inca o data colegu) si de la cateva fire a ajuns sa acapareze saptamanal o buna parte din luciul apei, deci trebuie sa o controlez.
    Cum au existat unele tentative de alge, am zis sa ma inarmez cu cat mai multe plante nepretentioasa/crestere rapida.

    Am in plan zilele acestea sa ingros tufa de H. Pinatifida si tufa de Rotala sp. macrandra green, pentru ca sunt puse strategic in fata tevilor, reactorului de CO2.

    Apa limpede si plante sanatoase!

  5. #75
    Member marcumih's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    202
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alex08 View Post
    De cateva zile m-am indragostit de ea si i-am si pus inelul
    Asteptam masa si dansul )

    PS: Vad ca te incapatanezi sa nu ne arati o poza de ansamblu....

  6. #76
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Arrow 30.10.2010

    PS: Vad ca te incapatanezi sa nu ne arati o poza de ansamblu....
    Ma confrunt cu o problema intalnita la lemnele netratate cum trebuie, zic eu.
    Pe doua buturugi de vita de vie mi-a aparut ca o panza alba, un fel de mucus.Din ce am inteles ar disparea cu timpul.
    Acum, din ce vad, ar da inapoi, sunt saptamani bune cat l-am avut.
    Nu stiu daca a contribuit si tratarea apei dupa schimburile (2) pe care le fac cu Easy Life Crystal sau pur si simplu da ea inapoi.
    As putea sa mai dau "vina" si pe otto si pe sae, dar parca nu i-am vazut asa des tragand de mucusul ala.
    Din ce am citit pe forumuri, ar trebuii sa ajute si "ventuzarii".
    Rabdare am, asta e clar si cred ca si incapatanare pe masura, altcineva in locul meu cred ca le-ar fi scos si curatat de mult.

    Saptamana de vine sper sa ajunga si skimmer-ul sa-l pun la treaba, are biofilm de extras din belsug.

    La capitolul plante :
    -Staurogynele are pui ;
    -Macrandra green are o culoare super (parerea mea) si e pina de pui, surioara ei e mai pretentioasa, oricum ma asteptam la asta ;
    -Rotala indica s-a colorat si ea, cu puii aferenti ;
    -H. Pinatifida am invatat sa o controlez, sa o tin mai mult jos, mai stufoasa - tai "macaraua" propriu zisa intre noduri si bucatile rezultate le strang intr-o tufa ;
    -Rotala green are si ea pui si intradevar e o planta de midleground, nu-mi trece de jumatatea acvariului ;

    Cateva poze :

    Staurogynele cu pui

    Rotala macrandra green

    Rotala green cu un explorator in prim plan

  7. #77
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Arrow 09.11.2010

    Am trecut cam 90% peste problema cu cioatele, mai sunt cateva urme dar continui sa fiu optimist.
    Mentin schimbul de apa saptamanal la 50 L din cei 100 pe care zic eu ca i-ar avea acvariul dupa ce am bagat in el o gramada de lemne si pietre. :d
    Chinezoii care trebuiau sa trimita skimmer-ul au facut o incurcatura de toata frumusetea, deci biofilmul mai apare in peisaj inca 2 saptamani de voie de acum incolo.
    Mai jos o sa atasez o poza cu 'gradina' din 02.11.2010, acum o saptamana.
    Peisajul era (si inca este zic eu) cam sifonat, tot avand parte de mutari/tunsori, inca nu sunt multumit de forma.
    Intre cracii de la cioate am strecurat pietre cu java moss si cu christmas moss.Pe una din ele (se observa undeva in mijloc) se instalase un smoc curajos de cladophora, dar nu s-a bucurat mult de prim plan ca l-am si injectat cu Easy Carbo.
    O mare parte din Pistia a fost scoasa ulterior, devine invaziva daca nu i se da atentie.
    Tufa de H. micrantemoides trebuie tunsa cam saptamanal, mi se pare foarte usor de crescut.
    Ma cam tenteaza un autocolant negru pentru background, ce ziceti, ar schimba aspectul in bine?

    A shrimp's garden V.2 [02.11.2010]


    La urmatoare poza o sa incerc sa dau o forma tufelor, unele sunt cam rebele.

  8. #78
    Member marcumih's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    202
    Post (Dis)Likes
    Pro negru! Sfatul meu este ca merita sa il incerci.

  9. #79
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Arrow 11.11.2010

    M-am mai jucat un pic cu aparatul si au iesit urmatoarele :

    O frumusete, Tonina belem

    O red cherrista la plimbare

    Neonii sunt tare suciti, ba zic ca vor in poza ba fug de ea

    Inca un albastrel prins

    Veteranul

    Unul din ajutoarele de nadejde

    Staurogyne sp. un pic mai stufoasa

    Rotala macrandra 'Green narrow leaf' in toata splendoarea ei

  10. #80
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Super acvariu,imi place la nebunie ultima poza pe ansamblu,o jungla adevarata. Felicitari !

Page 8 of 22 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •