Results 1 to 9 of 9

Thread: Misgurnus Fossilis

  1. #1
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes

    Misgurnus Fossilis

    Va salut!


    Pentru ca zapada s-o cam topit, iar in curte alte 5 bazine asteapta sa fie finalizate, m-am gandit destul de serios sa incerc sa cresc/reproduc acest peste. Nu prea e peste de acvariu, dar totusi indraznesc sa cer informatii pe forumul care mi-a adus de atatea ori atatea informatii pretioase legate de acvaristica.
    Denumirea populara- Chiscar - sau Tipar. E un peste care traieste liber in baltile mlastioase. Ma intereseaza pentru ca il pot tine in bazin peste iarna, deci este adaptat la mediul nostru. Nu neaparat in scopuri acvaristice

    Am cautat pe net, dar nu am gasit nici o informatie concreta cu privire la inmultirea lui in captivitate. Am inteles ca primavara se pescuieste pe unele canale din zona aradului, personal NU am avut ocazia..


    Rog orice fel de informatie, cu privire la crestere, inmultire sau chiar posibilitate de procurare .. pentru ca nu am vazut pe nicaieri anunturi.
    De asemenea, rog pescarii din zona care prind accdental acest peste sa ma contacteze..
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  2. #2
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Bre da' pesti mai frumosi nu vrei? Niste platica? Clean? Mreana?
    I lol on u ...

  3. #3
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa-l tii in bazin de pamant (pond) se inmulteste singur fara probleme.
    In acvariu nu stiu ce sa-ti spun.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Clonitza, am dat io in boala Clarias - - asa ca ma bate gandul la modul cel mai serios sa ma apuc de Tipari.. in bazin bineinteles. Acvariu e acvariu, iar tiparii ii voi tine in bazin.
    Problema e ca nu stu mare lucru despre el, in afara ca se hraneste cu lavre, crustacee si alte mici vietuitoare, ca e foarte rezistent si trebuie s aimi imprejmuiesc cu mare grija bazinul ca sa nu evadeze, in rest nu cunosc conditii de inmultire, surse de aprovizionare etc.

    Din cate am simtit - este un peste foarte cautat pe aici prin zona, atat pentru carne cat si in .. hmmm.. alte scopuri..
    Iar pe net am vazut ca este o specie protejata prin lege, nu este permisa comercializarea decat daca se face dovada ca provine dintr-o crescatorie proprie.. Deci chiar asta vreau sa fac, o crescatorie proprie (:==)

    Estimez ca primele 2 bazine le voi finaliza la finele lunii martie.. urmatoarele 3 pana in iulie.

    Tudor, am io impresia ca tu detii mai muote informatii care m-ar putea ajuta ) de aceea te rog detaliaza
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  5. #5
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Gabii

    Tudor, am io impresia ca tu detii mai muote informatii care m-ar putea ajuta ) de aceea te rog detaliaza
    Chiar nu cunosc prea multe despre acest peste.
    Specializarea mea teoretica si practica este axata doar pe pesti cu valoare economica care preteaza pentru productie piscicola.
    Despre acest peste pot sa-ti spun doar ca rezista la concentrarii reduse de oxigen destul de bine si daca il pui intr-un pond de pamant se va inmulti cu siguranta.
    La mine in ferma mai scoteam acest peste cand pescuiam cu navodul in bazinele cu puiet...dar nu in cantitate mare.

  6. #6
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Am facut rost de 9 bucati.
    5 i-am introdus in acvariu, dupa o acomodare prealabila. 4 ii tin in galeata. Cei din acvariu au rezistat cam 3 saptamani dupa care au dat ortu popii. Nu am reusit nicicum sa ii hranesc, au refuzat orice tip de hrana. Acvariu plantat, 400 l, cu cativa pui de caeruleus. E drept, nu am dat tubi.
    ailalti din galeata traiesc de o luna, n-au nici o treaba, ajutati-ma sa ii invat cu hrana
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  7. #7
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Ce hrana ai incercat sa le dai? Ma mir cum de au murit cei din acvariu pentru ca sunt pesti foarte rezistenti. Cand eram prin liceu am tinut un exemplar prins la undita intr-un acvariu de 100 l din primavara pana prin august dupa care l-am eliberat. De mancat nu manca decat hrana vie...in special rame si larve de musca. Totusi explicatia la tine ar fi stresul...in general speciile salbatice cand sunt luate din mediul lor se adapteaza destul de greu. Poate o sa ai noroc cu cei din galeata.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Trei mai traiesc si se hranesc cu tubi. La cei din acvariu nu le-am dat tubi, doar larve de musca si rame, dar nu s-au atins de ele.
    Am mai eliberat inca 10 bucati intr-unul dintre iazuri, habar n-am daca rezista sau nu. In iaz am hranit in ultima vreme inclusiv cu rame si viermusi.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ludus
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Salut.Ai reusit sa ii inmultesti?Au trait in bazine?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •