Page 3 of 93 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 21 to 30 of 921

Thread: FLOWER HORN

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    iasi
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Da foarte frumos si detaliat explicat,multumesc frumos marcoutza, ce e drept inca nu am experienta necesara acestor ciuclide mari si frumoase, dar incerc sa invat din mers si unde nu ma pricep cer un sfat de la cei mai avansati.
    Treaba nu e chiar atat de grava, ca nu se bat pana la moarte sau prea grav, ci se tachineaza si se impung toata ziua, masculu doar le fugareste pe femele dar pe taote si nici nu mai stiu care e femela lui cu care a depus.....ca ambele femele arata cam la fel, iar cel cu corpul mai rotund.... nu stiu ce e ca si el bate in cele 2 femele,chiar mai tare decat masculul dominant.Alte ciclide nu am sa bag cu ei si nici nu prea am de gand....am sa reamenajez acvariu dupa sfaturile tale si am sa pastrez doar perechea alfa,dar acuma sa o descopar din nou, k masculul nu prea o mai iubeste si nici nu mai da semne ca ar avea vro intentie cu ea, cand erau in bazinul mare era foarte grijuliu si protector cu femela lui,dar acum nu, eu cred ca trebuei sa se si obisnuiasca cu noul acvariu si apoi lucrurile vor reveni la normal, sper eu
    Multumesc pentru sfaturi si explicatii, si maine amenajez din nou acvariul, mai pun cioate si pietre si paote fac si niste poze sa le pun.
    Si mai am o intrebare si o nelamurire(sper sa nu ma fac de ras) dar FlowerHornii nu sunt o specie hibirda?eu asa stiam, te rog sa ma corectezi si sa ma lamuresti in ceea ce priveste originea acestor minunati pesti
    Si inca ceva AI TAI SUNT BESTIALI!!!FELICITARI!!!

  2. #22
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Cezar81 View Post
    FlowerHornii nu sunt o specie hibirda?eu asa stiam, te rog sa ma corectezi si sa ma lamuresti in ceea ce priveste originea acestor minunati pesti
    Intradevar...originea Flowerilor sau cum sunt cunoscuti ei in Asia "Hua Luo Han" este foarte incerta. In acest sens exista doua mari curente: unul sutine ca Flowerii sunt niste hibrizi 100%, produsi din incrucisarea artificiala dintre Cichlasoma Trimaculatus, Cichlasoma Festae, si inca ceva....probabil Jingang blood parrot (alt hibrid), iar altii cei mai "romantici" sustin ca de fapt un Trimaculatus intamplator s-a incrucisat cu un cintrinelum, malayesienii a vazut ca poate iesi ceva nou...si au mai corectat pe parcurs cateceva, cum ar fi "Nuca" de pe cap, culorile si forma corpului. Un alt argument pentru cei "romantici" este si faptul ca Flowerii se pot inmulti, iar puii pastreaza linia genetica a parintilor, fiind foarte putini pui care sunt gri sau au modificari de forme (asta pot confirma si eu), in timp ce alti hibrizi, cum ar fi cel mai raspanditul -Blood Parrot nu se poate inmulti. De asemenea, faptul ca in prezent sunt vreo zece feluri de Floweri nu il fac pe acesta mai hibrid, decat discusii, unde exista vreo 40 tipuri, sau guppy-ul, sau oscarul etc. Indiferent de parerile celor doua curente este evident ca acest peste a fost ajutat de catre om ca sa ajunga la forma sa actuala . Am un amic din strainatate care dorind sa demonstreze ca Flowerul nu este un hibrid 100% a reusit sa imperecheze un mascul de flower cu o femela salbatica de Trimaculatus, importata din Brazilia. Puii au iesit diferit: unii semanau ca flowerul si aveau o culoare aprinsa, ceilalti semanau cu femela si aveau acea culoare spalacita putin verzuie. Pana la urma cred ca nu prea conteaza cum a a devenit Flowerul flower, mie imi place si asa Intre crescatorii de flower este o vorba : mai frumos de cat un Flower horn, poate fi doar un alt flower horn. Cezar81, daca postezi si niste poze, poate imi dau si eu parerea despre pestii tai.. succes
    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  3. #23
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    Felicitari marcoutza, ai niste pesti superbi, sa nu te opresi din povestit/postat ....

    Eu visez sa-mi fac o casuta, iar undeva la subsol va fi o camera plina cu ...
    In primii 10-20 ani as vrea sa ma ocup doar de ciclidele americane, mari, medii si mici. Dar as vrea sa o fac la modul in care procedez acum cu apisto. Acvarii dedicate, observat, reprodus si ridicat pui. Filmulete, poze, povesti frumoase si pesti gratis sau aproape gratis pentru colegii pasionati.
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  4. #24
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    mai bag si eu cateva poze:





    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  5. #25
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Petrosani
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Voi cei cu flowerhorni ati putea pune poze mai des

    Marcoutza au mai depus florhorni? Dupa prima depunere nu am vazut decat poze cu puii.

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    iasi
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Ok deci sunt hibirzi, nu mam facut de ras, asta e bine.Intradevar sunt frumosi, iar ca sa te completez pe langa un FlowerHorn doar FlowerHornii tai sunt frumosi, azi am elucidat misterul, individul/a cel mai rotunjor asa este o femela, ca azi era cu tubul scos si imi hartuia masculul, iar dragostea dintre mascul si femela lui incepe sa se reinfiripe,foarte tandru era masculul asear.Voi elimina celelalte 2 femele care sunt in plus si am sa las doar perechea in tot baziunul, si apropo bazinul are 100X50X50, este suficient pt o pereche?
    Si inca ceva marcoutza, cu ce iti hranesti Floricelele astea de pesti?
    Sincer era sa ma razgandesc sa mai pun si eu poze......pentru ca ai mei inca nu au inflorit asa de frumos,dar cel putin cred ca miros la fel )



  7. #27
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Sunt foarte faini si ai tai si se mai fac caci sunt tineri cred.

  8. #28
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Cezar...felicitari..ai un mascul foarte reusit....sa-ti creasca si sa se inmulteasca Culoare foarte buna, frunte bine conturata..succes in cresterea lui....Care este sursa pestilor tai?..cred ca este bine ca cei care vor sa inceapa sa creasca Floweri sa cunoasca de unde ar putea sa cumpere niste pesti de calitate....
    In ce priveste bazinul tau...200 l net..pentru o pereche este acceptabil....sigur ca toti ne dorim ca pestii nostri sa creasca intr-un bazin de o tona....dar nu intotdeuna este posibil. Cu o singura observatie, decorul tau ..in mare este format din pietre...eu ti-as recomanda sa treci pe mangroove sau mopani...sunt mai usoare ca pietrele, deci mai multa apa in bazin...si sunt mai apropiate de biotopul amazonian, chiar daca flowerii sunt "putini" hibrizi..noi ii consideram sud americani veritabili.
    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  9. #29
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan9999 View Post
    Marcoutza au mai depus florhorni? Dupa prima depunere nu am vazut decat poze cu puii.
    Bogdan, pestii au perioade in care depun regulat la 2-3 saptamani..dupa care se opresc pentru o luna doua chiar trei...si iar incep. Eu am ingrijit doar trei depuneri....din care mi-am pastrat cativa pui. Din pacate..am fost dezamagit de faptul ca nu exista foarte multi pasionati de flower horn in Romania si am fost nevoit sa dau la petshopuri o parte din pesti. Preturile pe care eu le ceream pentru un peste (10 lei) erau derizorii fata de cat am dat eu acum 2 ani si ceva...pentru pestii mei adusi din Thailanda. Oamenii sunau..si imi multumeau pentru amabilitate....Asa ca nu am mai insistat cu cresterea lor. Pe langa asta..am in bazinul mare un gibiceps de vreo 30 cm, care s-a transformat intr-un veritabil mancator de icre de flower horn..
    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    iasi
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru aprecieri,marcoutza,ma bucur ca iti plac, eu ii am de la un prieten bun care face importuri din Thailanda,deci sunt cam aceeasi sursa ca si ai tai.Da asa e momentan am mai multe pietre decat mopani, dar chestia este ca pietrele dizloca un volum mai mare de apa din acvariu,iar mopani ocupa un spatiu mai mare de innot al pestilor,ce e mai convenabil? un volum mia mare de apa cu mai putin spatiu de innot sau un volum mai mic de apa cu mai mult spatiu? Oricum am sa mai scot cateva pietre si am sa mai pun azi o bucata de mopani si dupa ce fac noul setup revin cu niste poze de ansamblu al acvariului.
    Totusi cu ce iti hranesti flowerii marcoutza?

Page 3 of 93 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •