Page 2 of 93 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 11 to 20 of 921

Thread: FLOWER HORN

  1. #11
    Member nicuoncioiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti -Berceni-Dimitrie Leonida
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by daemon
    Si eu am pus ochii pe flowerhorn demult.. La ce pret e un pui si de unde se pot achizitiona??
    se gasesc la tricodava la coralis mai micuti 10 - 15 cm la 75 lei iar la muncii la magazinul domnului oprea sau al ficei sale pui la 40 lei...

  2. #12
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Revin cu niste poze:
    2. Pui Flower Horn (5 zile)

  3. #13
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Revin cu niste poze:
    1. Pui Flower Horn (5 zile). Acum puii au 36 de zile, au in jur de 1,5cm si sunt foarte rapizi, nu pot sa-i fotografiez



    Masculul Dominant prinde culori

    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  4. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Petrosani
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Vrem poze noi cu puii!!! Si cu parintii evident, si daca se paote cu unchii si matusile

  5. #15
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    La cererea mai multor colegi, revin cu niste poze ale puilor mei..care acum au in jur de 7-9 cm





    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  6. #16
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    @ marcoutza Felicitari !!! ai niste pesti superbi, sunt intradevar de invidiat.
    Daca te pot ruga , pune si cateva poze cu toate acvarile sau acvariu in amsamblu sa ne facem o idee cum ai tu setup-ul facut.

    Inca o data felicitari pentru niste pesti extraordinari!

  7. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Petrosani
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Superbi pesti!!!
    Parintii ce mai fac?

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    iasi
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Salutare, Flower Horn lovers, am si eu 4 pesti frumosi si cu horn in frunte, am un mascul si 3 femele, cred, 2 sunt sigur dar al treilea nu stiu exact inca pentru ca e putin ramas in urma si mai rotund la corp decat ceilalti,pestii au cam 5-6-7 luni eu ii am din mai si pe atunci aveau cam 5-6cm, pe toti 4 i-am crescut intr-un bazin de 400 de litri impreuna cu alte ciclide(africane), totul bine si frumos au crescut bine au, papat bine sa ales si o pereche au si depus de 3 ori....fara rezultat in acvariul comun bineinteles,doar alevini de 4 zile iar in a 5 au disparut, acum mai nou de o saptamana i-am mutat pe toti 4 intr-un bazin de 250 de litir singuri singurei cu un pleco doar niste pietre si niste.....o bucata de mopani.si a inceput distractia.....masculul cel frumos bate toate femelele....chiar si pe a lui aleasa cu care a si depus....ce e de facut in cazul asta??k sincer nu ma prea pricep si caut si eu un sfat....reamenajez acvariu?, mai pun pietre?, mai pun alti pesti?, mai cumpar niste flower horni?.Ce se paote face in acest caz??va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, am sa pun si niste poze cat de curand cu toate exemplarele.
    Multumesc anticipat!

  9. #19
    Member marcoutza's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti -Colentina
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Flower Hornii sunt "in mare" monogami, in sensul ca daca si-au ales o pereche vor depune numai cu acea jumatate, desi am observat ca femelele pot parasi usor un mascul pentru altul...ele sunt cele care fac alegerea finala (ca la oameni ). Nu am vazut insa niciodata ca un mascul, in compania mai multor femele, sa depuna pe rand cu fiecare dintre ele, cum de exemplu se intampla la Rivilatusi. Intr-un bazin cu Floweri trebuie mentinut un echilibru strict. Cel mai indicat si din practica mea pot confirma, este sa tii 3 perechi de pesti... fiecare pereche pe rand, va incerca sa-si impuna suprematia si pana la urma nu va exista o pereche dominanta sau una suprimata. In acest caz fiecare pereche va ocupa un teritoriu din bazin si il va apara....masculii nu vor avea chef de lupte, iar femelele desi se vor tachina intre ele, nu vor avea niciun cuvant de spus.... Foarte important ca intr-un bazin de floweri (valabil pentru majoritatea cichlidelor mari americane) sa exista foarte multe ascunzisuri din crengi, radacini etc, pentru a putea fi folosite numai de catre femele...intrucat dupa depuneri nereusite... masculii au tendinta de ale '"bate"...Toata distractia dureaza pana la 4-5 zile, iar cateodata...se termina tragic pentru femele. In bazinul tau (Cezar81) exista un dezechilibru... ai un mascul si doua femele cofirmate si jumatate.. . Iar situatia este urmatoarea: Femela Alfa, a ratat depunerea...si acum o "incaseaza" (primul conflict) si isi revarsa la randul ei supararea pe celelalte doua (al doilea conflict)...Masculul nu poate depune cu celelalte femele si le bate si pe ele ( al treilea conflict). Faptul ca nu ai locuri dosite pentru ca femelele sa se ascunda, amplifica "distractia". Asa ca trebuie sa iei masuri: ori lasi o singura pereche si obligatoriu faci ascunzisuri pentru fata, ori iti iei un bazin mai mare si pui 3 perechi, daca lasi doua perechi ...s-ar putea ca masculul alfa...sa-l bata non stop pe celalalt mascul si pe langa el sa sufere si femela. Mai exista posibilitatea sa renunti la fete...si lasi un acvariu doar cu masculi, desi eu nu sunt adeptul unui acvariu cu tenta gay . Succes...asteptam poze
    Last edited by marcoutza; 30-09-2010 at 10:57.
    faptul ca pestii tac...nu inseamna ca totul le convine

  10. #20
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    Frumos explicat, am inteles si eu cum e cu F H, in linii mari. Pana acum aveam impresia ca masculii si femelele nu pot convietui in acelasi bazin fara incidente. De fapt citisem pe undeva ca pentru inmultire se foloseste un separator de plasa care sa permita fecundarea dar sa protejeze femela de "atentiile" lui.
    Niciun peste langa acvariu - mereu un semn bun!

Page 2 of 93 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •