Results 1 to 7 of 7

Thread: Adeziv pentru acvariu

  1. #1
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes

    Adeziv pentru acvariu

    Buna seara ,

    Am un skimmer de la Eheim , si plasticul de unde trage de la trasport a fost crapat si cu ocazia asta nu mai reuseste sa-mi traga de la suprafata , asa ca am zis ca incerc sa-l lipesc .

    Ce adeziv ce as putea folosi din gama :
    Poxipol
    Picatura
    Silicon (nu tare as vrea sa-mi cumpar un tub numai pentru atat, daca silicon atunci de care , firma,model)
    Eventual alte metode?!?

    Va atasez o poza sa vedeti despre ce vorbesc , eventual veniti cu niste idei .




    Multumesc.


  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    .

  3. #3
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Adeziv pentru plastic de la Bison. Se vinde in niste tuburi cu fond verde, ceva mai mici si mai subtiri ca un tub de pasta de dinti.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Tangit PVC-U . In afara faptului ca este un adeziv rapid , se poate folosi si pt rostuirea crapaturilor de 1-2 mm si nu este toxic pt vietatile acvatice (dupo intarirea definitiva - 15 min ) .

  5. #5
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma am pus o bucata de teava pe el sa-l stranga , a intrat greu de tot , asta asigura etansietatea , insa tot nu trage cum imi place .
    Si am observat ca debitul pe teava , am pus mana , nu mai e la fel de puternic cum era inainte , deja am observat si depuneri vizibile de alge sau ce o fi si cred ca de aici se trage problema . Momentan trage , dar nu destul de tare si asta se observa pe skimmer ca apa e pana sus unde e nivelul apei ce nu ar fi voie , cred ca singura solutie va fi sa curat furtunul , care cred ca duce la aparitia acestui fenomen sau sa pun un robinet de limitare pe sorbul principal , ca pe ala in mod clar trage mai multa apa .

    Multumesc pentru raspunsuri .


  6. #6
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    Skimmerul meu, tot Eheim este pus in locul sorbului de la Ex 700 la un bazin de 180 L si fara "T" si nu se vede nici o reducere de debit. La tine in ce conditii lucreaza, bazin, filtru extern ?
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  7. #7
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    La mine e pus pe un T fata de sorbul principal si dus pana la skimmer printr-un reductor de la 16/22 la 12/16 pentru ca stii bine asa e intrarea la Eheim .
    Chestia e ca acuma trage , dupa ce am strans furtunul principal pana s-o amorsat , si in 2 minute am avut spume in el , am avut biofilm in veselie si particule de praf adunate de zile cat timp nu tragea deloc , se pare ca interventia totusi a fost o reusita .

    Intre timp m-am pricopsit cu niste alge frumoase , insa despre astea vom discuta pe sectiunea de la Jurnal .
    Filtru e Eheim 2078 , 1750 l/h , nu de aici vine problema , debit are har domnului , doar ca sorbul principal e in net avantaj fata de celalt.
    O sa incerc sa-i pun un robinet de limitare la sorbul principal insa mi-e frica de scaderea debitului , momentan sistemul merge bine si nu-l deranjez .


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •