Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: blog marin

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes

    blog marin

    dupa multa vreme, incercari si esecuri( da asa inveti daca nu vrei sa intrebi inainte!), am ajuns la un oarecare grad de stabilitate in minireef-ul meu.

    Setup:
    1) acvariu home made 60x60x60
    2) lampa 4xT5HO, 2x14000, 2 actinic, toate de la Aquamedic, urmeaza un upgrade la 6XT5HO.
    3) Skimmer Turboflotor blue 1000, extern
    3') pana refac aquascapingul, mai functioneaza si un Blue I400, da acum are rol doar de refugium, ca mai cresc niste copepozi...
    4) Lampa UV Aquamedic 36w
    5) Chiller Hailea
    6) Suport homemade cadru metalic acoperit cu pal alb, ca in alb si negru e toata camera
    7) canistra Eheim 2226
    2 pompe valuri Hydor Koralia, urmeaza un upgrade la WaveMaker
    9) vreo 15kg piatra vie

    La ultimul recensamant aveam in acvariu urmatoarele:

    1) 1 bucata Zebrasoma Xanthurum, ii spunem Blondy, nu stiu ce e da o strig ca si cum ar fi fata.
    2) o pereche clowni( se pupa si se gudura toata ziua), noaptea dorm la suprafata apei si se aventureaza in mijlocul acvariului doar la orele de masa...
    3) multi polipi( vreo 6-8 varietati si urmeaza saptamana asta o comanda din RDG, cu niste polipi din Thailanda si poate, daca am noroc, si o Ricordea Yuma! o sa pun acum poze cu polipii pe care ii am acum si noutatile cum se acomodeaza!
    4) 2 hermit crab, de marea neagra, am descoperit ca nu imi omoara melcii sa le ia cochilia si fac aceeasi treaba ca si aia mari si rai...
    5) 2 cleaner shrimp, niste puturosi, care nu am mai curatat un peste de vreo 3 luni, ca mananca toata ziua si fura mancarea din sun coral!
    6) 2 turbo snail si 2 astrea
    7) cateva stelute de mare, stau ascunse prin polipi!
    multe ciupercute, care acum "stau la plaja" in spate, nu le-am facut inca poze.

    in rest, desi nu am sump ci doar filtru extern, parametrii apei sunt foarte buni, drept urmare Caulastrea si Tubastrea sunt super bine si stau umflate non stop.

    Coralina e la ea acasa, purpurie, semn ca si lumina e ce isi doreste sufletul ei.

    task-urile sunt relativ putine, si anume:

    1) completare cu apa osmoza, cam 5l la 2-3 zile
    2) curatare geam acvariu, saptamanal
    3) hranire 2-3 ori pe zi cu hrana congelata si alge de sushi pentru blondy
    4) aditie Ca si Iod de la kent marine, reef booster si bioptim de la prodibio saptamanal sau la 10 zile


    pot spune ca sunt destul de multumit, tot ce trebuie sa mai fac( adica vreo 20-30 ore munca, estimativ) este sa fac un aquascaping misto, ca ma enerveaza stilul taraba de corali, pe care il vedem mai peste tot...

    si niste poze:
    1) sun coral, dupa ce a papat bine de tot


    2) zoasi albastru cu verde, lumina normala si cu actinic mult:







    3)imagine de ansamblu, se vede mai bine de ce vreau sa modific aquascapingul


    4) meet Blondy:


    5) niste polipi pe care am dat 100euroi colonia! acum sunt bine, da la mine au mers mai greu, era sa pierd colonia, mai ales ca un crab( ii spun Hagrid, ca e gradinar, rearanjeaza setupul acvariului cum vrea el...) i-a intors cu polipii in nisip. Acum sunt bine, am reusit sa ii impart prin tot acvariul si se simt tare bine, fac pui saptamanal:


    6) Cladiela pe cale de a se prinde in scorbura, o mai las legata cu elastic vreo 2 saptamani si dupa aia schimb poza...:


    7) Xenia( nepulsatoare) si Clavularia, o colonie mica, dar care a crescut de vreo 4 ori in dimensiuni de acum 3 luni de cand am primit-o de la Danny.


    Blondy se intoarce:


    9) Aiuritul, scuze calitatea pozei, da nu bate lumina pana unde sta el...


    vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu diverse, de-a lungul timpului, nu ii trec aici, se stiu ei

  2. #2
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    felicitari arata bine

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    La multi ani tuturor!!!


    si pentru ca intre timp au aparut ceva schimbari, o sa incerc sa aduc blog-ul la zi:

    1) fragurile de LPS primite acum vreo luna au supravietuit pana acum, chiar dau muguri.... Seriatopora are cel putin 2 mugurasi iar montipora e plina de polipi, deci merge bine. aditia zilnica de zooplancton, in diverse forme( viu, uscat, lichid, decongelat, etc), se pare ca le face bine
    2) a venit transportul din Germania, cu niste zoasi Deep Water! senzationali, nu credeam ca pot fi atat de misto! sunt si pretentiosi, una-doua se inchid, da e provocarea cu atat mai mare!
    3) ricordea creste bine merci, a facut un pui, deci in februarie isi va chema o surioara orange si una albastra, tot din .DE

    cateva poze, scuze calitatea, in trimestrul 1 2010 e planificat un DSLR, pana atunci ne jucam cu sapuniera!


    1) Deep Water Eclipse



    2) Normal water:



    3) Pinky Winky asa se cheama, ce sa le fac eu ...



    4) un fragulet din polipii de la Dany



    5) vedere de ansamblu, fata si profil, nu dati cu pietre, am promis ca fac un aquascaping si o sa il fac anul asta, si ascund toate instrumentele. deocamdata sunt in perioada de formare





    6) una dintre cele cateva ricordea, imi place atat de mult incat o sa mai comand cateva...:



    7) Superman Deep Water si un frag de seriatopora



    Superwoman Deep water si pinky winky



    9) inca un deep water( Orange Envy) si fraguletul de montipora




    in plan urmeaza o renovare dramatica a acvariului, in principal aquascapingul, deci in vreo luna asteptam poze noi!

  4. #4
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Sa-ti traiasca, foarte frumosi coralii, superbi de altfel

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Hai sa traiesti Luciane si la multi ani!

    Imi place mai ales ca nu vad nici o aiptasia. Cum pana mea de nu te-ai lipit?

    Nici nu iti doresc, glumeam doar....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Hai sa traiesti Luciane si la multi ani!

    Imi place mai ales ca nu vad nici o aiptasia. Cum pana mea de nu te-ai lipit?

    Nici nu iti doresc, glumeam doar....
    Eu vad cel putin una.
    Fish Only Tank

  7. #7
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Foaaaaarte fain!
    ... cum naiba aia Pinky Winky se vad asa decolorati si cu verde la tine??? Ar trebui sa fie roz-roz...

    Ricordea arata minunat. Poate facem o afacere si comandam impreuna un BIG Pack (10), ce zici?
    Multumesc mult de cea de la tine (cred ca este teal). Asta m-a convins ca trebuie sa iau si eu...
    Nu stam in loc de nimic...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    Foaaaaarte fain!
    ... cum naiba aia Pinky Winky se vad asa decolorati si cu verde la tine??? Ar trebui sa fie roz-roz...

    Ricordea arata minunat. Poate facem o afacere si comandam impreuna un BIG Pack (10), ce zici?
    Multumesc mult de cea de la tine (cred ca este teal). Asta m-a convins ca trebuie sa iau si eu...
    multam de aprecieri!

    Pinky sunt mult mai roz-mov in realitate, da cred ca i-a "ars" blitzul...cum spuneam, e in plan un dslr, si atunci vedem noi ce culori au...

    si eu mai vreau ricordea, deci propunerea e foarte interesanta, o supunem aprobarii si ... gata, s-a aprobat, hai sa facem comanda! numai sa il rugam sa ne puna din fiecare culoare cate 2 si fara teal, ca avem! deci se rezolva

    Cred ca e teal, da vezi ca ai pe piatra si un puiut, care daca a supravietuit e cu roz - mov.... sub T5-urile actinice se face cam cat buricul degetului.

    Da niste SPS nu mai luam si noi? ca mie au inceput sa imi placa!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danyalexa
    Quote Originally Posted by Juwel
    Hai sa traiesti Luciane si la multi ani!

    Imi place mai ales ca nu vad nici o aiptasia. Cum pana mea de nu te-ai lipit?

    Nici nu iti doresc, glumeam doar....
    Eu vad cel putin una.
    La multi ani tuturor!

    @dany: huoooo in ce poza ai vazut aiptasia, ca deja imi stau pe creier!

    am scos vreo 4 pietre pana acum si le-am curatat meticulos, si tot apar! le urasc, urmatoarea achizitie e un chelmon rostratus, pe care sa il inchiriez cu saptamana dupa ce ma lasa fara aiptasia.

  10. #10
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    ... poate tu sa mai iei ceva SPS, ca tot a bagat niste frumuseti..
    La mine nu mai incap nici indesati cu piciorul. .

    ... poate niste fraguri, da' miiiici-miiiici...

    O sa ma uit bine la Ricordea, am pus-o intr-un loc si am lasat-o in pace sa n-o stresez. Da Doamne sa am si un puisor...
    (Nici eu nu am vazut Aiptasii, iti doresc asa sa ramana acvariul!)
    Nu stam in loc de nimic...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •