Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Acvariu marin cu problema, ofer recompensa

  1. #11
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Multa lene pe lumea asta.
    Hai pune niste poze sa vedem si noi bazinul,indiferent de cum arata, deasemenea iti recomand sa achizitionezi niste teste,ph,kh,ca, mg, no2,no3,po4.

  2. #12
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Eu l-as ajuta cu mare placere mai ales ca ma aflu si eu in aceiasi situatie cu algele rosii (cei drept nu foarte rau) dar nu cred ca sunt in masura sa dau vreun sfat acum deoarece sunt la inceput in acvaristica marina.Nu ramane decat sa urmaresc posturile celor mai experimentati(si cu nea google) sa pot invata din ele.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    ma bag si eu: coralii iti mor de la salinitate. pestii rezista. insa coralii clacheaza indiferent ca sunt moi, nepretentiosi etc. ridica densitatea la 1.025-1.026. coralii si nevertebratele se simt mult mai bine in apa mai sarata decat in apa mai dulce. legat de instalatie partile metalice trebuie inlocuite cu plastice. orice metalic introduce metale si metale oxidate(adica rugina) in apa. alga aceea este ca sa zic asa benefica intrucat ea acum consuma tot ce e negativ in apa. asa ca daca nu actionezi asupra problemei va aparea pana vei indeparta aceste probleme. bine ar fi sa ne spui si ce fel de apa folosesti. in zona ploiesti-targoviste-brasov apa este foarte dura. as recomanda si un test de KH care mi se pare mult mai important decat restul(no2,no3,po4). Si ca o ultima remarca inceteaza sa mai dai de mancare in exces. Ca regula de hranire atat la acvaristica marina cat si la cea dulce se hraneste cu atata mancare cat pot manca animalele in 5min.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Salut

    Revin cu noi informatii legate de acvariu, ce am bifat de pe lista Laurei
    1. Am sifonat jumatate din acvariu
    2. Am scos din canistra buretii si am introdus carbune activ si zeolith
    3. Am micsorat cantitatea de mancare care se administra
    4. Am bagat o fiola de bacter M si un bacter booster
    5. Am schimbat mare parte din fitingurile de la instalatie si am trecut pe mai mult "platic" ( PPR ); cat am putut momentan.
    6. Am mai avut o problema cu debitul din instalatie, era de la o pompa Eheim care imi impinge apa din acvariu in instalatie, era infundata si am rezolvat-o.

    In principiu mai am de luat niste pompe de valuri si sa termin substratul de sifonat. Apropo am reglat si temperatura si salinitatea.
    Pentru apa am un filtru de osmoza, iar KH-ul este ok.
    Am teste pentru KH, pH, NO2, NO3, Cu.

    In continuare aveti cateva poze cu acvariul inainte si dupa. Nu uitati ca inainte sa vina Laura aveam alga grena dar am curatat toate pietrele ( ca fraieru cu apa dulce ).

    inainte (21.11.2009) :










    dupa (07.12.2009):




















  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Pentru treaba cu curentul verifica prizele unde ai toate consumabilele bagate, si sa ai si impamantarea conectata la priza, altfel va face masa daca bagi consumabilele in apa, bagi mana acolo iar apoi pui mana de exemplu pe calorifer sau alt ceva

  6. #16
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Cred ca de acum 3 ani , o fi rezolvat el problema . Atentie la data topicului .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •