Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Acvariu marin cu problema, ofer recompensa

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    Acvariu marin cu problema, ofer recompensa

    Salut!

    Am un acvariu marin de aproape un an si jumatate care are o problema. Acvariul este de 600 litri, am un sump la el, reactor de calciu, filtru UV, lampa cu metal-halide, chiller, incalzitor. Am mai scris pe forum, era vorba despre o alga grena. Nu stiu sigur daca asta e problema, dar ideea este ca toti pestii si coralii care i-am bagat in acvariu au murit in maxim o saptamana. Coralii parca se topesc. Am luat doar corali moi, am inteles ca sunt mai putin pretentiosi si tot degeaba.
    Sambata am schimbat 150 litri de apa, am spalat toate pietrele si am mai scos din ele pentru ca mi s-au parut cam multe.
    Ideea este ca avem o alga grena care pare sa inghita tot. In ultimul timo am reusit sa o mai stapanim prin schimburi dese de apa si curatare mecanica cu pensula. Am masurat parametrii apei care sunt ok. Nu stiu efectiv ce sa mai fac pentru ca acum pare ca un acvariu pustiu si nu mai reusim sa tinem nici macar un coral.
    Doua cauze posibile dar de care nu sunt sigur: curenteaza in momentul in care mai sunt in contact cu un obiect metalic care atinge pamantul, sau mancarea excesiva pe care o pune o colega a mea.
    Pentru poze si detalii legate de recompensa, nu ezitati sa ma contactati.

  2. #2
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    curenteaza in momentul in care mai sunt in contact cu un obiect metalic care atinge pamantul
    Huh?
    I lol on u ...

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Nu inteleg de ce ai deschis un nou topic, daca deja aveai unul in care se discuta aceeasi problema...

    Iar alga aia eu o vad coralina, nu cred ca exista altceva asemanator, si nu are de-a face cu mortalitatea in bazin, decat cel mult in cazul in care epuizeaza resursele de calciu si magneziu din apa...

    Eu cred ca alta e problema, nitrati, nitriti, poate chiar amoniac (si din descompunerea mancarii!), ceea ce poate indica o deciclare a acvariului, in cazul in care a fost candva ciclat.

    Poate cineva din Ploiesti sa te poata ajuta...

    In ceea ce priveste curentul electric, cred ca aia ar fi prima problema de rezolvat... asta daca vrei sa mai postezi pe-aici

  4. #4
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Alex, imi pare nespus de rau ca inca mai aveti probleme...
    Am tot zis ca ajung, dar din pacate n-am reusit pana acum.
    Fara masina, mereu ocupata... Stiu ca sunt neserioasa...
    Vorbim.
    @Rattle: nu e coralina, stiu ce e...
    Nu stam in loc de nimic...

  5. #5
    High member AlinC's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    648
    Post (Dis)Likes
    erm... tu ai descarcare electrica "in momentul in care mai sunt in contact cu un obiect metalic care atinge pamantul" continua sau din cand in cand? In al doilea caz poate fi vorba de descarcarea unei sarcini electrostatice (desi nu vad ce-ar putea sa cauzeze incarcatura electrostatica). In primul caz insa aiun fir neizolat pe undeva, in apa. Caz in care, evident, tot ce e viu in marinul tau moare...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    @Rattle:
    Am deschis un nou topic pentru ca nu este acelasi lucru, acolo am incercat sa rezolv problema cu alga grena, iar aici este o problema pe care nu o pot recunoaste.

    Esti din Ploiesti? Poti veni in Ploiesti? Ma intereseaza sa gasesc pe cineva interesat sa ma ajute sa rezolv aceasta problema.
    Probabil trebuie o mostra de apa, pe care sa o testeze si pe urma sa imi zica exact ce trebuie facut + sa se uite si la aparatura si sa vedem daca este totul ok.

    Daca stii pe cineva din zona ( Ploiesti ), sau care poate venii in Ploiesti, care sa ma poata ajuta te rog sa imi spui.

    @AlinC: am pesti in acvariu care au trait de cand am facut acvariu, 1 an si jumatate. Daca era asa grav mureau pana acum si cei de un an si jmt. Eu ma gandeam la ceva chimic, ca ajuta la o reactie ceva care face acea "alga" sa se inmulteasca.

    @LauraP: Transportul nu este o problema, vin sa te iau; timp cred ca poti sa faci un mic sacrificiu in schimbul unei recompense . Trimite-mi un PM cu nr tau de tel si te sun sa vedem daca ma poti ajuta. Recompensa este in bani si este in schimbul cunostintelor tale care ma pot ajuta sa cresc corali si pesti fara sa ii chinui sau sa ii omor.

  7. #7
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    treaba cu curentatul (in limbaj de specialitate, da la masa) este un fenomen pe care ar trebui sa-l eviti pe cit posibil. chiar daca "ai mai luat-o", ar fi de preferat sa nu mai "abuzezi"

    in consecinta, daca ai un aparat de masura (AVO-metru) sau chiar un creion de tensiune, scoate orice aparat electric din priza (ma refer la aparatura din sistemul acvariului), pune aparatul de masura pe scala de 300V~, pune un fir pe calorifer, sau orice "fier" impamitat, si celalalt fir, in apa acvariului. cupleaza pe rind la retea aparatura. vezi care iti creaza tensiunea buclucasa. in momentul in care ai gasit un dispozitiv, inlatura-l si continua verificarea. este posibil sa fie 2 (sau mai multe) aparate care au scapari.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    @razvan

    Multumesc! Asa o sa fac. Intrebarea mea este ce efecte negative are acest curent, in afara ca imi ridica mie parul din cap?

    Astazi a venit LauraP pe la mine si a vazut acvariul, s-ar parea ca am gasit cateva cauze, ramane sa le indrept, sper ca intr-o saptamana sa rezolv mare parte din probleme. A spus ca va posta valorile de la testele pe care le-a facut, care in mod surprinzator au fost destul de bune.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Da. Am fost astazi sa vad acvariul care mi-a lasat o impresie mai buna decat ma asteptam. Am uitat sa iau aparatul foto sa facem niste poze.
    Bazinul este mare, se vede din 3 parti, a 4-a ascunde furtune, tevi si pompe; Are cam 700l, pietre nu foarte multe dar destul de mari, golase, substrat amestecat 3-5mm cu ceva de 1mm. Pesti sunt destul de multi, cam 5-6 Cinnamon Clownfish (Amphiprion melanopus), 3-4 Yellowtail Damselfish (Chrysiptera parasema), 1 (cred ca)Three Stripe Damselfish (Dascyllus aruanus).
    Alga cu beleaua arata exact ca asta: http://www.melevsreef.com/id/cyano.html (exact ce banuiam si eu). Nu mai era prezenta deoarece se facuse curatenie, spalate pietrele - dupa cum spunea si N00kie, dar in substrat urmele se vedeau. Si unde nu se ajunsese - intr-o laterala a acvariului - se mai zareau niste petice de mizerie. Nu m-a surprins cand am gasit PO4-0.2 (spre 0.5).
    Ce m-a frapat a fost aspectul pestilor. N-am vazut in viata mea pesti asa grasi. Ii dadeai de-a rostogolul. Si mancare pe fund. Sigur era cineva care nu putea sa-i lase flamanzi pe umflatei...
    Apa - cristalina.
    Rezultatele testelor: NO2-0, NO3-0. Temperatura cam mica, 24 grade. I-am sugerat sa o ridice nitel, pe la 26. Banuind ca salinitatea e OK, n-am mai verificat. Gresala de incepator. Era cam 1.018 . O sa remedieze si asta cat mai curand.
    Sistemul de filtrare e o poezie.
    Initial era gandit sa functioneze cu 2 canistre Tetratec, apoi s-a renuntat.
    In prezent sunt date 2 gauri intr-o laterala mica, cam la 20cm de baza (poate n-am vazut eu exact?). In sfarsit, in acvariu exista o pompa care scoate apa, iar pe cealalta gaura - revine din sump cu ajutorul unei pompe AquaMedic OR3500. Mie mi s-au parut mici gaurile, cred ca erau de 25mm... Ideea cu pompa din acvariu - mi se pare acum, dupa ce am stat si am judecat nitel - complet inutila, se putea foarte bine lasa asa, pusa o sita si gata. Nu pricep deloc cum au gandit - cei care au ales varianta asta.
    Teava care scoate apa din acvariu se imparte in doua circuite:
    1) canistra - UV - chiller si de aici nu mai stiu cum ajunge in acvariu... (Paranteza: canistra are inauntru mediile filtrante originale, am sugerat scoaterea tuturor si pus doar carbon si zeolith)
    2) Reef 500 - pompa OR3500 (intr-un bazin de sticla)
    Turul are 2 robineti (metalici). Pana aici este pe PPR, de dupa robineti - furtun de plastic flexibil, transparent. Undeva din acvariu pana la furtunele transparente, este un blocaj, astfel ca apa nu ajunge cu debit mare in sump (adica nu cred ca e mai mare de 800l/h).
    Pentru asta, OR3500 este ridicata deasupra nivelului apei din sump, ca sa traga si aer, respectiv sa nu ridice toata apa din sump pentru ca nu ar face fata "scurgerea".
    Trebuie vazut ce este cu pompa din bazin (ideal sa se renunte la ea), daca nu cumva este infundata sau undeva pana la robineti s-a colmatat teava. Dupa parerea mea - buretii din sistemul Reef 500 ar trebui spalati des, la curatenie indepartata toata mizeria si din sump, inlocuiti robinetii si regandit un pic tot circuitul.
    Curenti in bazin, cam putini. Pentru ca in viitor sa se poata tine si corali - trebuie investit si aici un pic.
    Iluminatul: o lampa frumusica 2x150W MH + 2x54W T5, cam inutila in stadiul actual (doar pesti) si suficienta doar pentru niste corali nepretentiosi din punctul asta de vedere. Sa nu uit, acvariul are parte de multa lumina naturala. De asta cred ca mai are si alge verzi inchis, genul celor de la apa dulce.
    Oricum primele lucruri de facut ar fi: ajustarea salinitatii, a temperaturii, revenirea la normal a debitului in sump, sifonatul substratului, dar cu grija sa nu ridice chiar pe tot, si in mai multe etape, scoaterea mediilor din canistra si adaugarea de carbon si zeolith. Astea chiar nu necesita bani multi, ci doar mai multa munca. I-am lasat si fiole de Bacter M si Bacter Booster ca sa le puna cat mai repede.
    Mai sunt multe de discutat, niste poze ar fi utile, ca eu ma pierd in explicatii
    Oricum, daca aveti alte idei, sugestii, nu ezitati sa le scrieti. Poate gresesc pe cate undeva. Vreau sa vad acvariul asta asa mare cu corali!
    Multumesc.
    Nu stam in loc de nimic...

  10. #10
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Vad ca de pe 26nov pana azi multa lume si-a dat cu parerea....
    Cum mai este Alex? O imbunatatire, ceva? Testele?
    Ce ai rezolvat pana acum din cele enumerate?
    Ar fi bine sa pui si niste poze, sa vada si altii sumpul.
    Nu stam in loc de nimic...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •