Results 1 to 8 of 8

Thread: Nedumerire

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    tURDA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    Nedumerire

    Salut
    Am 3 Guppy intr-un acvariu de 12L.Temperatura apei este de 28 grade C,am destule plante,dar nu am filtru..Am obs ca plantele scot destul oxigen!Multe bule din tulpina,frunze etc..
    Intrebarea estee ce stau pestii la suprafata?>

  2. #2
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Salve,

    28 grade este cam mult ... poti sa o mai scazi linistit ... cu cat cresti temperatura cu atat scazi capacitatea apei de a retine oxigenul ... oricum nu asta este problema, la nivelul tau de populare nu ai pentru ce sa te ingrijorezi chiar daca ar fi vorba de un acvariu neplantat....

    in legatura cu faptul ca pestii tai stau mai mult la suprafata, poate sa fie din diverse motive, cel mai general este stresul, asta le cuprinde cam pe toate ... poate ca apa nu are parametrii tocmai corespunzatori ... sunt multi de poate, este bine sa analizezi singur cand i-ai introdus in acvariu, daca sunt achizitii noi, daca nu, de cand se comporta asa, ce ai facut sau ai uitat sa faci inainte sa apara acest comportament ...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    tURDA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Azi i am achizitionat..
    Am facut cum scria pe forum ca trebuie introdusi..

  4. #4
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    atunci te poti gandi ca inca nu sunt aclimatizati ... pana se acomodeaza si ei cu sunetele din noua locuinta ... cu parametrii apei ... inca nu ar trebui sa te sperii, oricum nu ai ce sa le faci ... nu le da sa manance pentru urmatoarele 24-48 ore ... sa le dai numai cand vezi ca le este cu adevarat foarte foame .... si nu exagera ...

    P.S. intuiesc ca nici acvariul nu este ciclat, ma insel?

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    tURDA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    L am ciclat vreo 3 saptamani!

  6. #6
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Inseamna ca ceilalti factori sunt de vina... stresul ar putea sa vina si de la transport dar si de la conditiile in care au fost tinuti de vanzator in ultimul timp ... ai rabdare si incredere cu ei ... nu le da in primele 24-48 de ore sa manance si schimbale 10 % din apa zilnic ... teoretic ar trebui sa nu fie probleme, mai mult de atat nu are rost sa faci ...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  7. #7
    Member xifogup's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    bucuresti-vitan
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    La un acvariu asa de mic iti trebuie NEAPARAT un filtru si nu stiu cum ai reusit sa ciclezi acvariul fara filtru .Treci pe la articole si citeste atent despre ciclare . Daca nu ai filtru nu prea ai bacterii ---> nu prea s-a ciclat acvariul. Plantele sunt bune dar nu te astepta sa fie totul frumos doar cu plante , in buretelul filtrului se acumuleaza bacterii iar plantele ajuta la mentinerea ecosistemului ... Guppy stau la suprafata probabil din cauza calitatii apei (probabil ai nivel prea mare de nitriti , nitrati etc.).
    Acvariu : 128 l
    Iluminare : 2 x Aqua - glo
    Filtrare : 1 x Eheim professionell (extern) 1 x Eheim (intern)
    Decor : 2 mopani si 2 pietre de rau
    Flora : Microsorium , Valisneria , Java Moss , Caboomba si putina Glossostigma
    Fauna : 2 Guppy (si cativa pui), 1 Black Molly , 1 Xipho , 7 Neoni , 5 Zebre si un Hopolo
    http://img209.imageshack.us/img209/2...1edited.th.jpg

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    tURDA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Au inceput sa coboare jos acuma si incep sa se miste!
    Sper sa isi revina

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •