Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: fitinguri acvariu

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    interesant... eu n-am vazut treceri de-astea, sunt foarte bune... unde se pot gasi?

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    flansa aceea neagra e de la romstal. am cerut flansa de golit butoi de 1 tol. cealalta pe PVC-u e cam greu ca nici cei care se ocupa cu import de PVC-u nu au asa ceva pe stoc. eu le-am luat din germania.

  3. #13
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    in romania sigur nu se gasesc(doar comanda) dar se pot face usor zic eu (cutie plexi, pompa 300l/h(tur), pompa retur(cred 500l/h),tevi si fitinguri)

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    e cam dificil ce spui tu acolo. plus ca debitul va fi prea mic. plus ca nu stiu cum o sa reusesti tu vreodata sa reglezi cantitatea trimisa in sump sa fie egala cu cea de retur.

  5. #15
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristisst
    ...cealalta pe PVC-u e cam greu ca nici cei care se ocupa cu import de PVC-u nu au asa ceva pe stoc. eu le-am luat din germania.
    E, de-asta mi-era si mie teama ... pana la urma PEHD e o solutie viabila si la indemana

  6. #16
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    am tot cautat fitinguri ca nu prea am incredere in astea PEHD(posibil cu timpu sa inceapa sa curga pe langa ele) si am cautat pe net 1 overflow box dar din pacate transportu este destul de scump si am renuntat asa ca am cautat schite si am gandit 2 sisteme simple
    http://img42.imageshack.us/img42/9467/98502059.jpg
    http://img33.imageshack.us/img33/1949/74001116.jpg

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    nu rattle,
    solutia care am folosit-o pana sa pun pvc-u adica cea din prima poza a mers struna:
    flansa e vreo 10-15Ron
    restul de tubulatura de scurgere (cea folosita la chiuvete din PVC-canalizare) e 1-2Ron un cot si e solutia cea mai la indemana. am folosit-o timp de 3 ani fara nici o picatura pe langa. PVC-ul folosit la canalizare foloseste garnituri in buze si e super etans. plus ca teava/cotul de PVC intra vreo 2-3cm pe filetul de la flansa si nu are cum sa curga.
    deci trust me: scurgerea prin PVC de canalizare e solutia cea mai ieftina si cea mai buna. fara sa fie nevoie sa tai ceva sau sa faci adaptari(silicon etc). flansa vine cu 2 garnituri fest pe geam.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    ionut, daca vrei overflow cel mai simplu e tot din PVC de canalizare fara lipituri fara nimic:
    faci un fel de WC-u. de fapt overflowboxurile tot pe acelasi principiu functioneaza. faci un U in acvariu din coturi pe urma continui cu un U intors ca sa sari parleazu si hopa apa in sump fara pompe si alte inginerii

  9. #19
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Eu unu n-am inteles schita aia si ce vrei sa faci dar eu zic ca 200 lei e un pret rezonabil pt un overflow.

    Price excl. TAX Qty Total excl. TAX
    Aquarium Overflow Box JB200 Aquarium Overflow Box JB200
    Reward Points: 105.0
    $35.00 1 $35.00
    Reward Points: 105.0 Goods Total
    $35.00
    Shipping to Romania / Russian
    $29.80
    Total Order Cost $64.80


    http://www.fish-street.com/aquarium_...ategory_id=126

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    uite aici
    iti trebuie 4 coturi din astea si teava si gata overflowul. in cotul de sus din "u"-l intors peste geam dai o gaurica mica si lipesti un furtun de aer ca sa poti amorsa instalatia. si gata ai un overflow cu maxim 20Ron. ce-i drept nu e chiar asa estetic... insa e functional.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •