Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31

Thread: fitinguri acvariu

  1. #1
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes

    fitinguri acvariu

    am in plan un acvariu de aproximativ 150l si ma tot gandesc sa dau 2 gauri dar nu stiu ce fitinguri sa folosesc am gasit aceste coturi PEHD http://www.maginstal.ro/index.php?ma...&cPath=253_255
    si nu stiu daca sunt bune

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    ionut coturile alea sunt bune dar spune-mi cum iesi tu din bazin pe profil PEHD? cel mai bine e pe PVC-u. e plastic de inalta presiune si ai si stuturi de iesire pe 1" si 1"1/4(adica 32 si 40).

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca merge si PEHD, cel putin pentru retur... folosesti o piesa de-asta la care tai partea verde, pastrezi partea cu filet si o infiletezi in cotul asta, cu garnituri sau silicon pe ambele parti ale geamului care va fi intre piese. Un exemplu:

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    interesant dar mi se pare cam nesigur sincer. exista in comert niste flanse de 1" de plastic care pe partea cu filet am continuat cu tevi de scurgere pp-pvc (cele indoor) de 32 si e perfect pentru ca flansa aia exact pentru asa ceva este facuta.

  5. #5
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Pai un link ceva, sa vad si eu?

    Sunt de acord ca pentru admisia in sump iti trebuie ceva mai mare dar pentru retur cred ca e ok 20mm.
    Si ar mai fi ceva care nu se leaga... 1 tol are 25,4mm nu 32mm, poate 1" 1/4?

    Solutia propusa de mine o folosesc de aproape 1 an la un filtru extern si n-are nici o problema.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Si eu folosesc de aproape jumatate de an metoda cu PEHD si tur si retur ( marimi diferite ) cu garnituri si pot sa zic ca sunt foarte multumit

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    mai si eu stiam la fel ca un inch e 2.54 insa uita-te aici. deci filetul unde se prinde piulita are 32mm in astea am eu si scrie pe ele 25/1". nu stiu de ce la sanitare 1"=32mm si 1 1/4"=40mm insa asa e. cred ca tolul are alta dimensiune decat inch. habar n-am. poate e vreun instalator prin zona sa ne explice.

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    1 TOL=25,4 mm la interior, daca masori filetul exterior vei vedea ca are 32mm
    Un filet de 1 tol interior are 32mm ca sa se potriveasca cu filetul exterior tot de 32mm iar in interiorul acestiua sa avem 25,4.


    Pentru debite de apa de pana la 1200l recomand goliri de 1 tol.
    Peste 1200 folositi cu incredere un 1-1/4 sau 1-1/2

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    bravo nicu,
    multam pt. lamuriri
    acum poze si cu cele 2 variante:
    var.1 flansa 1" (momentan dezafectata)



    var.2 PVC-u


    a 2-a piulita din poza deserveste o sita ca sa nu ma trezesc cu un musafir in sump(s-a intamplat in trecut)

  10. #10
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    merci mult pentru info ma voi duce in 2-3 zile sa vad daca gasesc pe cineva sa-mi dea gauri(am un geamgiu langa mine 5 min de mers) dar daca nu gasesc ma gandeam la o pompa mica (250-300l) care sa traga apa http://www.marinedepot.com/ps_ViewIt...y=FIRFEB&tab=2
    merge?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •