Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 63

Thread: Metoda de fertilizare EI

  1. #1
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Hai sa va spun ceva ce am citit pe un forum strain .
    Cei de peste oceane folosesc cu succes metoda EI (Estimative Index)

    Link

    Iar un link in limba romana :
    Link

    Metoda pe scurt consta in punerea la dispozitia plantelor Macro Elemente la valori nelimitate , si odata la 7 zile schimb de apa minim 50% pentru a nu acumula vreun element in exces . Mai multe detalii gasiti in link .

    Acuma , un factor decisiv este si CO2-ul in aceasta metoda .
    Cineva zicea ca :
    "Faceam cea mai frecventa greseala care se putea face in folosirea acestei metode. Estimarea cantitatii de CO2 dizolvat in apa, folosind tabelul Kh/pH/CO2. Intrucat nu exista teste ieftine pentru masurarea cantitatii de CO2 dizolvat in apa, majoritatea dintre noi folosim acest tabel care, insa, presupune ca DOAR CO2 este factorul care determina aciditatea apei si doar bicarbonatii constituie factorul care determina alcalinitatea apei. Aceasta ipoteza este total gresita in cazul apei din acvariu, din cauza prezentei fosfatilor si a altor saruri care au capacitate de buffer.
    Autorul metodei recomanda estimarea cantitatii de CO2 din apa doar urmarind comportamentul pestilor si cresterea plantelor. Daca pestii dau semnele specifice de intoxicare cu CO2 atunci avem prea mult CO2. Daca plantele nu prezinta efectul de “perlare” (adica daca nu scot bule de oxigen, vizibile, aproximativ la fel ca imediat dupa un schimb de apa) atunci avem prea putin CO2. Daca pestii nu par stresati si plantele prezinta fenomenul de perlare, atunci avem o cantitate optima de CO2 dizolvat in apa. Pentru a avea o idee despre cat de eronat poate fi tabelul Kh/pH/CO2 va pot spune ca, in prima faza, cand acvariul meu era o crescatorie de alge, din calcule aveam 30ppm CO2. Real...cine stie, probabil undeva sub 10ppm. Acum, cand introduc CO2 doar observand flora si fauna, din calcule mi-ar rezulta peste 110ppm CO2. In momentul de fata, probabil, daca as putea masura, cu vreo unealta exacta as obtine (abia acum) o valoare in jurul a 30-40ppm."

    Sursa : Link


  2. #2
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Cunosc acel articol, dar nu sunt de acord cu el. Numai americanii pot inventa metode de puturosi.

    Cu:
    Faceam cea mai frecventa greseala care se putea face in folosirea acestei metode. Estimarea cantitatii de CO2 dizolvat in apa, folosind tabelul Kh/pH/CO2. Intrucat nu exista teste ieftine pentru masurarea cantitatii de CO2 dizolvat in apa, majoritatea dintre noi folosim acest tabel care, insa, presupune ca DOAR CO2 este factorul care determina aciditatea apei si doar bicarbonatii constituie factorul care determina alcalinitatea apei. Aceasta ipoteza este total gresita in cazul apei din acvariu, din cauza prezentei fosfatilor si a altor saruri care au capacitate de buffer.
    Autorul metodei recomanda estimarea cantitatii de CO2 din apa doar urmarind comportamentul pestilor si cresterea plantelor. Daca pestii dau semnele specifice de intoxicare cu CO2 atunci avem prea mult CO2
    Iarasi nu sunt de acord si iti voi spune si de ce. Iau cazul meu, cu un bazin plantat unde dau fosfati, nitrati si altele, deci, o gramada de bufferi, asa cum sustine autorul acelui articol, iar valoarea CO2 in cazul unui Kh=5 a ph pentru aproximativ 30ppm CO2 este 6.7. Dupa logica acelui rationament, la ph afisat de 6.7 ar trebui sa am mult mai putin CO2, probabil in jur de 10 ppm. Atunci, te intreb eu, cum mama zmeilor, criptocorinele mele se topesc daca scad ph sub 6.65, deci 34 ppm conform tabelului Dennerle(si a altora). Este stiut faptul ca, crypto nu tolereaza bine valori mari ale CO2, in timp ce pestii pot supravietui bine merci si la 100+ppm CO2. Deci, faza cu tabelul nu este exact, cade, iar de faptul cum reactioneaza pestii nu mai merita discutat.
    Anyway, daca doresti sa folosesti EI(observ ca ai devenit fan Tom Barr ), go ahead.

  3. #3
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Bun .
    Numai americanii pot inventa metode de puturosi.
    Mie mi s-a parut ideea buna , in fond nu pot s-o tii tot timpul cu teste , mai ales dozajul cu macro depinde foarte mult de masa vegetala.
    Acuma , tu cum dozezi macro?
    Dupa teste sau dupa observarea plantelor ?
    Despre CO2 pas , nu stiu ce sa zic .
    Eu initial ma gandeam sa procedez in felul urmator :
    Timp de o luna faci teste si iti calculezi aproximativ uptake-ul de nutrienti din acvariu . Dupa ce iti faci aceste calcule in mare stii cat sa dozezi zilnic pentru ca plantele sa nu ramana infometate .
    Poate ma lamuresti si pe mine cum dozezi macroelementele ca eu sunt in pana de idei , nu stiu care metoda s-o abordez.

    PS: Nu-s fan Tom Barr insa am gasit multe articole interesante/utile scrise de el .

    Scuzele de rigoare pentru detinatorul acestui topic , promit sa nu mai poluez topicul .


  4. #4
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    eh, asta cu calculul de uptake suna foarte bine in teorie... asta voiam sa fac si eu anul trecut :))
    odata ca cititul testelor e de-a dreptul o arta, adica cel mult aproximativa, si a doua oara ca uptake-ul de nutrienti nu ramane constant nici macar de la o saptamana la alta (cel putin pt faptul ca plantele cresc, deci consuma mai mult)

    mie mi se pare foarte buna ideea asta a EI-ului cu fllod-ul de nutrienti si apoi reset prin schimbul de apa de 50%

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Radek
    in fond nu pot s-o tii tot timpul cu teste , mai ales dozajul cu macro depinde foarte mult de masa vegetala.
    Acuma , tu cum dozezi macro?
    Dupa teste sau dupa observarea plantelor ?
    Simplu, in perioada de setare a bazinului, care dureaza cam 2 luni il testez de 2 ori pe saptamana. Dupa ce vad cam ce necesar de macro am, incep sa il adaug o zi da una nu. Ex. eu vreau 15ppm NO3 si 0,8 ppm PO4. Constat ca zilnic acvariul manca sa zicem 2,5ppm NO3 si 0,1 ppm PO4 zinic si ii dau la 2 zile cate 5ppm NO3 si 0,2ppm PO4. Observi ca valorile ramase de macro, aprox 10ppm NO3 si 0.6 PO4 sunt valori super ok. Aici am un mic comentariu, NU folosesc plante care cre cantitati mari de NO3 gen Heteranthera, asta se topeste la valori ale NO3 de 10 sau sub 10.
    Am splituit eu discutia off topic sa nu il deranjam pe @Roland.

  6. #6
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Exact aceasta metoda vreau/vroiam , inca sunt indecis , s-o abordez si eu .
    Dar precum a zis si @Humbert valoriile intr-un acvariu se modifica tot timpul deci trebuie sa te adaptezi cerintelor in continuu .

    De asemenea Tom Barr sublinia un aspect important .
    Algele cresc si la valori mici ale PO4 , NO3 , ajunge sa fie valori infime ale acestor nutrienti si ele tot vor creste . De cele mai multe ori deficitul unui nutrient duce la aparitia algelor .
    Daca dispui de o flora bogata si sanatoasa atunci algele nu mai au nici o sansa.
    Tot el a facut un experiment personal si a crescut fosfatii (PO4) la valori de 3-4 PPM si rezultatul a fost unul explosiv pentru plante iar alge nici urma . De asemenea a precizat ca la valori mici de fosfati (PO4) apare GSA (Green Spot Algae).
    De asemenea tot el a precizat , ca Fe(fier-ul) la valori mai mari nu duce la aparitia algelor .

    Iar odata cu folosirea metodei EI (Estimative Index) La fiecare schimb de apa de 50-75% practic resetezi bazinul, astfel nu exista nici un risc al acumularii excesive a nutrientilor . Dupa o perioada de 2-3 saptamani , bazinul se stabilizeaza si apare o constanta in fertilizarea EI .

    Tot el recomanda acelasi tip de fertilizare ca si @andreic .
    Odata la 2 zile pune Macro . Insa nu pe baza testelor ci pe baza studiilor efectuate in domeniul EI .

    Inca mai studiez metoda , nu stiu exact cum se prepara inca solutiile si pana la ce concentratii ajunge el pentru:
    NO3
    PO4
    K+
    SO4

    PS: Lasa ca ii buna Heteranthera pentru perioada de ciclare .


  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Deficitul unui nutrient duce la un dezechilibru de fertilizare, ceea ce duce la apritia algelor.
    Este adevarat ca GSA apare la valori mici ale PO4(0.8 nu este o valoare mica), iar la nivele ale PO4 de peste 1.5 apare BBA, toate astea raportate la nivemele de NO3.
    Fe, intr-adevar nu face rau, dar MICRONUTRIENTII de pe langa el????
    Pai, ori il restetezi tot timpul, ori apare o constanta, amandoua nu prea au logica.
    De ce este buna?? Crezi tu ca te scapa de NO3??? Da', ce tu pui 50 de pesti din prima?

  8. #8
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Micronutrienti de unde ? Ca el dozeaza Fe chelat DTPA.

    Apare constanta in uptake am uitat sa precizez .

    Nu pun 50 de pesti deodata , nu cred ca voi avea 50 de pesti in total .

    Ramane sa testez metoda si o sa revin cu impresii .

    Cei care l-au folosit , in cazul folosirii corecte au obtinut rezultate bune si foarte bune .


  9. #9
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Ok, hai sa te intreb altfel: TU de unde vei lua micronutrientii?

  10. #10
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Pai odata am sa merg pe schema Dennerle ,

    Adica A1 - zilnic
    E15 - ziua 15
    V30 - ziua 30
    PG7 - din 7 in 7 zile .

    Voi mai lua o sticla de Seachem/EasyLife Ferro pentru aditie suplimentara de fier daca voi simti ca este nevoie .

    Macro preparat de persoanele care detin sarurile pentru macro .


Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •