Results 1 to 6 of 6

Thread: Diferenta de evolutie la F. gardneri gardneri

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    Diferenta de evolutie la F. gardneri gardneri

    Am o pereche de F. gardneri intr-un acvariu de 27 de litri cu substrat 1-2mm bine plantat cu valisneria americana si un tip de moss, si un burete bolborositor. In trecut au fost un trio dar am realizat pe pielea mea de ce nu e bine sa lasi nici cel mai mic spatiu la capacul de la acvariu!! Am incercat cu ei doua tipuri de depus: unul fiind cel cu perechea scoasa separat intr-un acvariu steril de 12 litri in care exista o casoleta cu turba, icrele fiind apoi adunate si puse separat la aclozat. Puii ce au rezultat din aceasta metoda au fost mutati in acvariu dedicat si hraniti de 2-3 ori pe zi. Cea de-a doua metoda este cu perechea lasata in acvariul plantat. Puii rezultati nu sunt consumati de proprii parinti ci pur si simplu sunt tratati cu indiferenta Deasemenea si ei sunt hraniti de 2-3 ori pe zi in acvariul plantat cu aceleasi tipuri de hrana ca cei din metoda anterioara. Vorba multa pentru o singura concluzie - Puii rezultati in acvariul plantat alaturi de parinti cresc de cel putin doua ori mai repede decat cei din depunerea "speciala"
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    diferenta de cresterela pui

    puii crescuti impreuna cu parintii vor fi tot timpul mai vigurosi si vor creste mai bine.In general Gardneri nu-si maninca puii daca sunt bine hraniti dar puii intre ei da.Asadar,primii pui vor creste f bine datorita fratilor lor mai tineri...,mult mai bine decat pui hraniti de tine cu artemia sau viermisori din acvariul separat.
    Daca vrei sa-i cresti si pe ceilati f bine,poti pune in acvariul cu ei puiet nou eclozat de zebra danio sau alti pui de mici dimensiuni (gurami,betta,colisa)Vor creste cum nu te astepti,cu peste 1 cm saptaminal!

  3. #3
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    imi cer scuze sa-ti spun dar la mine puii de gardneri care sunt de varste diferite nu au nimic unul cu celalalt
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    gardneri

    Norocosule!

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    319
    Post (Dis)Likes
    Sa aibe legatura cu faptul ca pe acolo sunt si plante...de pe care mai ciugulesc cate ceva? Eventual si faptul ca apa are un chimism mai propice dezvoltarii (parametrii macar mai stabili, daca nu mai apropiati de ideal)?

  6. #6
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    se poate, sau cine stie dupa atatea generatii reproduse in acvarii si tinuti la gramada in spati mici au devenit mai "domestici"
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •